Toprak Kirliliği Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Toprakta meydana gelecek tüm negatif değişimler insan yaşamını da kötü tesirinde bırakır. İnsanların geçmişten gelen ve geçmişte zararları fark edilmemiş olan alışkanlıkları, bugün toprak kirlenmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan yeraltı ve yüzey sularının kirlenmesi neticelerini getirmektedir.

Hava ve su şeklinde, canlıların yaşaması için olmazsa olmaz unsurlardan bir diğeri de topraktır. Toprak, nebat örtüsünün beslendiği kaynakların ana deposudur. Toprağın üst tabakası insanoğlun ve öteki canlıların beslenmesinde temel kaynak teşkil etmektedir. Bir gram toprağın içinde, milyonlarca canlı bulunmaktadır. Ekosistemin sürekliliği için bu tarz şeylerin hepsinin ayrı ayrı önemi vardır. Bugün üzerinde yaşadığımız toprak, bir taraftan kentleşme alanları olarak kullanılarak daralırken öteki yandan kirlilik gibi çok ciddi bir safha problemi tehdidi altındadır. Kaybedilen toprakların yeniden kazanılması çok zor olsa gerek. Toprağın 1 santimetrelik üst tabakası sadece birkaç yüzyılda oluşabilmektedir.

Toprak Kirliliği Nedir?

Toprak kirliliği, 20. Yüzyılın başlangıcında çağdaş tarıma geçilmesi ve sanayileşmenin hızlanması ile birlikte ortaya çıkmaya adım atmıştır. Özellikle 20. Yüzyılın ortalarına doğru hızlı nüfus artışı ile birlikte, ziraat ve öteki alanlardaki sanayi ve değişen hızla gelişen teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak, toprak kirliliği de artmaya merdiven dayamıştır.

Toprak Kirliliği Nedenleri

Toprakların verim güçlerinin kaybolmasına yol açan öteki bir kirlenme şekli de, kimyasal kirlenmelerdir. Ek olarak sulama yoluyla ortaya çıkabilecek, tuzlanma ve çoraklaşma şeklinde toprağın verim gücünü azaltan, hatta giderek tarımsal üretimde kullanılmasını önleyen fizyolojik ve kimyasal kirlenmeler de toprak kaynaklarına negatif etkisinde bırakır yapmaktadırlar.

  • Yerleşim alanlarından çıkan çöplerin gelişigüzel boşaltılması.
  • Sanayi kurumlarının atıklarının toprağa atılması.
  • Kanalizasyon şebekelerinin arıtılmadan, direkt toprağa verilmesi.
  • Suni gübrenin aşırı kullanılması
  • Egzoz gazları, karbon monoksit, kükürt dioksit, kurşun ve kadmiyum vs. şeklinde havaya verilen zehirli maddelerin yağışlarla yere inmesi.

Toprak Kirliliği Nasıl Önlenir?

Toprak kirliliğinin tespitinde ve değerlendirilmesinde çok çok fazla parametre ve unsurun göz önünde tutulması gerekmektedir. Çünkü toprakta; fizyolojik, kimyasal, fizikokimyasal, biyokimyasal ve biyolojik vakaların karmaşıklığı içinde organik bir denge vardır. Hepsi sınırlı kaynaklar olması sebebiyle toprakların insanların geleceği açısından büyük önem taşımış olduğunu, toprak kirliliğinin özellikle çiftçi (üretici) sağlığı olmak üzere insan ve çevrenin sağlığı açısından son derece önemli bir çevresel problemi bulunmuş olduğunu göstermektedir.

Toprak Kirliliği Nasıl Önlenir?

Toprak Kirliliği Sonuçları

Toprak kirliliğinin çevre sağlığı açısından en önemli tesiri; topraktaki kirleticilerin nebat bünyesine geçerek bu bitkilerin ya direkt ya da bu bitkilerle beslenen hayvanların gıda olarak tüketilmesi sonucu insan bünyesine geçmesidir. Bundan başka özellikle çiftçi (üretici) sağlığı açısından kirlenmiş toprakla derinin (el, ayak) temas etmesi, kirlenmiş toprak tozlarının yutulması, topraktan özellikle kuruma esnasında buharlaşan cıva vb. Kirleticilerin solunum edilmesi şeklinde tam olarak boyutları ve neticeleri yeterince araştırılmamış çok sayıda olası sağlık problemi vardır.

Toprak Kirliliği Sonuçları

Toprak kirliliğinin bir negatif sonucu da nebat örtüsünün tahrip olmasıdır. Bitki örtüsünün tahribi hem de iklim ve toprak özelliklerini de değiştirdiğinden doğada geri dönüşümü güç bozulmaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ek olarak, bitki-insan yaşam deliğinin birbirine çok sıkı bağlarla bağlı olması sebebi ile nebat örtüsünün tahribinin ekonomik ve toplumsal yönleri de vardır. Bitki örtüsünün önemli bir problemi da bazı nebat türlerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır. Bu konum, özellikle çok sınırlı yayılışa haiz hayvan ve nebat türlerini daha çok etkilemektedir.

Toprak Kirliliği Sonuçları 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?