Temiz Deniz oyunu ilk çevreci oyun!

Bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan ilk öğretici mobil oyun olan Temiz Deniz’de İstanbul Boğazı kirli atıklardan temizleniyor…

Çocuklara eğlendirirken çevre bilinci kazandırmayı amaçlayan Temiz Deniz, Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Projesi kapsamında geliştirildi. Çocuklar için öğretici bir oyun olan Temiz Deniz’de oyuna başlamadan önce kullanıcı önce ekosisteme zarar veren atıkları ve suda yok olma süreleri hakkında bilgi edinir. Ardından da İstanbul Boğazı’nın 15 farklı noktasından kıyı ve deniz temizliği gerçekleştirir.

temizdeniz1_2512

 

 

Deniz Temiz Derneği / TURMEPA tarafından çocuklar için denizlerin temizlenmesi konusunda öğretici amaçla geliştirilen ücretsiz Temiz Deniz oyununun öne çıkan özelliği, gerçeklere dayanması! Öyle ki oyun sanal ama veriler gerçek! TURMEPA, gerçek verilerden yola çıkarak bu oyunu hazırladı. İlkokul 1. – 4. ve ortaokul 5. – 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan oyunda, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan 15 noktada deniz ve kıyı temizliği yaptırılıyor. Böylece oyunu oynayanlar, İstanbul Boğazı’nın en çok kirlenen koy ve noktalarını da öğrenmiş oluyor, özellikle daha temiz bir çevre konusunda bilinçleniyor.

İSTAÇ Deniz Hizmetleri ile Marmara Belediyeler Birliği’nden elde edilen bilgilere dayanılarak geliştirilen oyunda, en çok kirlenen bölgeler şöyle belirlenmiş: Boğaz kıyılarında katı atıkların birikme noktaları rüzgarın yönüne göre değişiklik gösteriyor. Poyraz’ın hakim olduğu durumda Üsküdar İskelesi ve Kuleli Askeri Lisesi önünde, lodosun hakim olduğu esnada, Arnavutköy ve Sarıyer kıyılarında; karayelin hakim olduğu durumda ise, Haliç bölgesinde katı atıklar birikiyor. En çok kirlenen noktaları temizlemek üzerine kurulu olan oyunu oynarken ekosisteme zarar veren atıkların suda yok olma süreleriyle ilgili de bilgi veriliyor.

temizdeniz3_2512

 

 

 

 

Temiz Deniz nasıl oynanıyor?

Oyunda, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan 15 noktada deniz ve kıyı temizliği yapılıyor. Denize düşen ve yok olma süreleri 15 yıldan fazla olan atıklar sağdaki sepete, 15 yıldan az olanlar soldaki sepete fırlatılarak deniz temizleniyor. Atıkların suda yok olma sürelerine göre ayrıştırılarak deniz temizliği yapılması isteniyor. Kolay, orta ve zor seviyeden oluşan oyunda, 9 katı atık ve 1 adet top şeklinde yağ atık bulunuyor.

Çevre bilincinin kazandırılması amacıyla hazırlanan “Temiz Deniz” oyunu Google Play ve Apple Store’da yerini aldı bile. Gerçekleştirilen her kıyı temizliğinin ardından oyuncular, www.facebook.com/DenizTemizDernegi ve www.twitter.com/DenizTemizDernegi hesaplarında aldıkları puanları paylaşabiliyor. İstanbul Boğazı kendini temizleyecek kahramanlarını bekliyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?