Sultan Papağanı, Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Sultan papağanı kakadugiler familyasına ait çok özel bir kuştur. Giri, sarı ve beyaz renklere sahiptir. Bu özel papağanın konuşma özelliği çok fazladır. Özellikle erkekler sultan papağanını kolaylıkla konuşturabilmektedir. Ekmek ve çekirdek gibi yiyecekleri çok severler. Piyasada sultan papağanı fiyatı olarak farklı rakamlar karşımıza çıksa da, genel anlamda ortalama bir değeri bulunmaktadır.

  • Özellikleri: Kalabalığı çok seven bu kuşlar kafeste kapalı kalmaktan nefret ederler. Özellikle erkek olanlarının çeneleri çok kuvvetlidir. Ağırlıklı olarak gri, sarıve beyaz renkleri vardır. Konuşma özellikleri olan bu kuşları kısa sürede pek çok kelime öğretilebilmektedir.
  • Mutasyonları: Genel olarak 4 ana mutasyonu vardır. normal grey, lutino, pied ve pearl bu 4 ana mutasyonu oluşturmaktadır. Bunun yanında az belirgin olan cinnamon, yeşil ve kırmızı göz gibi mutasyonları da mevcuttur. Özellikle sultan papağan yavrusu almalı ve mutasyonuna göre eğitilmelidir.
  • Cinsiyet Ayrımı: Ötüş tiplerine göre cinsiyetleri ayrılmaktadır. Erkek olan sultan papağanları uzun ve ıslık şeklinde ses çıkartırlar. Dişi olanlar ise tek tip ses çıkartır ve taklit yapma yetenekleri minimum düzeydedir. Dişi olanları konuşturmak çok zordur. Ancak, erkek cinsiyetli olan sultan papağanlarını kısa sürede eğitebilir ve konuşturabilirsiniz. Bu bağlamda erkek sultan papağanı fiyat bakımından daha yüksektir.
  • Beslenme: Özellikle sebze ve meyveleri çok severler. Ancak, sultan papağanına çok fazla sebze ve meyve verilmemelidir. Aksi halde ishal olur ve hasta olabilmektedir. İshal olması kuşun ölümüne neden olabilecektir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Ayçiçeği çekirdeğine bayılırlar. Muhabbet kuşu yemi ve daldarı yine sultan papağanının tükettiği besinlerdir. Yumurta, yulaf ve tahıllardan da sultan papağanına verilebilir.

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan papağanı fiyatları bakımından farklılık gösteren kuş türleri arasındadır. Özellikle cinsiyet ayrımına göre fiyatlarda farklılık olabilmektedir. Bu çerçevede dişi olanları çok daha ucuza alabilirsiniz. Dişi olan sultan papağanları konuşamazlar. Erkek olan sultan papağanlarının fiyatları biraz daha yüksektir.

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Sesi

Sultan papağanı sesi cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Erkek olanlar farklı sesler çıkarabilmektedir. Uzun bir şekilde ıslık şeklinde ötebilmektedirler. Ancak, dişi olanlar tek tip ses çıkartırlar ve taklit yetenekleri son derece zayıftır. Bu nedenle dişi olanlar yerine, erkek olan sultan papağanlarını tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan papağanlarının kafeste uzun süre kalmaktan çok sıkıldıklarını ifade etmiştik. Bu özel kuşlar için alacağınız sultan papağanı kafesi için dikkatli olmanız çok önemlidir. Özellikle küçük ve dar kafesleri asla tercih etmemelisiniz. Her zaman için daha geniş ve derinliği olan kafesleri satın almalısınız. Uygun olmayan kafeslerde gerekli eğitimi vermeniz zorlaşacaktır.

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Ne Yer

Sultan papağanları en çok ayçiçek çekirdeğini severler. Çok fazla bu besinden tüketebilirler. Bunun yanında sebze ve meyveye bayılırlar. Ancak, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sebze ve meyvenın kararınca verilmesi çok önemlidir. Aşırısı ishal yapacak ve kuşun ölümüne neden olabilecektir. Yulaf, tahıllar ve bazı muhabbet kuşu yemlerini yine sultan papağanına yedirebilirsiniz.

Sultan Papağanı Ne Yer

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı için en yaygın olan yöntem çıkardıkları seslerdir. Çıkarmış oldukları sesin özelliğine göre dişi ya da erkek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Uzun ve ıslık şeklinde öten sultan papağanları kesinlikle erkek cinsiyete sahiptir. Daha kısa ve tek tip ses çıkaranlar sultan papağanları ise dişi olarak bilinmektedir. Bu şekilde sultan papağanın hangi cinsiyette olduğunu anlayabilir ve ona seçiminizi yaparak evinizde eğitebilirsiniz.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?