Şu harika filmlerin yapımcısı Walt Disney

Mickey Mause, Donald Duck, Goofy, Winnie the Pooh, Pluto… gibi muhteşem karakterlerinin yaratıcısı; tüm çocukların ve hatta büyüklerin dünyasını renklendiren yaratıcı, Walt Disney’i yakından tanımaya ne dersiniz?

Mickey Mouse da başta olmak üzere, Disneyland ve Walt Disney Resort gibi ünlü mekânlar Walt Disney olarak tanıdığımız Walter Ellas Disney’in eseridir.

WaltDisney350

Miki Fare ve Mini Fare’nin yaratıcısı; dünyanın en büyük yapım şirketlerinden Walt Disney’in kurucusu Walt Disney’in aslında farelerden çok korktuğunu biliyor muydunuz? Evet, bugün büyük bir medya devi olan Walt Disney şirketinin kurucusu Amerikalı yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör Walt Disney; farelerden korkmasına rağmen ona başarısının kapılarını Miki Fare açtı.

5 Aralık 1901 Amerika’nın Illinois eyâletine bağlı en büyük şehirlerinden biri olan Chicago’da (Şikago) doğan Walt Disney, öğrenimi Chicago’daki Güzel Sanatlar Akademisinde yaptı.  Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu Walt Disney’in, üç erkek, bir kız kardeşi; Diane ve Sharon isimli iki kızı vardır.

Walt Disney, Birinci Dünya Savaşı’ından sonra Amerika’ya dönünce 1919-1922 yılları arasında Kansas City’de film reklamları yapan bir ressam olarak çalıştı. 1923′de Hollywood’a giderek hareketlendirilmiş resimlerden meydana gelme Alice komedileri ile Oswald The Rabbit (Tavşan Kardeş) çizgi filmlerini hazırladı.

Walt Disney’in ilk başarılı sesli filmi 1928’de yaptığı Steamboat Willie (Willie Vapuru) filmidir. Bundan sonra hazırladığı Silly Symphony (Gülünç Senfoni) adlı renkli filmi, sinema dünyasının en beğenilen seri filmlerinden biri oldu. Kısa zamanda Walt Disney’in yarattığı Mickey Mouse ve Donald Duck karakterleri tüm dünya tarafından çok sevildi. Walt Disney daha sonra Pinokyo, Bambi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler gibi tanınmış çocuk hikâyelerinin resimli filmlerini yaptı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Walt Disney Alexander de Seversky’ın ünlü bir kitabına dayanan Victory Through Air Power (Hava Kuvvetleri ile Kazanılan Zafer) adında bir başarılı film hazırladı ve hükümet tarafından askerlerin eğitimi ile ilgili filmler hazırlamakla görevlendirildi. Walt Disney savaştan sonra Sinderella (Kül Kedisi), Alis Harikalar Diyarında ve Robin Hood filmlerini yaptı. Walt Disney, hayatının son yıllarında hazırladığı filmlerde gerçek tip ve olaylarla kendi resim kabiliyetini birleştirdiği yeni bir teknik kullanmaya başladı.

Walt Disney, 1955 yılında Los Angales’taki Disneyland Animasyon Merkezi’ni açtı. Daha sonra ikinci eğlence parkının da açılması ile bir animasyon zinciri haline gelen Disneyland Projesi, giderek büyüdü ve dünya geneline yayıldı. Walt Disney, Amerika’daki Walt Disney Dünyası hizmete girmeden bir kaç yıl evvel gırtlak kanseri sebebiyle 15 Aralık 1966′da öldü.

59 kez Oscar Ödülleri’ne aday olan Walt Disney, 22 kez Oscar Akademi Ödülü kazandı; 7 kez de Emmy Ödülleri’ne aday oldu. Walt Disney, hâlen Oscar’a en çok aday olan kişidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?