terör

Terör nedir?

Terör, terör saldırısı ya da terörist… Neredeyse her gün haberlerde en az bir kez duyuyoruz bu kelimeleri. Peki, nedir bu terör?.. Neden birileri terörist?..

Son aylarda neredeyse her gün terör saldırılarıyla ilgili haberler alıyoruz. Ülkemizde terör son bulmuyor. Son olarak bugün, 13 Mart’ta Ankara Kızılay’da bir terör saldırısı yaşandı. Saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Saldırı ile ilgili soruşturmanın devam ettiği açıklandı.

Geçtiğimiz 17 Şubat’ta Ankara’da bir terör saldırısı gerçekleşmişti. Saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmiş, 61 kişi ise yaralanmıştı. 2016’nın ilk günlerinde, 12 Ocak’ta İstanbul Sultanahmet’te canlı bomba saldırısı gerçekleşmişti. Olayda 11 kişi hayatını kaybetmiş, 16 kişi ise yaralanmıştı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin tamamının yabancı uyrukluydu. Saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlenmiş ve canlı bombanın Suriye uyruklu olduğu tespit edilmişti.

Bir terör saldırısı da 13 Kasım 2015 günü akşamı Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanmıştı. Fransa’da 3 günlük yas ilan edildi… Fransız halkı ise, yıllardır terör ile ilgili çok bilgi sahibi olmadığı için şoku uzun süre üstünden atamadı.

terörÜlkemizde aslında çok uzun yıllardır terörle iç içe yaşıyoruz. 80’li yılların başından beri… Çok şehitler verildi bu topraklarda. Sivil halktan, Mehmetçik’ten… Kimi zaman köy basıldı, öğretmen kaçırıldı… Kimi zaman karakol basıldı, Mehmetçiğin üstüne mermi yağdırıldı… Bazen bir sanatçı trafik ışıklarında beklerken bir bombanın hedefi oldu… Çok canlar yandı; analar ağladı bu topraklarda… Terörist de bir insan ama kendi canını da hiçe sayıyor canlı bomba halini aldığında… Onun anası da ağlıyor belki bir yerlerde…

11 Eylül, çok büyük bir terör saldırısıyla geçti dünya tarihi arşivlerine… Amerika ve tabii ki tüm dünya sarsıldı. Dünya Ticaret Merkezi olarak kullanılan İkiz Kuleler’e yapılan terör saldırısında… Ölü sayısı binleri geçti… Türkiye’de 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara’da yaşanan terör saldırısı ise şimdiye kadar ülkemizde yaşanan en çok ölümlü terör saldırısı olarak değerlendirildi. Peki ama neden birileri terörist, birileri mağdur? Birilerinin terörist dediği, diğerlerine göre kahraman mı? İlk önce terör nedir, sözcük anlamıyla başlayalım…

Türkçe’ye Fransızca “terreur” sözcüğünden geçmiş olan “terör” sözcüğü aslında Latince kökenlidir. Anlamı; “korkudan titreme ve titremeye sebep olmaktır”. Fransızca Petit Robert sözlüğünde; “Bir toplumda bir gurubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku” olarak tanımlanır. İngilizce Oxford adlı sözlükte; ‘Genellikle siyasal nedenlerle, halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak için dehşet öğesini kullanmak’ olarak tanımlanır. Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde; ‘Yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma, tedhiş’ olarak tanımlanır. Tedhiş ise; dehşete düşürme, sürekli ve sistemli şiddet hareketleri, cinayet vb. faaliyetlerle korku uyandırma, yıldırma, terör, demektir.

terörKorku, şiddet, sindirme ve dehşet yoluyla bir siyasi amacı gerçekleştirmeye yönelik bu faaliyetler; adam kaçırmak, insanlara işkence yapmak, öldürmek, pazar yerlerine, okullara, sinemalara, tren, metro, otobüs, uçak, gemi gibi toplu taşıma araçlarına ve onların istasyonlarına, limanlarına vb. yerlere bomba yerleştirmek, ateşli silahlar ile taramak ya da kimyasal silahlar ile toplu katliamlar yapmak şeklinde olur ki dikkat çeksin. Korku duygusu tüm topluma yayılsın.

Terör, toplumlarda can ve mal güvenliğini ortadan kaldırır… Bu öyle bir şeydir ki genelde teröre maruz kalan guruplar da tepkisel olarak terör yoluyla intikam almaya yönelirler. Terör terörü doğurur ve insani yaşam ortamını tamamen ortadan kaldırır. İnsanların birçoğu kendisini hem savcı, hem hakim, hem infaz memuru olarak görüp birilerini kendilerine göre suçlu ilan ederek infaz etmeye yönelirler. Bu da haksız yere binlerce insanın öldürülmesine, yaralanmasına, mallarının ziyan olmasına yol açar.

Terör; fitne, fesat, kaos, anarşi ve zulüm demektir. Terör insanlık suçudur. Böylesi bir anlayışın ne İslam’da ne de diğer dinlerde yeri yoktur. Bu durumda sorulacak asıl soru, nedendir? İnsan insana neden zarar verir? İnsanlar savundukları duygu, düşünce ve inanç sistemi için bir başka canı yakmadan, korku ve panik yaratmadan, sevgi ile elde edemez mi isteklerini? Ego savaşı mıdır, açgözlülük müdür, sapkınlık mıdır yoksa ruhsal sorun mudur sebep? Acizlik midir aslında?

Büyük önder Atatürk’ün de dediği gibi; “Yurtta sulh, cihanda sulh!” Bu söz her gün biraz daha anlam kazanıyor, öyle değil mi?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?