Toplu Halde Duran Deliklerden ve Gözenekli Şeylerden Korkma Durumu: Tripofobi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Birbiri ile yakın konumda olan deliklerden korkma, tiskinme ve kusma hissi gibi durumlar mı yaşıyorsunuz? O halde bir tripofibi hastası olabilirsiniz. Halk arasında çok iyi bilinmeyen bu hastalığın adı tripofobi hastalığıdır. Bu durumda olanların hemen tripofobi testi yaptırması ve gerekli tedaviyi alması büyük önem arz etmektedir.

Tripofobi Hakkında Bilgi: Tripofobi, küme halinde bulunan delik ve benzer gözeneklerden korkma halidir. Bu durum tiskinme ya da antipati duyma olarak görülmektedir. Zihinsel bozukluklar grubuna girenbu hastalıkla baş etmek mümkündür.

Tripofobiye Neden Olan Nesneler: Sabun köpükleri, bal kovanları, puantiyel özellikli kumaşlar, havalandırılmış çikolatalar ve yığılmış tomruk demetleri bu duruma örnek verilebilir. Çoğu kişi tarafından fark edilememiş ve teşhisi konulamamış yaygın bir hastlık türüdür. Bu bağlamda tripofobi hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız adına bu çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tripofobi Testi: Bu tür korkuları duyan kişilerin yaptırması gereken bir testtir. Test sonucu yaşadığınız korkular ölçülmekte ve tripofobi olup olmadığınız ortaya çıkmaktadır.

Tripofobi Belirtileri: Daha çok basit bir hastlık gibi algılanmaktadır. Bazı insanlar bu durumu şiddetli bir şekilde geçirebilmektedir. Kişilerin bu tür korkular yaşaması belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Olası durumlardan kaçınma durumu da yine hastalığın belirtilerindendir. Birbirine yakın delik ve gözenekleri görmekten çekinme hali belirtidir. Bu korkuların sosyal hayatı etkilemesi de belirtiler arasındadır.

Tripofobi Nedir?

Tripofobi bir nevi korku ve antipati duyma halidir. Psikolojik bir travmaya bağlı olarak birbirine yakın konumdaki delik ve gözeneklerden korkma ya da tiskinme hissidir. Çoğu insanda olmasına rağmen bu hastalık hakkında bilgi sahibi olunmadığı için fark edilememektedir. Dolayısıyla hastalığın teşhisi ve tedavisi noktasında eksik olan çok şey vardır. Tüm bu bilgiler ışığında tripofobi ne demek sorusunun yanıtını bulmuş olduğunuza inanıyoruz. Hastalıkla ilgili diğer bilgiler şu şekildedir.

Tripofobi Nedir?

Tripofobi Neden Olur?

Tripofobiye neden olan faktörlerle devam edelim istiyoruz. Bu konuda tripofobinin tam olarak neden ortaya çıktığı tespit edilememiştir. Yapılan araştırmalar bu alanda devam etmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu tür korkuların nedenlerinden biri olarak kültürel şekilde yaşanmış travmatik tecrübeleri gösterebiliriz. Bilim insanları bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle online forum sitelerine göz attığımızda benzer sorunları yaşayan kişiler deneyim ve yaşadıklarını bizlerle paylaşmaktadırlar. Özellikle Essex Üniversitesi’nde görevli olan bilim adamları bu alanda ciddi çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Tripofobi Neden Olur?

Bir lotus bitkisi, bir bal kovanı ya da delikli bir kumaş sizi tedirgin edebilir, endişeye sürükleyebilir ya da ona karşı antipati duymanıza neden olabilir. Bu tür bir durum yaşıyorsanız adını yeni yeni duyduğumuz tripofobi olabilirsiniz. Sadece delik korkusu olarak bu hastalığı tanımlamak yetersiz olacaktır. Tek başına bir delik korkusu diyemeyiz. Bunun yerine toplu halde duran ve kendi kendini yenileyen organik şekillerden korku duyulması olarak tanımlayabiliriz.

Tripofobi Neden Olur? 1

Tripofobi Tedavisi

Tripofobi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz psikolojik bir korku türüdür. Tripofobi ile ilgili Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre her 100 kişiden 15’inde benzer hastalık söz konusudur. Tedavi için psikolojik destek almak, belli testleri yaptırmak şarttır. Benzer belirti ve korkuları yaşayanların ve tripofobi tedavisi için muhakkak uzman bir doktora başvurması gerekir.

Tripofobi Tedavisi

Tripofobi Kimlerde Olur?

Avrupa’da yapılan bir araştırmayı sizlerle paylaşmıştık. Her 100 kişiden 15’i bu hastalığı yaşamaktadır. Bunun nedeni ya da kimlerde olabileceği ile ilgili net bir şey ifade etmek hata olacaktır. Genellikle kültürel olarak yaşanmış travmatik durumlardan dolayı herkeste olabilecek bir hastlık türüdür.

Tripofobi Kimlerde Olur?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?