Tatilde bildikleriniz unutmayın!

Uzun bir yaz tatilinden çıkmış olmak özellikle birinci sınıftan ikinci sınıfa geçen çocuklarda ‘bildiklerini unutma’ sorunu yaratabiliyor

Uzmanlar, öğrencilerin uzun tatil ile birlikte, öğrendiklerini unuttuklarının gözlendiğini belirtti. Özellikle gerekli önlem alınmazsa, ilköğretim 2’nci sınıfa geçen öğrencilerin okuma seviyeleri tehlikede olabilir.

Eğitim uzmanları, eğitimin belli bir dönem yapılıp belli bir dönem de ara verilecek ve tatil yapılacak bir süreç olmadığını ve kesintisiz bir süreç olması gerektiğini söylüyor.

Özellikle eğitim ve öğretimi kesintiye uğradığı uzun tatiller, öğrenme kayıplarını beraberinde getirmektedir. Bu durum, eğitim öğretim yılının başında ayrı bir telafi çabasını gerektiriyor. Ya da öğrenci unutmuş olduğu bilgilerle eğitim ve öğretim hayatını sürdürmek zorunda kalıyor. Başarısızlık yolunda belki de ilk adım böylece atılmış oluyor.

Eğitimci Yazar Mehmet Azim, yapılan araştırmalarda öğrenme kayıplarının en çok Matematik ve Türkçe derslerinde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Eğitimcilerin, anne ve babaların, öğrenme kayıplarını en aza indirmek için mutlaka bir planı olmalıdır. Tatil süreci, eğitim öğretim dönemindeki gibi yoğun olmamakla birlikte, esnek ve eğlenceli bir şekilde planlanmalıdır.”

Önümüzde derslere ara verilecek olan Kurban Bayramı tatilinde, bu uyarıları siz de unutmayın!

Akıcı okuma teknikleri neler?

Tekrarlayıcı okuma: Akıcılık kazanıncaya kadar tekrar tekrar okumadır. Çocukların sık karşılaştığı kelimeler ve kısa metinler ile doğru okuma gelişir, okuma hızı yüzde 50 artar. Özgüven ve okumaya ilgiyi arttırır. Şiir okuma okumayı kolaylaştırır. Evde okuma saatleri düzenlenebilir.

Okuyucu tiyatroları oluşturmak: Okuma hızını artırmak için çocuklara rol vermek, okumayı ve anlamayı hızlandırmaktadır. Şiirler ve kısa hikâyeler dramatize ettirilebilir. Bu teknikle ilköğretim öğrencilerine, her hafta küçük bir temsille 10 haftalık bir süre sonunda öğrencilerin okuma hızlarının geliştiği ve okumadaki genel başarılarının arttığı gözlenmiştir.

Eşli (İkili) okuma: Aile üyeleri, iyi okuyan bir öğrenci bu konuda yardıma ihtiyacı olan çocuğa eş olabilir. Her gün 10-15 dakikalık bir okuma etkinliğinde aile çocuğa kitap okur. Sonra birlikte aynı metni birkaç defa birlikte okumuşlar. En sonunda çocuk okur. Beş haftalık süreçte okuma hızlanmaya başlar.

Arkadaşlı okuma tekniğinde aynı başarı ve beceri düzeyindeki çocukların birlikte çalışması gerekmektedir. Her iki öğrenci sessiz okuma yapar ve okudukları ile ilgili tartışma yaparlar. Yapılan araştırmaya göre, ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğrenciler haftada iki kez bir araya gelerek 20 dakikalık okuma çalışmasıyla akıcı okuma gelişmiştir.

Koro hâlinde okuma, akıcı okumayı geliştirdiği gibi en iyi ve en zayıf okuyucuyu da bir araya getirmektedir. Bu tekniğin uygulamasında şiirlerden yararlanılabilir. Veli, her gün bir şiiri birkaç defa okutturabilir. Bu durum en çok okuma yetersizliği olan çocuklara katkı sağlayacaktır.
begenfbtwittakip

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?