Triatlon nedir, nasıl oynanır?

Üç spor branşının bir arada yapıldığı, sporcunun gücünü zorlayan  bir spor olan triatlonun özellikleri nelerdir?

 

Triatlon, üç branşın bir arada yapıldığı, kişisel bir spordur.  Bu branşlar yüzme, bisiklet ve koşudur.

Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan bir spor olan triatlon, kuvvet, dayanıklılık ve becerinin koordinasyonu sayesinde başarılı olunabilecek bir daldır.

Triatlon, ilk olarak 2000 Sydney Olimpiyat Oyunlarına Olimpiyat Komitesince bağımsız olarak alındı.

Triatlon yarışlarında organize edildiği yerin coğrafi ve iklim koşullarına göre değişiklik yapılabilir. Örneğin yüzmenin mümkün olmadığı yerlerde, yüzme yerine başka bir spor disiplini konulabilir. Ancak olimpik bir spor olarak kabul edilen triatlonun olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinden oluşmaktadır.

 

Triatlon nasıl doğdu?triatlon22041604

1977 yılında Amerikan Deniz Kuvvetlerinde subay olarak görev yapan John Colllins, Hawaii Adaları’ndan biri olan Honolulu’da organize edilen yarışları izlemektedir.

Honolulu Plajı boyunca yapılan yarışlarda 3800 metrelik yüzme maratonu, ada etrafında düzenlenen 180 kilometrelik bisiklet yarışı ve 42 kilometrelik koşu maratonu yer almaktadır.

Collins ve arkadaşları, yarışlar hakkında konuşurken, bu yarışmaların beraber bir organizasyonda yapılabileceği fikrini ortaya atarlar.

Bu fikrin ardından ilk yarışmalar düzenlenir. 15 sporcu katılır. 11 saat 46 dakika süren yarışları Gordon Haller kazandı ve “iron man” yani demir adam unvanı alır.

Bir dahaki sene tekrar düzenlenen triatlon yarışları, katılımcıların ve izleyenlerin artan ilgisi sebebiyle televizyon kanallarının ve sponsor şirketlerin de dikkatini çeker. Böylece tüm dünyada milyonlarca lisanslı sporcusu olan dev bir sektöre dönüşür.

Bugün Avrupa Kıtası’nda, futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip alan triatlondur.

Yıllar geçtikçe, katılımın artmasını sağlamak ve organizasyonları kolaylaştırmak amacıyla mesafeler daha makul seviyelere indirilmiştir.

Türkiye’deki ilk triatlon, 1986 yılında İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı kapsamında 1 kilometre yüzme, 30 kilometre bisiklet ve 6 kilometre koşu şeklinde giriş seviyesi triathlonun yarıya indirilmesi şeklinde yapılmıştır.

Türkiye’de triatlonun yapıldığı başlıca yerler, Alanya, Erdek, Çeşme ve Sapanca’dır. Ayrıca her sene Federasyon bünyesinde Kızkalesi, Marmaris, Eğirdir, Çamyuva, Urla ve İstanbul’da yarışmalar düzenlenmektedir.

070728-N-1722M-178

Triatlonun kuralları

Triatlon üç farklı spor branşının, zaman ayırımı olmaksızın ard arda yapılması ile oluşan bir spor branşıdır. Fiziksel özellikleri sebebi ile kendisine en yakın branş olarak gösterilen atletizm farklıdır.

Atletizmin branşları olan dekathlon, pentathlon ve hepathlon sporlarında puanlama, triatlonda ise süreye karşı yarışma esastır.

Yüzme :

Yarışmacılar yüzme parkurunu tamamladıktan sonra bisiklet etabına devam etmek üzere bisiklet parkuruna koşarlar. Değişim alanı denilen, bisiklet ve malzemelerinin bulunduğu yerde kısa bir sürede hazırlanarak bisikletle yarışa devam ederler hazırlanma süresi toplam yarış süresine dahildir.

Triatlon yüzme ile başlar. Genellikle erkek ve kadın sporcuların çıkışları ayrı ayrı verilir. Yüzme denizde yapılabildiği gibi göl, debisi az nehirler, kanallar ve havuzlarda da yapılabilmektedir.

Yarışmacılar istedikleri stilde yüzebilir.triatlon22041607

Bisiklet :

Yüzme parkurunu tamamlayan yarışmacılar, bisikletleri ile önceden belirlenmiş parkuru herhangi bir yardım almadan tamamlarlar. Yarışmacılar bisiklet etabında güvenlik kaskı kullanmak ve organizatörleri tarafından temin edilen ve arkadan tam olarak görülen yarış numarasını, sırtlarına takmak zorundadır.

10 Metre Kuralı :

Bir yarışmacı, önündeki diğer bir yarışmacıyı en az 10 metre yakından takip edebilir. Bunun sebebi arkadaki sporcunun, önündekinin rüzgar çekiminden faydalanarak haksız bir rekabete yol açmasını engellemektir. Bu kuralı ihlal eden yarışmacılar uyarılır.

Koşu :

Yarış parkuru önceden belirlenmiş cadde ve patikalarda olabilir. Bisiklet etabını tamamlayan yarışmacılar, bisikletlerini değişim bölgesine, aldıkları yere koyarlar. Burada koşu ayakkabılarını alan yarışmacılar koşu parkurunu bitirmek üzere değişim bölgesini terk ederler. Burada geçen süre toplam yarış süresine dahildir.

Yarışmacılara dış destek verilemez.

Triatlon koşu parkuru ile biter.

 

Triatlon mesafeleri

Triatlon, sprint (kısa) mesafe, olimpik mesafe, half iron man ve iron man (demir adam) olmak üzere 4 değişik mesafede yapılır.

Olimpiyatlarda kabul edilen şekli, 1,5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet ve 10 kilometre koşudur.

 

*Türkiye Triatlon Federasyonu’nun internet sitesinden yararlanılmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?