tembel hayvan

Tembel hayvan nasıl bir canlıdır?

Tembel hayvan, anavatanı Orta ve Güney Amerika olan bir canlıdır. Peki tembel hayvanın özellikleri nelerdir? Neden bu ismi almıştır?

Tembel hayvan, Megalonychidae ve Bradypodidae familyalarına ait 6 türü içinde barındıran orta büyüklükteki memeli hayvanlara verilen isimdir. Bilim insanlarının bazıları Folivora alt türünde sınıflandırırken, bazıları ise Phyllophaga grubunda toplar. Folivora Latince’de, Phyllophaga ise Eski Yunanca’da “yaprak seven” anlamına gelmektedir.

Bir diğer adı miskin olan tembel hayvan, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarında yaşamışlardır. Fakat insanların çoğalmasından sonra, birçok canlı gibi türleri tehlike altına girmiş ve azalmışlardır. Buz Devri’nin sonunda oluşan eş zamanlı iklim değişimleri de tembel hayvanların türlerinin azalmasında rol oynamıştır. Buz Devri filmindeki Sid karakteri de bir tembel hayvandır.

Tembel hayvanlar nerede yaşarlar?

Tembel hayvan, dünyadaki en yavaş hareket eden memelidir. Orta Amerika ve Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdürürler. Kesinlikle hızlı olamazlar ve her hareketleri oldukça yavaştır. Dakikada en fazla yarım metre yürüyebildikleri, yapılan araştırmalarda ortaya koyulmuştur.

Elbette tembel hayvan ismini yalnızca çok yavaş hareket ettiklerinden almamıştır. Çok yavaş hareket etmelerinin yanı sıra, günlerinin yarısından çoğunda yani 15-18 saat arasında uyurlar. Kas dokuları çok zayıf olduğu için hemen yorulurlar ve uyumaya ihtiyaç duyarlar. Yine bu güçsüzlük sebebiyle, tehlikeli durumlara karşı kendilerini savunmada çaresiz kalabilirler. Orta büyüklükte olan miskinin kulakları da küçüktür. Bacak ve kolları ise uzundur. Burunları küçük olan bu hayvanların gözleri büyüktür. Kalın ve kısa bir kuyrukları vardır.

Adının hakkını veren bir tembel hayvanı videoda görebilirsiniz 🙂

Hem hayvansal hem de bitkisel besinlerle beslenebilen tembel hayvan, Cecropia ağaçlarını çok sever. Tomurcuk, yaprak, küçük canlıları, sürüngenleri ve böcekleri yiyebilir. Sindirim sistemleri de kendileri gibi yavaştır. Bu nedenle yediklerini 25 güne kadar sindirdikleri olur. Dışkılarını yapmak için haftada 1 kez, bulundukları ağaçtan aşağı inerler. Sindirim sistemleri yavaş olduğu için, boşaltımı da çok uzun aralıklarla yaparlar.

Tembel hayvanın özellikleri nelerdir?

tembel hayvanTembel hayvanlar, genellikle ağaçlarda ters asılı durmayı severler. Hayatlarının çoğunluğunu bu şekilde geçirirler. İç organları, ters durdukları için farklı yerlerdedir. Vücut kılları da, bu duruş pozisyonundan dolayı ters şekilde çıkmaktadır. Kılların ters çıkması, vücut sıcaklıklarını korumalarını, rüzgardan ve yağmurdan en az etkilenmelerini sağlar. Tüyleri genellikle koyu kahverengidir. Bu da kamuflaj için oldukça idealdir. Zaten kendini savunamayan bu hayvanlar, düşmanlarından saklanarak korunurlar. Bu canlılar aynı zamanda çok iyi yüzerler.

Miskinin en önemli özelliklerinden biri de tırnaklarıdır. Oldukça uzun tırnakları vardır ve güçlüdür. Düşmanlarından saklanamazlarsa, onlarla bu tırnaklarla savaşırlar. Jaguar ve Harpy kartalı en büyük düşmanlarıdır. Eğer onlardan korunabilirlerse, uzun yıllar yaşayabilirler. Ortalama yaşam süreleri 40 yıldır. Tembel hayvanların gebelikleri 6 ay sürer. Yavrularını güvenli bir yerde büyütmek isterler. Palmiye ağaçları onlar için idealdir. Doğumdan sonra yavrular 1.5 ay kadar, annelerine sarılarak yaşarlar. Anne miskin, yavrularına ağaca tırmanmayı ve inmeyi yavaş yavaş öğretir.

Büyük çoğunluğu Kosta Rika’da yaşayan tembel hayvanların ölüm sebepleri arasında kaçak avlanma ve elektrik tellerine takılma yer alıyor. Dünyada yer alan 6 türden sadece bir tanesinin nesli tükenme tehlikesi altındadır. Fakat diğer tembel hayvanların da nesli giderek azalmaktadır.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?