Stardoll nedir? Neden bu kadar popüler?

Stardoll, dünya genelinde 300 milyondan fazla üyesi olan temeli kağıt bebek giydirmeye dayanan online bilgisayar oyunudur.

Stardoll, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren özellikle kız çocuklar  için tasarlanmış bir online oyundur. Eğlence, moda ve arkadaşlık temelli kağıt bebek giydirme topluluğu sitesidir.

Stardoll kağıt bebek kavramına dayalı bir tarayıcı oyunudur. Stardoll modayı, alışverişi, dekore etmeyi, yaratıcılığı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seven kız çocuklar için özel açılmış en büyük topluluk sitesidir. Üyeler kendi Stardoll’unu yaratır, alışverişe çıkar, süslenir, evini dekore eder, yaratıcılığını serbest bırakır ve yeni arkadaşlar edinirler.

Stardoll’a üye olanlar kendi bebeğini oluşturabilir veya sayıları her gün artan ünlü bebek koleksiyonundan seçim yapabilirler. Her ünlü bebeğin kendine özgü kıyafet ve aksesuarlarla dolu bir gardırobu bulunur.stardoll010516

Stardoll ilk olarak Geocities üzerinde kağıt bebekler hakkında kişisel sayfa olarak 2004 yılında Paperdoll Heaven adıyla ortaya çıktı.

Stardoll’un yaratılma süreci de hayli ilginç… Stardoll, “Kızların, erkeklerin oynadığı savaş oyunlarından kurtulması” amacıyla 57 yaşındaki Finlandiyalı emekli hizmetçi Liisa Wrang tarafından yaratıldı.

Liisa çocukluğunda tutkusu olan kağıt bebekleri internet ortamına taşıyarak çizimler yapıyordu. Bu sanal kağıt bebeklere gardıroplar ve stiller tasarlıyordu. Liisa’nın kişisel internet sayfası gençler tarafından çok sevildi ve 2004’te oğlunun da yardımıyla, Paperdoll Heaven adında bir site kuruldu.

Stardoll, internet üzerinde kızların kendini ifade etmesini ve moda kurgulama oyunu oynamasını sağlamak üzere geliştirilmiş birkaç oyundan birisidir.

Liisa Stardoll hakkında şöyle diyor: “Birçok web sitesi şiddet ve rekabete odaklanıyor. Ben genç kızların yaratıcılıklarını ve modaya olan yeteneklerini geliştirebilecekleri daha barışçıl bir ortam yaratmak istedim.” 

Liisa hala Stardoll ailesinin önemli bir parçası ve her hafta yeni bir kağıt bebek tasarlıyor!

Site, Index Ventures ve Sequoia Capital girişim fonu kazandıktan sonra 2006 yılında genişletilmiştir. 2006 yılında lansmanı yapılmıştır ve sitenin demografik hedefi 9 ve 17 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklar olmuştur.

Stardoll, 2009 yılı Mart ayında blog sitesi “Piczo” tarafından satın alındı.

 

Stardoll üyeliği nedir?

Siteye ücretsiz üye olunabilir ya da özel üstün özelliklerden faydalanmak için “Süperstar” olarak nitelendirilen ücretli üyelik de tercih edilebilir. Stardoll’un şu anda dünya genelinde 300 milyondan fazla üyesi olduğu tahmin edilmektedir.
Eğer çocuğunuz 13 yaşın altında ise velilerinden Stardoll üyeliği izni almak zorundadır. Stardoll Üyeliği şunları içermektedir:

?????????????????????????– Tanıtım için kişisel sayfa
– Ziyaretçi defteri/Kulüp
– StarBlog
– Diğer üyelerin tanıtımını, ziyaretçi defterini ve günlüğünü okuma hakkı
– Arkadaşlar listesi
– Diğer online üyeleriyle mesajlaşma hizmetleri.

Oyun, temelde 7 yaş üstündeki kızları hedeflese de erkek çocuklar da üye olabilmektedir. Üye olunduktan sonra kural ve düzenlemeler tanıtılır, oyuna başlanabilmesi için 700 Starcoins ve 12 Stardolar hesaba eklenir.

Üye eğer isterse daha sonra para yükleyerek statüsünü yükseltip daha fazla sanal para kazanabilir. Starplaza’da bebeğinize kıyafet, makyaj malzemeleri ve suit için nesneler satın alabilir, Süperstar olduktan sonra Starbazaar’da ürünlerinizi satıp “Stardolar” ve “Starcoin” kazanabilirsiniz. (Starbazaar’da Süperstar olmadan da alışveriş yapabilirsiniz ancak satış yapamazsınız.) Arkadaş edinebilir, giysi giydirme ve sitedeki diğer oyunları oynayabilirsiniz.

Oyunda bir haftalık harcama limiti vardır. Cep telefonu veya kredi kartlarının istenmeyen kişilerin eline geçmesi ihtimaline karşın limit konulmuştur.

Stardoll’da verilen görevleri tamamlayarak puan kazanılır ve seviye atlanılır.

 

stardoll010516004

Stardoll’da ne nedir?

Suite nedir? Stardoll’daki oyuncak medollumuzun evidir.
Medoll nedir? Stardoll’daki kağıt bebeğimizdir.
Star puanı nedir? Stardoll’daki medollumuzun suitindeki çiçeğin büyümesiyle ilgili olan puandır.
Stardolar nedir? Medollumuzun parasıdır.
Star Plaza nedir? Medollumuzun kendine giysi alışverişi yaptığı yerdir.
Suite Shop nedir? Medollumuzun eşya alışverişi yaptığı yerdir.
S.S nedir? Süperstarın kısaltmasıdır.
Süper star nedir? Gerçek paramız ile ödeyip Stardoll’daki medollumuzun star bebek olmasıdır.

 

Stardoll çocuk kilidi nedir?

Stardoll’da çocuk kilidi açık üyeler, bebeklerle ilgili tüm oyunlara ve özelliklere erişebilir. Diğer üyelerin albümlerini görebilir ve kendi giydirdiği bebeklere sahip olabilir. Ancak, Stardoll Güvenli Çocuk Bölgesi’nde tanıtım, StarBlog, kulüpler veya ziyaretçi defteri gibi özellikler kullanılmaz ve içerik yazılmaz.

Eğer hesap, bir veli adına açılmışsa, oyun içinde çocuk kilidi açılıp kapandığında e-mail olarak velinin adresine bilgi verilir.

stardoll01051606Başarı sistemi nedir?

Stardoll’da başarılar, ödül toplamak ve Starpuanı kazanmak için tamamlanacak görevlerdir. Tamamlanan her başarı için başarı rafında birikecek bir başarı ödülü alınır.

Başarılar kazanmak, Starpuanını artırır, daha hızlı bölüm atlanmasını sağlar ve yeni öğelerin ve fonksiyonların kilidinin açılmasına yardımcı olur. Çocuk kilidi açık üyeler de başarı sisteminde ödül kazanabilirler.

 

Başarı kategorileri şunlardır:

  • Temel
  • Tasarım
  • Satış
  • Sosyal
  • Birikim
  • Yarışmalar.

Süperstar’ın özellikleri nelerdir?stardoll01051605

Süperstar, Stardoll’daki ücretli üyeliktir. Ödenen ücrete göre, stardollar  ikramiye paketi alınır. Süperstarların, StarBazaar’da eski kıyafetlerini satma hakkı bulunur. Suitine daha fazla oda, yeni stardoll bebeklerine öncelikli erişim, süperstar albümünü 100 sayfaya kadar kullanım hakkı, parti açma hakkı gibi ayrıcalıkları vardır.

Süperstar üyeliği olanlar, mağazalarda gerçek markalara ait ürünlere erişebilirler.

 

Star blog uygulaması

Oyun, bloggerlığı da teşvik eden bir yapıda hazırlanmış. Kendi bloğunu devamlı olarak kullananlar, oyuna bir bağlantı atıyor . Blog, Stardoll ekipleri tarafından incelenip uygunsa, Star Blog sistemine dahil ediliyor.

Çocuk kilidi açık üyeler, Star Blog uygulamasına dahil edilmiyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?