teog puanları

TEOG puanları hatalı mı?

Geçen hafta açıklanacağı duyurulan TEOG YEP, bir soru iptalinin ardından ancak dün açıklanabildi. Bu sefer de TEOG puanları hatalı…

1 milyon 287 bin 947 öğrenci ve ailesinin merakla beklediği ve sonuçları liselere geçişte kullanılacak TEOG Yerleştirme Puanları nihayet açıklandı. İlk saatlerde aileler yoğunluktan dolayı sonuç belgelerine ulaşamadı.

Önce yargıya taşınan sonra da bir soru iptali yüzünden geciken ve yeniden hesaplanarak dün açıklanan TEOG puanları bu sefer de hatalı çıktı. Özel okullarda okuyan ve din dersinden muaf öğrencilerin TEOG puanlarının bu dersten ‘0’ almış kabul edilerek hesaplandığı belirlendi. Öğrenciler en az 20 puan kaybetti.

24 Haziran’da “bir soru yargıda” olduğu için açıklanması geciken, ardından bir İngilizce sorusu yargı kararıyla iptal edildiği için tekrar hesaplanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 6 günlük gecikmeyle 29 Haziran Pazartesi günü açıklandı. Ancak bu kez de din dersinden muaf, özel okullarda okuyan gayrimüslim öğrencilerin puanlarının hesaplamasında hata yapıldığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullarda okuyan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrencilerin YEP’lerini “0” vererek hesapladı. Bu durumda o öğrencilerin ez az 20 puan kaybı oldu. Üstelik gayrimüslim öğrenciler ilk kez dinden “0” almadı. TEOG yaşama geçtiğinde Kasım 2013’te yapılan ilk sınav sonuçlarında öğrenciler din sınavına girmemiş kabul edilip kendilerine “0” verilmişti.

teog puanlarıMEB, hatanın kendilerinden değil, okullardan kaynaklandığını savunarak “Bizim veri kaynağımız e-okul. E-okulda muafiyet bilgisi okul tarafından nasıl işlenmişse hesaplama ona göre yapılır. Okullar e-okula muafiyet bilgilerini eksik girmişler. Düzeltme bilgileri geldikçe bu öğrencilerin hesaplamalarını düzelteceğiz” dedi.

Ancak iletişime geçilen birçok okul, o öğrencilerin e-okulda bu dersten muaf göründüklerini söyleyerek şöyle dedi: “Bu öğrencilerin muaf olduğu e-okulda belli. 12 Haziran’da verdiğimiz karnelerde de bu öğrenciler muaf görünüyor. Eğer bu çocukların bilgilerini girmemiş olsak, nasıl karne verebilirdik? Karneler e-okul üzerinden hazırlanıyor ve karnelerinde de M yani muaf yazılı. Üstelik tüm sınavlarda bu çocuklar muaf olarak işlem gördü. Bakanlığın bilişim hizmetleri ile sınavlar dairesi arasında bilgi akışında aksama olmuş olabilir. Ama kesin olan bir şey var ki bu çocuklar dinden muaf olmalarına rağmen sınava girmiş ve sıfır almış gibi YEP’leri hesaplanmış. Ortalama 20 puanları düştü.”

1.3 MİLYON ÖĞRENCİNİN BAŞARI SIRASI DEĞİŞİR
MEB, bu hatadan dolayı 1.3 milyon öğrencinin puanını tekrar hesaplamaya gerek olmadığını söylüyor ancak eğitimciler aynı görüşte değil. Onlar, “YEP’lerinde hata yapılmamış diğer öğrencilerin puanları değişmez. Ama araya gayrimüslim öğrenciler düzeltilmiş puanlarıyla girecek. Bu da tüm öğrencilerin başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini değiştirecek. MEB bu düzeltmeyi tüm öğrenciler için yapmalı, aksi halde yargıya taşınır” diye konuştu.
Bu arada azınlık okullarında okuyan öğrencilerin puanlarında bir hata olmadığı hatanın, özel okulda okuyan gayrimüslim öğrencileri kapsadığı anlaşıldı.

teog puanlarıMEB MÜSTEŞARI: ‘0’ İDDİALARINI ARAŞTIRIYORUZ
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi puanlarında Din Kültürü Dersi sınavından muaf olan öğrencilerin puan hanesine “0” yazıldığı iddialarını araştırdıklarını söyledi. MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün çalışmalara başladığını anlatan Tekin, “Bu konuda bize ulaşan yazılı bir başvuru yok, ancak medyada yer alan haberlerden hareketle Bilgi İşlem Başkanlığımızı arayan veliler var. MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz derhal araştırma başlattı. Araştırma neticesinde bu konuda, kimseyi mağdur etmeyiz. Herhangi bir mağduriyet yaşanmadan gereken neyse yaparız. Ama şu anda velilerimiz, öğrencilerimiz, bu konudaki yanlış bilgilendirmelere, yanlış yorumlara itibar etmesinler” dedi.

PUAN DÜZELTMELERİ KOLEJLERİN KAYITLARINA YETİŞECEK Mİ?
YEP ile öğrenci alacak, aralarında İtalyan ile Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel okullar ise kendilerine kayıt için başvuran gayrimüslim öğrencilere nasıl bir işlem yapacakları konusunda şaşkın. Bir okul yöneticisi “Bu öğrencilerin puanı 30 Haziran’da (bugün) düzeltilmiş olmalı. Aksi halde okullara giremezler” dedi.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?