sar değeri

Telefonlardaki SAR değeri nedir?

Telefonla konuşunca başınız ağrıyorsa dikkat! Telefonlardaki SAR değeri ile baş ağrısı arasında bir bağlantı var. Peki, SAR değeri nedir?

Telefonla konuşmak bazı insanlarda baş ağrısı yapıyor. Peki, bunun sebebi nedir? Telefonlardaki SAR değeri, baş ağrısını nasıl tetikliyor? SAR’ın açılımı Spesific Absorption Rate, Türkçesi ise “Özgül Emilim Oranı” anlamına geliyor. SAR değeri, vücudumuzun soğurduğu enerji miktarını ölçümlendirmek için kullanılıyor. Yani, telefon kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiye maruz kaldığımızı anlamanın yolu, telefonun SAR değerini bilmekten geçiyor.

SAR değeri hesaplanırken, vücudun radyo frekans enerjisine maruz kalan bölgesinin enerji kaynağına olan uzaklığı esas alınır. Kaynak, maruz kalan bölge ya da noktaya ne kadar yakınsa, tehlike de o kadar artmaktadır. Birçok insan telefonla konuşurken hoparlörü açmaz veya kulaklık gibi aparatları kullanmaz ve telefonla direkt temas halinde olur. Bu nedenle başımız, enerji kaynağına son derece yakın konuma gelir. Telefonun SAR değerinin en yüksek olduğu yer anten bölgesinin olduğu, yani kulağımıza en yakın olan bölge.

sar değeriGüvenli SAR değeri kaç olmalı?

Sağlık uzmanları, güvenli SAR değerinin en fazla 1.00 olması gerektiğini söylüyor. Ancak uluslararası standartlar ve sertifika toplulukları cep telefonlarının 2.00 SAR değeri ile piyasaya çıkmasına izin veriyor. Dolayısıyla, zaten yüksek SAR değeriyle piyasada olan telefonların, en düşük SAR değerine sahip olanlarını tercih etmeliyiz.

Yüksek SAR değerine sahip olan cihazlar, sizin kullanım süresi boyunca yüksek miktarda radyo frekans enerjisine maruz kaldığınızı gösterir. Radyo frekans enerjisi dokularda sürekli titreşim ve ısı oluşturduğundan uzun vadede dokusal ve hücresel bozulmalara neden olmaktadır.

SAR değeri yüksek olan cihazlar, 24 saat gibi kısa vadede görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinde bozulma, beyin tümörü riski, hafıza zayıflaması, yoğun stres ve yorgunluk hissi, kalıcı işitme bozuklukları, dikkat bozulması, kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma, kadınlarda düşük yapma riskinin artması, hamile kadınlarda embriyo gelişiminin zarar görmesi, kan hücrelerinin bozulması, geçici işitme kaybının yaşanması, baş ağrıları ve sersemlik, bağışıklık sisteminin zarar görmesi gibi zararlara yol açarken 10 yıl gibi uzun vadeli maruz kalmalarda yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması (Telefon Adam’a dönüşme) sperm sayısının azalması, lenfoma (beyaz kan hücresi) kanseri riskinin artması, cilt kanseri riskinin artması, kan-beyin bariyerinin zedelenmesi gibi rahatsızlıklara yol açar.

Tüm bu riskleri en aza indirmek için, öncelikli olarak kullandığımız cihazın SAR değerine dikkat etmeliyiz. Ayrıca, Çin malı olarak tabir edilen cihazları satın almamalıyız. Çünkü bu cihazların SAR değerleri açıklanmamaktadır. Bununla birlikte, cihaz satın alırken mutlaka SAR değerine bakmalı ve bu konuda bilinçli olmalıyız.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?