Tıp Mucizesi Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Alternatif tıbbın yaygınlaşması ile birlikte her geçen gün yeni bir meyve ve bitkinin ismi hafızalara kazınmakta ve faydaları araştırılmaktadır. Kudret narı da son zamanlarda ülkemizde adından söz ettiren bu meyveler arasına girmiştir. Kabakgiller ailesinden olan kudret narı tropikal bir meyvedir. Asya ve Doğu Afrika’da oldukça fazla tüketilen kudret narı son zamanlarda ülkemizde de tüketilmeye başlanmıştır. Kudret narı faydaları nedeni ile tüketilmesinin yanında özellikle Yalova ve Bursa başta olmak üzere ülkemizde Akdeniz iklimine sahip yörelerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kudret narı ilk olgunlaşmaya başladığı dönemlerde yeşil olmaktadır ve salatalığa benzemektedir. Olgunlaştıkça sarı bir renk alan kudret narı kabağa benzeyen bir şekil almaktadır. Kudret narının meyveleri 10 – 20 cm uzunluğunda olmaktadır ve içerisinde nohuda benzer kırmızı renkte tohumları olmaktadır. Bu tohumlar direkt veya tohumlardan  elde edilen macun veya yağı tüketilerek kullanılır. Kudret narı karela, goya, acı kavun veya Afrika hıyarı olarak da bilinmektedir.

Kudret narı faydaları ve zararları olan bir meyvedir. Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da önemsenmektedir. Faydaları arasında;

  • Reflü, hazımsızlık, bağırsak tembelliği, gastrit, ülser gibi hastalıkları tedavi etmesi
  • Yara, yanık, ve iltihapların iyileştirilmesi,
  • Sedef, çıban, egzema ve cilt hastalıklarına iyi gelmesi
  • Karaciğer hastalıklarına fayda sağlaması
  • Kan şekerini düzenlemesi
  • İçerisindeki E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesi
  • Guart hastalığına fayda sağlaması
  • Romatizma ve varis ağrılarına iyi gelmesi
  • Hemeroid tedavisinde etkili olması yer almaktadır.

Kudret narı zararları incelendiğinde ise, eğer bilinçli bir şekilde kullanılmaz ise karaciğere zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra kan şekerinin düşmesine sebep olabileceği için şeker hastaları kullanırken dikkatli olmalıdır. Kanamayı arttırıcı özelliği nedeni ile adet dönemlerinde ve hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, çekirdeklerinin zehirli olma ihtimaline karşı kullanırken çekirdekleri dikkatlice temizlenmelidir.

Özel hastalığı olanların mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolünde tüketmesi gerekmektedir.

Kudret Narı Nasıl Yenir

Kudret narı, sarı ve turuncu renk arasında bir renk aldığında olgunlaşmış demektir. Olgunlaşan meyvenin içi açılarak, içerisindeki kırmızı meyveler yenilebilir. Ancak tat olarak diğer meyveler gibi bir tada sahip değildir. Eğer bu konuda sorun yaşarsanız, yani tadı kötü gelir ve yiyemezseniz, bir kavanozun içerisine koyacağınız zeytin yağı ve kudret narı meyvelerini birkaç hafta beklettikten sonra günde birkaç kaşık olarak tüketebilirsiniz.

Zeytin yağı yerine bal da tercih edebilirsiniz. Yine bir kavanozun içerisine bal ile birlikte koyacağınız kudret narı meyvelerini bir süre beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra yağ halini veya aktarlarda bulabileceğiniz macun halini de tüketebilirsiniz.

Kudret Narı Nasıl Yenir

Kudret Narı Macunu

 Kudret narı meyvesinin tüketilme şekillerinden biri olan kudret narı macunu, kudret narı faydaları ile bedenini ödüllendirmek isteyen ancak tadı nedeni ile tüketemeyenler için bir alternatiftir. Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz kudret narı macunu, aşağıda sayacağımız kudret narı meyvesinin faydalarını barındırmaktadır. Ancak elbette ki macunu alırken, güvenilir ve kaliteli ürünleri almanızı tavsiye ederiz.

Kudret narı macunu genellikle yanık ve yaralar için kullanılmaktadır. Aktarlardan alabileceğiniz gibi evde kendinizde, kudret narı tohumlarını veya meyvesini ezerek birkaç damla zeytin yağı ile karıştırdıktan sonra yanık ve yara bölgesine krem şeklinde sürerek de uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken konu, kudret narının meyvelerinin çekirdekleri zehirli olabileceği için meyveleri ezmeden önce çekirdeklerini mutlaka çıkarmalısınız.

Kudret Narı Yağı

Kudret narı içerisindeki vitaminler ve mineraller nedeni ile vücuda çok fazla fayda sağlayan bir meyvedir. Meyvenin tadının acı olması nedeni ile zeytin yağı ile veya balla karıştırarak tüketildiği gibi bir diğer yöntem ise kudret narı yağı tüketmektir. Kudret narı yağı egzema ve  cilt hastalıklarına fayda sağlamaktadır. Bunların dışında bir çok faydası olan kudret narının, yağ olarak tüketimi genellikle cilt hastalıkları içindir. Eğer ağızdan tüketim yapılacak ise meyvelerinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kudret narı yağı, piyasada çok fazla bulunmamakla birlikte, ortalama olarak kilosu 100 – 120 TL arasında satılmaktadır.

Kudret Narı Yağı

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır

Kudret narı meyvelerini direk olarak tüketemeyenler için alternatif tüketim olarak, bal ile veya zeytinyağı ile yapılan karışımlar önerilmektedir. Yapması kolay olan bu karışımların hazır hale gelmesi için bir süre eklenilmesi gerekmektedir.

Ballı veya zeytin yağı ile karışım hazırlamak için öncelikle, kudret narı meyvelerinin çekirdekleri çıkartılır ve kudret nar meyveleri ile bal veya zeytin yağı bir kavanoza konur. Bu şekilde ağzı kapatılan karışım, bal için 30 gün, zeytin yağı için 15 – 20 gün bekletildikten sonra tüketilir.

Kudret Narı Nerede Bulunur

Kudret narı ülkemizde çok fazla yetiştirilmediği için meyve olarak bulmak oldukça zordur. Bursa ve Yalova çevrelerinde bulabileceğiniz kudret narı, bunun dışında macun veya yağ olarak aktarlarda bulunabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden güvenilir sitelerden de sipariş edebilirsiniz. Kudret narı fiyatı ise yağ olarak litresi 100 – 120 TL, macunu kilosu 80 – 100 TL gibi fiyatlar bulunabilmektedir.

Kudret Narı Nerede Bulunur

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?