Su Döngüsü Nedir, Nasıl Gerçekleşir, Aşamaları Nelerdir? Su Döngüsüne Zarar Veren Etkenler Nelerdir?

Suyun canlı yaşamında önemi büyüktür. Su yoksa hayatta yoktur. Bu her canlı için geçerlidir. Dünya var olduğundan beri suların bitmemesinin nedenini merak ediyorsanız doğadaki su döngüsü hakkında makalemizi okumanızı öneriyoruz. Yeryüzündeki deniz, okyanus ve göller ile yer altı sularının atmosfere giderek yeniden yeryüzüne dönmesi olarak tanımlayabileceğimiz su döngüsü kısaca belirtmek istedik.

Su Döngüsü Nedir?

Su döngüsü kısaca yeryüzünde ki suların ve su kaynaklarının kullanıldıkça yok olmaması ve yeniden su olarak kullanılabilmesidir. Bu nasıl mümkün olur diyorsanız su döngüsü nedir kısaca belirtelim. Yeryüzünde ki okyanuslar, denizler, göller ve yer altı suları hareket ederek, şekil değiştirerek, kullanılarak yeniden yeryüzüne döner.

Doğadaki su döngüsünde beş basamak bulunur. Bunlar, yoğunlaşma, yağış, toprağa geçiş, yüzeysel akıntı ve buharlaşmadır.

Ekosistemde su döngüsü yoğunlaşma ve buharlaşma gibi fiziksel kurallar ile gerçekleşmektedir. Şimdi nasıl gerçekleştiğine bir bakalım…

Su Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

Yeryüzü suları sıcak hava etkisi ile buharlaşır ve gaz haline dönüşür. Bu gaz havaya gökyüzüne çıkar ve bulutlarda birikir. Soğuk hava akımları ile karşılaşan bulutlardaki bu gaz yani su buharı katı hale geçerek tekrar yeryüzüne iner. Bu havadaki soğukluğun derecesine göre yağmur, kar ya da dolu şeklinde olabilmektedir.

Su Döngüsü Nasıl Oluşur?

Yukarıda su döngüsünün nasıl gerçekleştiğini anlattık. Su döngüsü şemasını da incelediğimizde yeryüzü sularının buharlaşarak gökyüzüne çıktığını ve soğuk hava akımı ile karşılaşan bu su buharının yoğunlaşarak katılaşması ve yeniden yeryüzüne döndüğünü görüyoruz. Ekosistemde su döngüsü ile yeryüzüne inen su deniz ve göllerde birikebildiği gibi toprağa geçerek yer altı sularını da beslemektedir. Doğadaki su döngüsünün gerçekleşmesi sırasında su bir takım aşamalardan geçmektedir. Suyun atmosferden geçmesinde yeryüzünde ki canlı ve bitkilerin terleyerek havaya buhar olarak vermesinden bahsedebiliriz. Şimdi bu aşamaları tek tek inceleyelim.

Su Döngüsü Nasıl Oluşur?

Su Döngüsü Aşamaları

Ekosistemde su döngüsü gerçekleşirken suyun hareket ettiğini, değişime uğradığını söylemiştik. Bu hareket ve değişim şu aşamalarda meydana gelmektedir.

1- Yoğunlaşma (kondansasyon): Bulutlarda ki su yeryüzüne indikçe havanın ısınması söz konusu olduğundan su damlacıkları haline gelmektedir. Buna bir örnek verecek olursak buzluktan bir parça buz alıp elimizde tuttuğumuzda ısının etkisi ile önce üzerinde su damlacıkları olur ve erimeye başlar.

2- Yağış (precipitation): Atmosferde yoğunlaşmış olarak bulunan suyun yağmur, kar ve dolu olarak bulutlardan yeryüzüne doğru salınımıdır. Hava akımının derecesine bağlı olarak yağışın türü değişmektedir.

Su Döngüsü Aşamaları

3- Toprağa geçiş ve yeraltı sularının oluşumu: Yeryüzüne inen suların bir kısmı toprakta birikir ve topraktan içeri sızarak yer altı sularını oluşturur. Toprağın cinsi ve eğimi toprağın altına geçen su miktarında farklılıklar oluşturur.

4- Yüzeysel akıntı ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu: Eğer yağış çok şiddetli ise toprak suya doyar ve fazlasını alamaz. Bunlar yüzeyde akarak dere ve akarsulara karışır. Yeryüzü suları akıntı ile okyanuslara taşınır.

5- Buharlaşma: Havanın ısınması ile bitkilerde terleme ve toprakta buharlaşma meydana gelir. Bu buharlaşmanın etkisi ile topraktaki su atmosfere çıkar ve bulutlarda birikir.

Canlıların yaşam kaynağı olan suyun yeryüzünde ki bu dolanımı suyu kullandığımız halde bitmemesinin nedenini göstermektedir. Ancak dünyanın bugün geldiği nokta maalesef bu doğal döngüyü de etkilemektedir. Hava kirliliği, ormanların yok edilişi gibi etkenlerden dolayı su döngüsü kısaca etkileniyor diyebiliriz.

 Su Döngüsü Aşamaları

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?