Tarihi Eserler BKG ile minyatürleşti

Tarihi ve kültürel öğeleri tasarım ürünlerine dönüştüren BKG (Bilkent Kültür Girişimi) Anadolu Medeniyetleri, Ayasofya, Göreme, Mevlana, Samsun ve Topkapı müzelerimizde sergilenen eserlerin minyatürlerini tarihseverlerin beğenisine sunuyor.

Ülkemizin kültürel mirasının yeniden keşfedilmesine ve bu mirasın nesilden nesile aktarılmasına katkı sağlayan BKG, kültürel hazineleri yaratıcı tasarımlarla buluşturmaya devam ediyor. Osmanlı’da üstünlüğün ve gücün sembolü teberden, Kanuni Sultan Süleyman döneminde kullanılan miğferlere, Şems-i Tebrizi’ye ait serpuştan Anadolu idollerine kadar birçok değerli eser, BKG’nin Mini Masaüstü Koleksiyonu’nda hayat buluyor. Orijinal eserlerden esinlenilerek tasarlanmış minimalist ürünlerden oluşan 13 parçalık bu koleksiyonda neler mi yer alıyor?

Teberler: Kesici kısmı baltadan daha küçük bir silah olan teber, Osmanlı’da üstünlüğün ve gücün sembolüydü. 16 ve 17. yüzyıllarda merasim aracı haline gelen ve genellikle üst düzey ordu görevlilerinin kullandığı teberler, Osmanlı ordusunun ihtişamlı havasını yansıtıyor.

Osmanlı Miğferi: Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü dönemi olan Kanuni Sultan Süleyman döneminde kullanılan bu miğfer, Süleymaniye Camiî’nin temel atma törenindeki ruhani havayı, Preveze Deniz Savaşı sonrasında Barbaros Hayrettin Paşa için düzenlenen merasimdeki zaferin coşkusunu hissettiriyor.

Serpuş: Dünya nimetlerine ve kılık/kıyafete önem vermeyen Şems-i Tebrizi’nin başından hiç çıkarmadığı serpuşun minyatür tasarımı ile dostluğun ve aşkın önemi ölümsüzleşiyor.

Geyik Heykeli: Tarihin en köklü uygarlıklardan biri olan Hititlerin yerleşim yerlerinden Alacahöyük, kral mezarları, ölümden sonraki yaşamın varlığına dair inançları ve mezar hediyeleri ile dikkat çeker. İşte bu mezar hediyelerinden biri olan ve erkek Hitit tanrı sembolü olan Geyik Heykeli, sekiz bin yıllık Hitit uygarlığının mistik havasını solumaya imkan tanıyor.

Ana Tanrıça İdolleri: Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan ana tanrıça idolünden esinlenerek yapılan, hem değerli maden ve taşlardan hem de pişmiş topraktan örnekleri bulunan kadın figürleri doğurganlığı ve bereketi sembolize ediyor.

Ya Fettah Kapı Tokmağı: Ayasofya kapısında yer alan ve “kapalı olan her şeyi inayetiyle açan” anlamındaki “Ya Fettah” oymalı kulplara sahip kapı tokmağı, Türk yapı ve süsleme sanatının en ilgi çekici eserlerindendir. “Ya Fettah Kapı Tokmağı” masaüstü figürü, dünyanın 8. harikası olarak tanımlanan Ayasofya’nın gizemini taşıyor.

Tunç Kapı Tokmağı: Ulu Camii’nin çift kanatlı ana kapısının üzerindeki ikiz tokmaklardan biri olan tunç kapı tokmağının uğurlu ve koruyucu özellikleriyle ilahi bir tılsım olduğuna inanılır. Nerede ise oraya güç veren, koruyup gözeten, düşmana korku salan, sahibine cesaret veren bir tılsım… Şaman’ın tılsımı olarak bilinen bu büyülü tılsım Anadolu topraklarının kudretini ve zenginliğini bir kez daha hatırlatıyor.
begenfbtwittakip

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?