Tarih, kültür ve inanç merkezi Şanlıurfa

Çağlar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihi, kültürel zenginlikleriyle öne çıkan Şanlıurfa’yı tanımaya ne dersin?

Etrafı dumanlı dağlarla çevrili Urfa, günümüzdeki adıyla Şanlıurfa, Türkiye’nin en derin tarihi geçmişe sahip olan ve çağlar boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin mirasını güncel yaşam kültürüne taşıyabilmiş kentleri arasında yer alıyor.

Tarihte Ur, Urhoy, Ruhai, Ruhha, Arruhha, Reha ve Edessa isimleriyle de anılan Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşı sırasında sergilediği cesaret ve direniş nedeniyle 1984 yılında resmi olarak “Şanlı” ünvanını adına eklemiştir. Şanlıurfa, 11 Nisan 1920’de milisler tarafından İngiliz ve Fransız birliklerinin işgalinden kurtarılmıştır.

Şanlıurfa ve çevresindeki insan yerleşiminin Cilalı Taş devrine kadar uzandığı bilinmektedir. Bu yerleşim yerleri arasında, son yıllardaStitched Panorama yapılan kazılarla günyüzüne çıkarılan Göbeklitepe‘nin tarihinin MÖ 11 bine kadar uzandığı tespit edilmiştir. Buradaki yerleşimin, dünyada bilinen en eski mabet olduğu belirlenmiştir ve insanlığın tarihi boyunca ilk kez burada yerleşik hayata geçtiği tahmin edilmektedir.

Urfa’nın ayrıca Kuran, İncil ve Tevrat’ta var olan İbrahim Peygamberin doğum yeri olduğu kabul edilir. Ayrıca Eyüp Peygamberin de doğduğuna inanılan kente her yıl çok sayıda turist gelerek, bu kutsal mekanları ziyaret eder. Şanlıurfa, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Çerkes, Acem nüfusu ile tarih boyunca çok zengin bir dinsel ve kültürel mirası barındırmıştır.

Şehrin tarihi boyunca Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Arami, Asur, Pers, Hellen, Roma ve Bizans medeniyetlerinin egemenliği altında yaşadığı bilinmektedir. 1094 yılında Selçuklu egemenliğine giren Şanlıurfa, 1516’da Osmanlı sınırları içine girmiştir.

Şanlıurfa’da neler yapmalı?

tasevotelŞanlıurfa, günümüzde geniş bulvarları, parkları, çarşıları, alışveriş ve ticaret merkezleri ile büyük ve modern bir kenttir.

Şehrin en bilinen turistik merkezi, Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Göllerinin bulunduğu Balıklıgöl ve çevresindeki tarihi yapılardır. Bu bölgede, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığına inanılır. Efsaneye göre İbrahim Peygamber, gölün yakınındaki tepede bulunan iki sütuna bağlanan mancınık ile aşağıda yanan büyük ateşe atılmış ancak ateş suya, odunlar ise balığa dönüşmüştür. Balıklıgöl’deki balıklar bu nedenle kutsal kabul edilir ve ziyaretçiler onlara yem atarak çeşitli dileklerde bulunur. Balıklıgöl ve çevresinde, ayrıca İbrahim Peygamberin doğduğu yer olduğuna inanılan mağara, bölgeye yayılmış onlarca tarihi cami ve yapılar ile kale mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Balıklıgöl yakınında yer alan tarihi bölge ise kapalı çarşısı, dar sokakları ve şehre özgü mimarinin, eyvanlı taş evlerin güzel örnekleri ile ilgi çeker. Çarşıda, Şanlıurfa’nın en meşhur lezzetlerinden isot (pul biber) olmak üzere, yöresel dokumalar, kilimler ve geleneksel bakır işçiliğinin ürünleri bulunabilir.

Türkiye’nin en büyük müzesi

Şanlıurfa ayrıca, Türkiye’nin en büyük müzesi olan Haleplibahçe Müze Kompleksi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Balıklıgöl’e yürüme mesafesindeki Haleplibahçe bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında çıkan eşsiz mozaikler başta olmak üzere binlerce tarihi eser 200 dönüm alana inşa edilen bu modern müzede sergilenmektedir.müze2

34 bin metrekare kapalı alanıyla bu müze, Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar uzanan tarihsel süreçte bulunmuş yaklaşık 10 bin
eseri korumaktadır. Göbeklitepe buluntularının da yer aldığı müze, gerçeğe yakın canlandırmaları ile çocukların da büyük ilgisini çekiyor.

Bölgeyi ziyaret edenlerin görmeden dönmediği yerlerden birisi de Harran. MÖ 2000 yılında merkeze bağlı bir yerleşim olarak kurulduğuna inanılan bu bölgede, Harran Üniversitesinin harabeleri ve kubbeleriyle meşhur tarihi evler yer alıyor.

Kent merkezi dışında, nesli tükenmekte olan kelaynak kuşlarının korumaya alındığı Birecik, Ceylanpınar’daki ceylan üretim çiftlikleri, Türkiye Avrupa’nın en büyük hidroelektrik tesisi Atatürk Barajı gölü ve çevresi ziyaret edilebilir.

harranGezmekten yorulanlar için tarihi merkezdeki otel ve turistik tesislerde düzenlenen geleneksel Sıra Geceleri’ne katılmak, yöresel türküleri dinlerken, zengin mutfak kültürünün eşsiz lezzetlerini tatmak mümkün. Kebaplarının
tadına doyulmayan Urfa mutfağında ayrıca, boranı, külünce, ağzıaçık, tırşik, çiğköfte, semsek, aya köftesi, lebeni, lıklıkı köfte, bostana, şıllık gibi yöresel tatları da denemeden dönmeyin.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘nün internet sitesi, kentin saymakla bitmeyecek tarihi ve kültürel zenginlikleri dışında, ulaşım ve konaklama imkanları ile ilgili de son derece ayrıntılı bilgi sunuyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?