Taçsız Kral Metin Oktay Kimdir, Metin Oktay’ın Futbol Hayatı

Türk futbol tarihinin unutulmaz futbolcularından olan Metin Oktay, 2 Şubat 1936 tarihinde, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, daha önce sekiz kız çocukları olmuş fakat bu çocukların beşini kaybetmiş bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Metin Oktay hayatı, başarılar ve birçok ödül ile geçen bir hayat olmuş ve tüm futbol dünyasını da kendisine hayran bırakmıştır.

Metin Oktay Kimdir?

Metin Oktay’ın futbol dolayısıyla kazanç sağladığı ilk maç ise oldukça gariptir. Metin Oktay’ın futbol kariyeri 1952 senesinde adım atmıştır. İlk olarak Damlacıkspor’da forma giyen Oktay, bu takımda 8 numaralı formayla savaşım etmiştir. Bir maçta Damlacık spor 4-1 kazanmış ve bu maçtaki 2 golü Metin Oktay attığı için, alıştırmaca tarafınca 2,5 lira para ödülü almıştır. Bu para Metin Oktay’ın futboldan kazandığı ilk paradır.

Metin Oktay ve Futbol

Futbol yaşantısına 1953-1954 tarihlerinde Yün Mensucat sporun alt yapısında oynayarak devam etmiştir. Ustalaşmış futbol dünyasına 1954-1955 sezonunda İzmirspor’a geçirme olarak adım atmıştır. Bu maçta beğenilmiş ve Galatasaray’a iktibas olmuştur. 5 yıllığına Galatasaray kulübü ile anlaşan Metin Oktay’a Chevrolet otomobil ödül edilmiştir.

Metin Oktay ve Futbol

Taçsız kral Metin Oktay, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en efsanevi isimlerden birisi olmuştur. O yıllarda gol krallıkları yaşamış ve başarılı bir ehemmiyet geçirmiştir. Resmi anlamda Galatasaray formasını ilk kere İstanbulspor’a karşı giymiştir. 16 Ekim 1955’de ilk kere derbi maçına çıkmış ve Fenerbahçe’ye karşı savaşım etmiştir. Galatasaray’da oynadığı üç yıl süresince İstanbul ustalaşmış Futbol Ligi’nde gol kralı olmuştur. İlk kere Avrupa kupasında gol atan futbolcu olarak Türk futbol geçmişine damgasını vurmuştur. 1961 senesinde başarısından dolayı İtalya’nın Palermo ekibine geçirme olmuş ve bir sefer burada forma giymiştir. Bu geri dönüş sonrası Metin Oktay daha da alevlenmiş, gol üstüne goller atmaya başlamış ve ekibine dört kere Türkiye Kupası, iki kere Cumhurbaşkanlığı Kupası ve üç kere de lig şampiyonluğu yaşatmıştır. Her maç için averaj 1,46 golü olduğundan en verimli futbolcu unvanını da almıştır. Metin Oktay, 1955 senesinde ilk kere mili takım forması giymiştir. 36 kere ulusal olan futbolcu, 19 gol atmıştır. Nihat Kahveci, Cemil Turan, Burak Yılmaz’dan daha ondan sonra en golcü dördüncü ulusal ekip oyuncusu olmuştur.

Metin Oktay ve Futbol 1

Metin Oktay Sözleri

Kaleci tek ayağını kaldırdığı an, nasıl olursa olsun vuruşumu yapardım. Gol anı o andır. Galatasaray!

O daha vefalı! (Kendisine “Ya Galatasaray, ya ben” diye rest çeken nişanlısına)

Sen benimle değil, ben seninle resim çektirmek istiyorum. Bugün maçın kahramanı sensin.

Metin Oktay Ölümü

Taçsız Kral, 1991 yılının Eylül ayında Boğaziçi köprüsü çıkışında bir trafik kazası geçirmiştir. sonucunda çenesi ve sol kolu kırılmış bununla beraber dalağı parçalanmıştır. Oktay’ın cenazesi ise, Fatih Camii’nde kılının cenaze namazı sonrasında Topkapı Tozlu mezarlığına götürülmüştür.

Metin Oktay Ölümü

Metin Oktay Heykeli

Sevilen futbolcu Metin Oktay’ın ölümünün peşinden, adı Florya’daki tesislerine verilmiştir. İzmir ve Ankara’da adına mahalle bulunmaktadır. Ankara Çankaya ilçesinde meydana getirilen bir okula Metin Oktay İlköğretim Okulu adı verilmiştir. Galatasaray Müzesi’nde Metin Oktay’ın balmumundan yapılmış bir de heykeli bulunmaktadır. Ahmet Çakır tarafınca yazılan Taçlı Kral, Metin Oktay adlı kitapta efsanevi futbolcunun yaşamı yer verilmiştir. Taçsız Kral futbol yaşamı süresince ekibine Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı kupası şeklinde ödüller kazandırtırmış; bunun yanında hem Galatasaray’ın bununla birlikte Türkiye’nin maksimum gol atan futbolcuları arasına adını yazdırmıştır. Günümüzde Metin Oktay forması halen bulunmakta olup, satışına da devam edilmektedir.

Metin Oktay Heykeli

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?