Türk Dünyası Haritası

İRAN AZERİLERİ; Azerbaycan ülkesi dışında en fazla İran’da yaşamlarını sürdüren bir Tük toplumudur. Yaklaşık olarak 30.000.000 nüfusla çok büyük bir Azeri toplumunu meydana getirmişlerdir.

KAŞKAYLAR: İran’da 2.500.000 nüfusla yaşamlarını sürdüren bir Türk toplumudur. Bunlara KAŞKAYLAR Türkü adı verilmektedir.

NOGAYLAR: Bu Türk toplumu genel olarak Romanya. Rusya federasyonu ve Türki cumhuriyetlerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Toplam nüfus olarak 400.000 civarındadır.

AHISKA TÜRKLERİ: Ahıska Türkleri genel olarak Türkiye dışında Avrupa, ABD, Türki Cumhuriyetler ve Rusya da yaşamlarını sürdürmektedirler. Genel olarak 500.000 civarında nüfusa sahip bir Türk toplumudur.

BALKAN TÜRKLERİ: Bu Türk toplumu genel olarak eski Yugoslav devletlerinde, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde yaşamaktadırlar. Bu Türk toplumu nüfus olarak 1.000.000 civarında olmaktadır.

IRAK TÜRKMENLERİ: Bu Türk toplumu genel olarak ırakta Kerkük ve Musul şehirlerinde yoğun olarak yaşamaktadırlar. Irak Türkmenleri nüfus bakımından oldukça fazladır. Genel olarak 3.500.000 civarında bir nüfusa sahip bir Türk toplumudur.

KAÇARLAR: İran’da bir zamanlar çok önemli bir yer tutan Kaçar’lar bir Türk toplumudur. Şu anda İran da 30.000 kadar KAÇAR Türkü yaşamlarını sürdürmektedirler.

KARAY TÜRKLERİ(KARAİMLER): Bir Türk toplumu olan Karay Türkleri dini inanışları gereği Museviliği seçmişlerdir. Bu Türk toplumu genel olarak İsrail ve Rusya da yaşamlarını sürdürmektedirler. Nüfus olarak dünya da 100.000 civarında bulunmaktadır.

KIRIMÇAKLAR, bir diğer Yahudi Türk boyu. Karaimler ile akraba olup bilhassa Kırım’da yaşamaktadırlar. Günümüzde sayıları 10.000 seviyesindedir.

KAMUK TÜRKLERİ: Nüfus olarak 500.000 civarında olan Kamuk Türkleri genel olarak Dağıstan, Kafkasya ve Rusya’da yaşamlarını sürdürmektedirler.

SALARLAR: Sayıları 200.000 civarında olan ve yaşamlarını Çin’de devam ettiren bir Türk toplumudur.

Türk Dünyası Haritası 1

DOLGANLAR: Sibir Türkleri ile akraba sayılan Dolganlar Rusya’nın kuzeyinde 10.000 aşkın nüfusuyla yaşamlarını sürdüren Bir Türk toplumu olmaktadır.

ŞORLAR: Günümüzde nüfusu 20.000 civarında olan şorlar bir Türk toplumu olmaktadır. Genel olarak Sibirya’da yaşamlarına devam etmektedirler.

SURİYE TÜRKLERİ: Bir oğuz Türkmenlerinden olan Suriye Türkmenleri yaklaşık olarak 1.500.000 civarındadır.

YUGURLAR: Sayıları 20.000 civarında olan bir Türk toplumudur. Genel olarak Çin’de yaşamaktadırlar.

TEREKEMELER: Bir Kıpçak Türklerinden olan Terekemeler Rusya’da yaşamaktadırlar. Nüfus olarak 1.000.000 civarında olmaktadır.

HALAÇLAR: Diğer bir adı Kalaç olan bir Türk toplumudur. Afganistan ve İran’da yaşamlarını sürdürmektedirler Nüfus olarak 200.000 civarında olmaktadırlar.

ŞAHSEVENLER: Azeri bir halk olan Şahsevenler genel olarak İran’da yaşamlarını sürdürmektedirler. Nüfusları 300.000 civarında olmaktadır.

NAYMANLAR: Genel olarak 3.000.000 civarında olan Naymanlar yaşamlarını Kazakistan, Moğolistan, Türkiye ve Rusya’da devam ettirmektedirler.

AVRUPA TÜRKLERİ: Avrupa ülkelerinde yaşamlarını sürdüren kardeşlerimizdir. Nüfus olarak 9.000.000 civarında olmaktadır. Genel olarak Almanya ve Fransa’da bulunmaktadırlar.

Türk Dünyası Haritası 2

Bunlar haricinde kayıtlarda bulunmayan birçok Türk toplumu farklı ülkelerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Yoğun olarak eski Sovyet ülkelerinde bulunmaktadırlar. Bugün dünyada Çinliler ve Hintlilerden sonra en kalabalık bir toplum olan Türk toplumu 3. Bir etnik gurup olarak yerini almaktadır.

Bunların dışında popülasyonları kayda değer olmasa da kendi gelenek ve göreneklerini devam ettiren çoğu Türk topluluğu vardır. Genellikle eski Sovyet coğrafyasında yaşam sürdüren bu topluluklardır

Bugün bütün dünyada yaşam sürdüren Türk nüfusu 235.000.000’u bulmaktadır ki bu da Çinliler ve Hintler ‘den sonra Türk Milleti’ni dünyanın en kalabalık 3. etnik gurubu yapmaktadır.

Türk toplumu genel olarak Dünya ülkeleri içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Türk ülkeleri olarak başta Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan gibi büyük ve bağımsız ülkelerde bulunmaktadırlar. Türk toplumları yaşamlarını tarım ve hayvancılıkla sürdürmektedirler. Bulunmuş oldukları yani kendi ülkeleri yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile de dünyada önemli yer tutmaktadırlar. Dünyanın doğalgaz ihtiyacını, tarımda ve hayvancılıkta diğer ülkelerin ihtiyaçlarını büyük oranda Türk dünyası karşılamaktadır. Türk dünyası dünyada nüfus bakımından 3. Bir millet olarak adından söz ettirmektedir. Türk milleti dünyadaki diğer ülkeler içerisinde de yaşamlarını sürdürmektedirler. Türklerin bulunmadığı hiçbir ülke neredeyse yok denecek kadar azdır. Türkler hiçbir zaman başka bir ülkenin egemenliği altında kalmamıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?