Süleyman Şah Kimdir? Hayatı Ve Türbesinin Önemi

Süleyman Şah Türklerin en büyük atalarından biridir. Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Ertuğrul Gazi’nin babasıdır. Oğuzların Kayı boyuna mensuptur. Tarihte önemli yeri olan Süleyman Şah ve Süleyman Şah Türbesi ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte tarihimizin en önemli isimlerinden Süleyman Şah ve hakkında merak edilenler…

Süleyman Şah Kimdir

Türklerin büyük atalarından olan Süleyman Şah Kaya Alpoğlu, kısaca Süleyman Şah olarak bilinir.        Doğum tarihi ve doğum yeri hakkında kesin bilgiler yoktur. Ancak kendisinin 12. yüzyılın sonlarına doğru doğduğu şeklinde görüşler daha fazladır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesidir. Bu nedenle Osmanlı Devleti kurucularından sayılabilir.

Kutalmışoğlu Süleyman Şah‘ın da içinde bulunduğu Kayı Boyu, 13. yüzyılda doğudan batıya doğru göç etmeye başlamıştır. 1214 yılında Kayı Boyu, Ahlat ve Erzincan taraflarına yerleşmiştir. Süleyman Şah’da ailesi ile birlikte Ahlat’a yerleşmiştir. 1221 yılında Süleyman Şah ailesi ile birllikte Erzincan’a doğru yola çıkmıştır. Ancak bu yolculuk sırasında Gürcüler ve diğer kavimler ile savaş yapmıştır.

Süleyman Şah, 1227 yılında 60 yaşında Fırat Nehri’ni geçerken atı ile birlikte nehir sularına kapılıp hayatını kaybetmiştir.

Süleyman Şah Türbesi

Süleyman Şah ölümünün ardından Caber Kalesi’nin Fırat Nehri hizasındaki bölgeye defnedilmiştir. Süleyman Şah mezarının bulunduğu noktaya Süleyman Şah Saygı Karakolu adı verilmiştir. Türbe uzun yıllar bu bölgede kalmıştır. Bu süre içinde türbe girişinde Türk askerleri nöbet tutmuştur. Suriye’de çıkan iç savaş nedeni ile Süleyman Şah Türbesi, 21 Şubat 2015 tarihinde geçici süreliğine, Türk sınırına 180 metre mesafede olan Eşme köyüne nakledilmiştir.

Süleyman Şah Türbesi’nin güvenlik nedeni ile taşınması sırasında biraz zorluklar yaşanmış olsa da şu an güvenli bir bölgede yer almaktadır. Eski yerinde de yeni yerinde de Süleyman Şah’ın türbesi, saygı ile karşılanmıştır. Tarihimizde önemli isimlerden olan Süleyman Şah ve oğlullarının türbeleri titizlik ile korunmaktadır. Süleyman Şah ve türbesi ile ilgili en çok merak edilen Süleyman Şah türbesi neredeve Süleyman Şah türbesi nereye taşındısorularının cevaplarını bu şekilde verebiliriz.

Süleyman Şah Türbesi

Süleyman Şah Sözleri

Süleyman Şah, Ertuğrul Gazi ve Osmanlı’nın kuruluş dönemi ile ilgili günümüzde çok sayıda belgesel, film ve dizi hazırlanmıştır. Güncel olarak şuanda yayınlanan bir dizide yer alan Süleyman Şah karakterinin dizide kullandığı en anlamlı ve en güzel sözlerden bir kaçını aşağıda paylaştık.

  • Halep’ten ya yurdu alıp çıkacağız ya da canlarımızı bırakacağız.
  • Oğuz töresi, duymasını bilene çok şey söyler.
  • Gündüzün şerri, gecenin hayrından yeğdir.
  • Siz bizi Haçlı Kontluğu’nun dibine koyarken kime güvenip ”Evelallah!” dediysek, yine ona güveniyoruz.Unutmayın Emir Hazretleri! Biz Kayılar Allah’a inanır,ona güvenir,ona sığınırız. SENİN ORDUN O’NDAN BÜYÜKSE ÇIK DE! BİZ OBAMIZDA BEKLİYOR OLACAĞIZ!
  • Töre bilmeyen adamdan sultan olmaz. Bey de olmaz, adam da olmaz. Adam olmayanla da bizim işimiz olmaz.

Süleyman Şah Sözleri

Tarih kitaplarında yer verilen Süleyman Şah ile ilgili bilgiler ışığında bu dizideki karakterlerin sözleri hazırlanmaktadır.

Süleyman Şah Oğulları

Süleyman Şah, oğulları ve torunları Osmanlı Devleti için çok önemlidir. Süleyman Şah’ın oğulları, Ertuğrul Bey, Sungur Tekin, Gün Doğdu ve Dündar’dır. Oğulları arasında en fazla ismi duyulan Ertuğrul Bey’in ise  Saru Yatı(Savcı), Gündüz Alp ve Osman Bey isimli çocukları vardır. Osman Bey, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olmasından dolayı tarihte adı daha çok duyulmuştur.

Süleyman Şah Oğulları

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?