Türkiye Antarktika’da istasyon kuracak!

Dünyanın en güneyinde bulunan, kendi halkı olmayan, buzlarla kaplı Antarktika Kıtası’nda artık Türkiye’nin de bir istasyonu olacak!..

Türkiye hiçbir ülkenin egemenliği altında olmayan Antarktika’nın yönetiminde söz sahibi olabilmek için, ‘Danışman Ülke’ statüsü kazanmanın şartı olarak kıtada bilimsel istasyon kuracak.

Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolüne katılmamızın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tasarının gerekçesinde, Antarktika Kıtası’nın deniz bilimleri araştırmaları, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, zengin maden rezervlerinin bulunduğu değerlendirilen bölge olduğu anımsatıldı.

antarktika1_2112Antarktika Antlaşması’nın, 1 Aralık 1959’da kıta çevresinde aktif olarak bilimsel araştırma yapan 12 ülke tarafından imzalandığı ve 1961’de yürürlüğe girdiği anlatılan gerekçede, antlaşmaya aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50 ülkenin taraf olduğu belirtildi.

Gerekçede, her yıl düzenlenen Antarktika Antlaşması Danışma Toplantısı’nda oy hakkı olan devletlerin “Danışman Devlet” olarak adlandırıldığı, bu devletlerin kıtada kayda değer bilimsel araştırma faaliyetleri gerçekleştirdikleri ve bu amaçla da bilimsel istasyon kurdukları kaydedildi.

Kıtada bilimsel araştırma faaliyeti gerçekleştirmeden antlaşmaya taraf olan devletlerin “Danışman Olmayan Devlet” olduğuna değinilen gerekçede, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 21 ülkenin danışman olmayan ülke statüsünde olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Danışman Devlet statüsü kazanabilmesi için kıtaya bilimsel sefer düzenlemesi ya da bilimsel istasyon kurması gerektiği ifade edilen gerekçede, bunun için antlaşmanın Çevre Koruma Protokolü’ne taraf olunmasının beklendiği anlatıldı.

Gerekçede, Türkiye’nin Antarktika ile ilgili çalışmalara ilk elden dahil olabilmesini teminen bilimsel istasyon kurulabilmesi ve işletilebilmesi, hiçbir ülkenin egemenliği altında olmayan Antarktika kıtasının yönetiminde söz sahibi olabilmesi, bilimsel araştırmaların teşviki ve milletlerarası bilimsel işbirliğinin desteklenmesi için gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarından Türkiye’nin de yararlanabilmesi, Türkiye’nin Antarktika’ya ilgisinin görünürlüğünün artması, çevreye duyarlılığının vurgulanması amacıyla protokole katılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

TAKBAM (Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi) 28 Nisan – 07 Mayıs 2014 tarihlerinde Brezilya’da düzenlenen XXXVII. Antarktika Antlaşması İstişare Toplantısı ve XVII. Çevre Koruma Komitesi Toplantısı’nda Arjantin, Bulgaristan, Çin, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İspanya, Rusya ve Şili ülkeleri ile bilimsel işbirliği mutabakatı gerçekleştirmiştir. Bu anlaşmalar kapsamında en az 16 Türk bilim insanı, 30-45’er gün süreyle Antarktika’da kendi uzmanlık alanına giren konularda araştırma yapma imkanı bulacaklardır.

Antarktika nerededir?

Antarktika dünyanın en güneyinde yer alan kıtasıdır. Güney kutup dairesi içerisinde yer alan kıtanın etrafı güney okyanusu ile çevrilidir. Güney kutbu bu kıtanın üzerinde yer almaktadır. 14 milyon km2’lık alanı ile 5. büyük kıtadır. Antarktika’nın %98’i ortalama kalınlığı 1.6 km olan buz tabakası ile kaplıdır.

antarktika_2112Dünyanın ortalama olarak en soğuk, en kuru, en rüzgarlı ve ortalama yükseltisi en fazla olan kıtasıdır. Ölçülen en düşük sıcaklık -89 derecedir. Sürekli yaşayan bir insan nüfusu bulunmamakla beraber, araştırma istasyonlarında yıl içerisinde sayıları 1000 ile 5000 arasında değişen araştırmacı ikamet etmektedir.

Yerli halkı olmayan tek kıta olan Antarktika’nın uluslararası durumunu düzenlemek amacı ile 1959’da 12 ülke tarafından imzalanan Antarktika Antlaşması 1961 yılında yürürlüğe girmiş ve günümüzde bu antlaşmaya imza atan ülke sayısı 50’ye ulaşmıştır. Bu antlaşma askeri amaçlı çalışmaları, nükleer denemeleri ve radyo aktif artıkların buraya atılmasını yasaklarken bilimsel amaçlı çalışmaların özgürce yapılabilmesine izin vermektedir.

Antarktika zengin yeraltı kaynaklarına ve verimli deniz canlısı rezervlerine sahiptir. 1991 yılında hazırlanan Çevre Koruma Protokolü ile bu doğal kaynaklar 50 yıl boyunca koruma altına alınmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?