Tahıl Gevreği Neden Kasede Üst Üste Kümelenmiş Halde Durur?

Kahvaltılarda ve açlık bastırmak için yediğiniz o tahıl gevreklerinin, üzerine süt döktüğünüzde neden sütün üzerinde kümelendiğini hiç merak ettiniz mi? Bu görüntüyü zaman zaman dalgın, zaman zaman da dikkat kesilerek görmüşsünüzdür. Gerçekten de üzerine süt dökülen tahıl gevrekleri bir öbek şeklinde birbirlerine tutunarak kasenin üst kısmında dururlar. Bilim adamları bunu “Tahıl gevreği etkisi” olarak adlandırıyor. Burada bir çekim gücünün etkili olduğu aşikardır. Bilim dünyası bu durumun açıklamasını yeni yeni yapıyor ve tahıl gevreği etkisini yer çekimi, kaldırma kuvveti,yüzey gerilimi ve sıvı ile katı maddeler arasındaki çekimle ilişkilendiriyor.

Tahıl Gevreği Neden Kasede Üst Üste Kümelenmiş Halde Durur 1

Tahıl gevreği ve sütün üzerinde yüzen mısır gevreği taneleri ise kaldırma kuvvetinin yarattığı etki yüzünden yer çekimine karşı koyuyor. Tek bir mısır gevreği de dahil olmak üzere bir cisim sütten daha az bir yoğunluğa sahipse ve ağırlığı sütten daha azsa sütün üzerinde kümelenerek kalır.

Bir diğer öge de yüzey gerilimidir. Sütün yani sıvının üstündeki ve altındaki moleküller arasında çekim kuvveti fazladır. Bu moleküller ve yüzeyin üzerindeki hava molekülleri arasında daha ez bir çekim kuvveti vardır. Bunun sonucunda yüzeyi kaplayan bir gerilim meydana gelir. Bu yüzey gerilimi böcek ve sineklerin de işine yarar. Gerilim sayesinde bu canlılar suyun ve genel olarak sıvıların üzerinde yürüyebilirler.

Mısır gevreğine geri dönecek olursak, bu gevrek parçası sütün üzerinde dururken yüzeyde bir çöküntü oluşmasına sebep olur. Her mısır gevreği tanesi süt üzerinde bir çukur oluşturur. İşte kahvaltılık gevrek taneleri, kasede kendini bekleyen sütün içine boşaltıldığında adeta mıknatıs parçaları gibi birbirini çeker. Süte boşaltılan her gevrekte çökme oranı artar ve bunlar birleşerek çukur oluşturur. Bu olaydan sonra mısır gevreği tanelerinin kümeden ayrılması zordur; zira taneciklerin yerçekimine direnemezler. Bu yüzden mısır gevreği tanecikleri birbirlerine tutunarak küme oluştururlar.

İçi boş olan kaselerin neden kasenin kenarına tutunduklarına gelince. Kabın kenarında olan sıvı, kabın ortalarında olan sıvıya göre farklı özellikler gösterir. Sıvının, kabın sert yüzeyiyle temas ettiği hilal biçimli alana menisküs adı verilir. İşte sıvı, katı madde tarafından itildiğinde hilal şeklini alarak kaba dolar yahut dibe doğru inerek kabın alt kısmının formunu alır.

Cam da su moleküllerini çeken bir özelliğe sahiptir. Süt de su içerir ve bu sebeple kase camsa onun duvarlarına doğru yanaşır. Kenarlarda bulunan mısır gevrekleri de üste doğru hareketlenerek kase kenarlarında halka meydana getirir.

İşte tahıl gevreklerinin neden üstte durduklarına dair hikayeleri böyle. Muhtemelen artık tahıl gevreğinizi afiyetle yerken neden sütün tam ortasında birbirlerine tutunduklarını bilecek ve gülümseyeceksiniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?