giyilebilir kalp pili

Türk mucitten giyilebilir kalp pili!

Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk mucit Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pili üretti!..

Giyilebilir kalp pilinin mucidi 29 yaşındaki Canan Dağdeviren, ABD’de yayımlanan dünyanın en prestijli dergilerinden Forbes’un “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesine giren ilk Türk mucit oldu. Adını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilimsel araştırmalarla duyuran Dağdeviren, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk olarak tanınıyor. Halen MIT’te çalışan Dağdeviren, listede 7’nci sırada yer aldı.

giyilebilir kalp piliBaşarıları kadar hayat hikayesi de çarpıcı olan, kendisini bir aşk çocuğu olarak tanımlayan Dağdeviren’in öyküsü İstanbul Üsküdar’da başlıyor. Adanalı bir anne ve Sivaslı bir babanın çocuğu olan Dağdeviren “Güçlü, azimli, sevgi dolu olmayı annemden, radikal karar ve risk almayı babamdan öğrendim” diyor.

Henüz 28 yaşındayken ölen dedesi Hüseyin Dağdeviren onu bilimsel çalışmalara yöneltmiş. Daha 5 yaşındayken, dedesinin kalp yetmezliği nedeniyle öldüğünü öğrenen ve bundan çok etkilenen Dağdeviren, kalp hastalıkları konusunda bir şeyler yapmaya karar veriyor. “Dedemin öldüğü yaşa gelene kadar mutlaka birşey yapacağım. Kalbi yetmeyen insanları kurtaracağım” diye söz veriyor kendine.

Hayallerinin peşine düşen Dağdeviren, ilk ve orta öğrenimini Kocaeli’de tamamlıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nde okuyan Türk mucit, ardından da Sabancı Üniversitesi’nde tam burslu yüksek lisans yapıp, 2009’da ABD’ye gidiyor. Merhum Erdal İnönü’nün kendisine imzalayarak verdiği “Anılar ve Düşünceler” kitabından etkilendiğini söyleyen Dağdeviren, ilk deneylerini ise kardeşi üzerinde uyguluyor.

giyilebilir kalp piliForbes listesindeki tek Türk mucit olan Dağdeviren, kendisine ödül getiren “pilsiz çalışan kalp çipi” projesini ise geçen yıl kasımda hayata geçirdi. Dedesinin öldüğü yaştayken…

Dağdeviren’in kalp için ürettiği çip, kalp atışlarının oluşturduğu enerjiyi elektriğe dönüştürerek çipi devamlı şarj ediyor ve bataryaya ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Kalp, diyafram ve akciğerlerin hareket enerjisini, elektrik enerjisine dönüştürerek, aynı zamanda depolama yeteneğine sahip bir aygıt geliştiren ve ona “giyilebilir kalp pili” diyen Dağdeviren, vücut içine yerleştirilebilen bu aygıtı incecik bir film tabakasına benzetiyor.

Canan Dağdeviren, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kalp her insanın ortak birleştiricisi. Yılda 40 milyon kez atıyor. Bu enerjiyi yani kalbin enerjisini bir alet yapıp esneyebilir koşullarda kalbin üzerine yapıştırarak, o mekanik etkinliği elektrik enerjisine çevirerek çare olmak istedim ve başardım.

giyilebilir kalp pili5 ila 7 yıl arasında ömürleri olan ve riskli bir ameliyatla değiştirilmesi gereken kalp pilleri bu sayede gereken enerjiyi kendi üretebiliyor. Giyilebilir kalp pili değişmesi için iki üç kez kalp ameliyatı olmak zorunda olan insanlar için, umut oluyor. Kalp kendi işini kendi görsün istedim. Yaptığım alet kalbe zarar vermesin istedim.

Bu aleti tasarladım. Böylece bu alet kendi enerjisini de vücuttan almış oluyor. Yaptığım bütün işleri yıldızlara ithaf ediyorum. Çünkü gökyüzünde herkesin bir yıldızı var. Yani bu amaçla herkese ithaf etmiş oluyorum. Ben Canan insan kalmayı hayal eden bir bilim emekçisiyim.”

Giyilebilir kalp pili, kalp hastaları için büyük bir umut olacak… Bu büyük başarıya imza atan Canan Dağdeviren’in yetişmekte olan genç bilim insanlarının yoluna da ışık tutacağını umuyoruz…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?