tarçın

Tarçın nedir? Tarçının faydaları neler?

Uzmanların yemeklere şeker ve tuz eklemek yerine kullanılmasını önerdikleri tarçın nasıl bir bitkidir? Tarçının saymakla bitmeyen mucizevi faydaları neler?..

Yüzyıllardır yemeklerde baharat ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılan tarçın, aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilir. Bilimsel adı Cinnamonum verum olan tarçının 100’den fazla türü bulunmaktadır ama en çok bilinenleri Çin (Cassia) ve Seylan tarçınlarıdır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benzer ancak Seylan tarçını biraz daha tatlıdır ve daha zor bulunur. Kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre daha etkili olduğu söylenen Seylan tarçını daha pahalıdır.

tarçınTarçının faydaları arasında besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk sıralarda gösterilmekle birlikte, alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Faydalarından bazıları bilimsel araştırmalarla desteklenirken, bazıları sadece nesilden nesile aktarılan bilgilerden ibarettir.

Bir çay kaşığı (yaklaşık 7 gram) tarçın günlük demir ihtiyacının % 4’ünü, kalsiyum ihtiyacının % 8’ini, manganez ihtiyacının % 68’ini, lif ihtiyacının % 16’sını karşılamaya yeter.

Tarçın nasıl bir bitkidir?

Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmekte olan tarçın, 6-12 m boyunda bir ağaçtır. 2-3 yaşında iken gövdesi yerden 50 cm yukarıdan kesilir ve böylece kökünden sayısız uzun filiz verir. Bu 2-3 cm uzunluğundaki bu filizlerin kabukları soyularak kurutulur. Kabukların dışındaki kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır. Seylan tarçınının kabukları iç içe dizilmiş ve öylece kurutulmuştur. 0,5 mm kalınlığında 15-25 cm uzunluğunda açık kahverengimsi, narin ve hoş kokuludur. Çin tarçını koyu kahverengimsi, tadı keskin, 1-3 mm kalınlığında, 30-50 cm uzunluğundadır.

Ağacın meyveleri 0,5 cm çapında, yarısına kadar kaba yapraklar tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca yeşil renk alır. Yaprakları 7-15 cm uzunluğunda, 4-6 cm eninde, oval veya yumurta şeklinde, kenarları bütün, üstü parlak ve koyu yeşil, altı ise mattır.

tarcin-2_120415Tarçının Tarihi

Eski Mısır’da sadece içeceklere aroma katmak ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde değil mumyalama işleminde de kullanılan baharatın İncil’de de adı geçmektedir. Alternatif Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkiler hakkında yaklaşık M.Ö. 2700 yılında yazılmış olan kitaplarda o dönemde altından daha değerli olduğuna inanılan tarçının faydalarından bahsedilmektedir. Orta Çağ Avrupası’nda en çok kullanılan baharatlardan biri olan tarçın aşırı talep nedeniyle Yakın Doğu – Avrupa ticaret yolunda düzenli olarak taşınan ürünler arasında yer almış.

Tarçının Faydaları

Tarçında bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da adlandırılır) istenmeyen pıhtılaşmaları önlemektedir. Fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler, bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına karşın damar içinde birikerek damar tıkanıklığına yol açabilir. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır. Tarçının bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak kullanılmasını da sağlamaktadır.

tarcin-8_120415Geleneksel olarak doğal bir mikrop önleyici / temizleyici olarak kullanılmakta olan tarçın yağının bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmıştır. Gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üremesini önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan tarçının bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önlediği de bilinmektedir.

2012 yılında, tarçının kan şekerini düşürmeye etkisi üzerine yapılan tüm çalışmaların gözden geçirilmesi sonucunda tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu alanda halen araştırmalar yapılmakla birlikte tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini artırdığı bilimsel olarak kabul görmektedir. Yine yapılan bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde % 18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşüş olduğu belirlenmiştir.

ABD’de bulunan Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu artırdığı belirlenmiştir. 2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir diğer makaleye göre de, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesi”ni önlüyor ve hastalığın gelişimini yavaşlatıyor.

Kan şekerinde yaşanan dalgalanmaların gıdalardan alınan yağın depolanmasını artırdığı bilinmektedir. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan baharatın bu sebepten kilo vermeye etkisi üzerinde duruluyor. Ayrıca lif bakımından zengin olan tarçın, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

tarcin-7_120415Tarçının Diğer Faydaları

– Her gün yarım çay kaşığı kullanımı kötü kolesterolü düşürür.
– Tip 2 diyabet hastalarında insülin üretimini artırarak kan şekerini düşürür.
– Yağı mantar hastalığına karşı kullanılmaktadır.
– Kanın pıhtılaşmasını önleyicidir.
– Uzun süre tüketilmeyecek yemeklere biraz tarçın serpmek ürünlerin raf ömrünü uzatır.
– Kokusu hafızayı güçlendirir.
– Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
– Kan şekerini dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.
– Serbest radikallerle savaşarak kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır.
– Tarçın çayı veya tarçın yağıyla masaj yapmak kemik ağrılarını hafifletir.
– Tarçın yağı badem yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılarak masaj yapıldığında kas ağrılarını alır. 1 ölçek tarçın yağını 10 ölçek taşıyıcı yağlarla karıştırarak ağrıların ve kasılmaların yaşandığı bölgelere masaj yapabilirsiniz.
– Çayı “huzursuz bağırsak sendromu” olarak adlandırılan sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelir.
– Çayı antibakteriyel özelliği ile ağız hijyeni sağlayarak diş çürüklerini geciktirir ve diş eti sağlığını korur.
– Yağı etkili bir sinek savardır. Mutfakta da karıncalara karşı kullanılabilir.
– Yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir.
– Hafızayı güçlendirir. Bunun için tarçınlı sakız çiğneyebilirsiniz.
– Kan dolaşımını artırır.
– Yüksek manganez içeriğiyle regl kramplarına iyi gelir.

tarcin-3_120415Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçını toz ve kabuk şeklinde taze olarak tüketebilir veya besin takviyesi olarak satılan tarçın kapsüllerini kullanabilirsiniz. Tarçını yemeklerinizde kullanmak istiyorsanız, şeker veya tuzun yerine toz tarçın kullanabilirsiniz. Grip ve nezle gibi salgın hastalıkların yaygın olarak görüldüğü kış aylarında vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için tarçın çayı içebilirsiniz.

Ballı Tarçın Çayı Tarifi:
Diyet yapanlar arasında oldukça popüler olan ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülen tarçın ve ballı çay için ihtiyacınız olan malzemeler yarım kabuk tarçın ya da yarım çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı organik bal.

1 büyük bardak suyu kaynatın ve tarçını kaynamış suya atın. Bardağın ağzını kapatarak 20 dakika kadar demlenmesini ve soğumasını bekledikten sonra balı ekleyip karıştırın. Bu karışımı sabah kahvaltısından önce ve akşam yatağa girmeden yarım saat önce olmak üzere 2 kez içebilirsiniz. Aynı karışım sıcak yaz aylarında buzlu çay olarak da tüketilebilir.

tarcin-10_120415Tarçının Yan Etkileri

Yüksek kan şekeri için düzenli olarak ilaç kullananlarda tarçın ilacın etkisini artırarak, kan şekerinin normal değerlerin altına düşmesine yol açabilir.

Çin tarçını içinde bulunan bileşenlerin bazı kişilerde karaciğeri zorladığı yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı olanların düzenli olarak tarçın tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilmektedir.

Kan şekeri seviyesini etkilediği için ameliyat sırasında ve sonrasında şekerin dengelenmesini zorlaştırır. Uzmanlar cerrahi bir operasyondan 2 hafta önce tarçın tüketiminin bırakılmasını tavsiye etmektedir.

Tarçın yağını taşıyıcı yağlarla inceltmeden cilt üzerinde direkt olarak kullanmak kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?