Tüplü dalış ne demektir?

Tüplü dalış (scuba), yüksek basınçlı hava ile doldurulmuş tüpleri soluyarak yapılan aletli dalıştır. Dünyanın en güzel uğraşlarından birisi olan tüplü dalış yapabilmek için öncelikle ciddi bir eğitim almak gerekmektedir.

Tüplü dalış (scuba), yüzeye bağımlı olmadan yapılan aletli dalış demektir. Scuba kelimesi Self Contained Underwater Breathing Apparatus kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu da “kendinden yeterli su altı solunum aygıtı” olarak dilimize çevirilebilmektedir.

Dalış malzemeleri nelerdir?

Tüplü dalışlarda tüp dışında kullanılan başlıca malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır. Regülatör, yedek hava kaynağı (ya da dalışmalzeme080516diğer adıyla ahtopot)BC, maske, palet, dalış elbisesi, pusula, basınç göstergesi ve derinlik göstergesi.

Regülatör tüpteki havayı solumamızı sağlayan en önemli malzemedir. Regülatör tüpün içindeki yüksek basınçlı havayı, su altında ortam basıncına düşürerek dalıcı tarafından su altında solunan havanın basıncını  uygun seviyeye ayarlar. Yedek hava kaynağı ise hava bitme durumlarında dalış eşine hava sağlamak için kullanılmaktadır. Yedek hava kaynağı çok önemlidir.  BC adı verilen denge yeleği su altında dengeyi, yüzerliği ayarlamayı sağlar. Denge yeleği şişirilince dalıcı yükselir, hava boşaltılınca ise dalıcı aşağı iner. Ayrıca BC sayesinde su yüzeyinde güç harcamadan kalınabilmektedir. Basınç göstergesi, tüpün içindeki havanın basıncını, derinlik göstergesi ise dalışdaki derinliği metre cinsinden gösterir. Pusula yüzeyde olduğu gibi suyun altında da yer yön tayin etmeye yardımcı olur.

Bunun dışında dalışta kullanılan diğer malzemeler; maske, palet, dalış elbisesidir. Maskenin dalıcının yüzüne uygun olması çok önemlidir. Maskenin dalıcıya uygun olup olmadığı dalış öncesi öncesi basit bir denemeyle anlaşılabilmektedir. Maske, dalıcı tarafından kullanıldıkça yüzüne tam oturacaktır. Bu nedenle maskenin ortak kullanılmaması gerekmektedir. Dalışlarda kullanılan paletler oldukça büyüktür. Bu büyük paletler sayesinde dalıcı su altında  rahat ilerleyebilmektedir. Dalış elbisleri ise üç çeşittir. Bunlar; ıslak, yarı kuru ve kuru elbise olarak adlandırılır. Dalış elbiseleri hem suda dalıcıyı soğuktan hem de minik canlıların zarar verme ihtimalinden korur. Bu malzemeler dışında eldiven, fener gibi malzemelere de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kimler dalış yapabilir?

scuba080516Dalışa başlamanın yaşı 14’tür. 14 yaşına gelen ve dalış için sorun olabilecek sağlık problemi bulunmayan herkes dalış eğitimi alabilmektedir. Bunun bir üst yaş sınırı yoktur. Dalışta eğitim almak çok önemlidir. Dünyanın herhangi bir yerinde tüplü dalış yapabilmek için özel bir sertifika yani bröve gerekmektedir. Sadece deneme dalışları brövesiz olarak eğitmen kontrolünde, en fazla 7 metreye kadar, yapılabilmektedir. Dalıcı veye dalgıçlar ne kadar tecrübeli ve eğitimli olursa olsun, dalış sınırı en fazla 30 metredir. 30 metreden sonra derinlik sarhoşluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Dalış sınırı gece dalışlarında ise 15 metre olarak belirlenmiştir.

Sağlık problemi olmayan ve denizi seven herkese tavsiye edilen dalış çok keyifli bir uğraştır, ancak tehlikeleri de bulunan dalışa başlamadan önce mutlaka eğitim almak gerekmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?