Tenis Sporu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir ve Tarihçesi Nedir?

Tenis olimpik bir spordur, iki birey veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketlerin yardımıyla lastik olan bir tenis topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışırlar, kurallar içinde maksimum puanı toplayan kişi ya da ekip oyunun kazananı olur. Tenisin kökleri Orta asıra dayanır, o dönemde elle oynanan bir oyundur. 1800 yıllarda bu günkü haline yakın bir biçimde oynanmaya adım atmıştır. Bu spor ahşap, çim, toprak ve beton zeminlerde oynanır, bu sporda kortun belli başlı ölçüleri bulunmaktadır.

Tenis Nedir?

Tenis bir grup oyunudur, iki ve daha çok fert ile oynanır. Spor yapmanın ve sağlıklı olmanın yanı sıra sosyalleşmek için de yapılabilecek en iyi sporlar içinde yer alır. Oyun İlk olarak İngiltere’de 1800’lerde oynanmaya adım atmıştır. Günümüzde tenis her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncuları ile bir olimpiyat sporu olarak bilinmektedir. Ne şekilde oynandığı ile ilgili detayları derlemek gerekirse; Her oyuncuda bir raket bulunur ve içi boş lastik top rakibin sahasına atmaya çalışılır. Rakibin sahasına kort adı verilir. Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bu biçim şeylerin ortasındaki minik işaretin adı ise çilekeş çizgisidir. Çoğu zaman düz bir yüzeyin üzerinde çoğu vakit betonda, balçıkta ya da çimin üzerinde oynanır.

Tenis Nasıl Oynanır?

Rakiplerden herhangi bir tanesi dördüncü puanın almış olduğunda herhangi bir taraf iki ya da daha çok puan almış olduğunda oyun kazanılmış olur. Yargıcı puanları sayma esnasında servis atan ferdin puanını ilk sırada anlatmaktadır. Tenis maçı rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile başlamaktadır, servisin atışı ise sıra ile karşılıklı olarak yer değiştirmektedir. Bazı tenis maçlarında oyunculardan bir tanesinin kurallara karşı gelmesi ve karşı şekilde hareket etmesi direkt doğruya ihraç cezası almasını sağlayabilir fakat ceza puanlaması sisteminde bulunan kademeler uygulanmadan, direkt doğruya tenis oyunundan ihraç cezası verilmesi çok ciddi ve ağır bir cezadır.

Tenis Malzemeleri

Tenis raketi taşımak için kılıf ile almanızı ve havlu, vb. Eşyalarınızı taşmak için çanta bulundurmanızı öneriyoruz. Bolca miktarda oranda tenis topu alırsanız, top toplama sebebiyle oyununuzun daha azca bölünmesini sağlayabilirsiniz. Çok fazla topunuz var ise tenis top sepeti ya da file bulundurmanızda yarar vardır. Sağlam ve koşmaya dayanıklı bir koşu ya da tenis ayakkabısına ile uygun spor ya da tenis çorabına da ihtiyaç duyabilirsiniz. İsterseniz şapka ya da güneşlik, güneş gözlüğü, bilezik, saç bandı veya bandana şeklinde tenis takılarını da kullanabilirsiniz. Raketinizi iyileştirmek için ise pek çok raket aksesuarları da bulunmaktadır.

Tenis Kuralları

Tenis federasyonu tarafından belirlenen tenis oyunun kuralları oldukça basittir. Oyuncu arka baseline çizgisinden çapraz kutucuğa servis atarak oyuna adım atar.

Tenis Kuralları

Tenis Terimleri

Servis sağ elini kullanan kişiler için şu şekilde kullanılmalıdır. Top ile raket eş kıymet şekilde birbirlerinden ayrılmalıdır, bu ayrılma esnasında raketin geriye doğru gitmesi ve daha sonrasında topa vurulması gerekir. Forehand ve Backhand de gene tenis terimleri içinde yer almıştır.

Tenis Turnuvaları

bu turnuvalara bakacak olursak: Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Avustralya’nın Melbourne şehrinde Ocak ayında düzenlenmektedir. Yeşil çimde oynanan Wimbledon tenis turnuvası İngiltere’nin başkenti Londra’da Haziran-Temmuz aylarında, ABD Açık tenis turnuvası (US open), New York’ta Ağustos, Eylül döneminde ve son olarak Fransa Açık Tenis Turnuvası Mayıs-Haziran döneminde Paris’te düzenlenmektedir.

Tenis Turnuvaları

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?