Türkiye, yolsuzluk operasyonuna kilitlendi!

Türkiye 3 gündür, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna kilitlenmiş durumda! ‘Türkiye’de neler oluyor?’ kısaca anlatmaya çalıştık…

parasayma191217 Aralık sabahı “İstanbul’da yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” şeklindeki haberlerle uyandık.

Saatler ilerledikçe, polis operasyonunun ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye’nin tanıdığı pek çok önemli iş adamı, İstanbul Fatih Belediye Başkanı, devlet bankası olan Halkbank’ın Genel Müdürü ve en önemlisi 3 bakanın oğullarının da aralarında bulunduğu onlarca kişi gözaltına alınmış, evleri aranmıştı.

Türkiye tarihinde yaşanan bu önemli gelişmeleri anlatmadan önce rüşvet ve yolsuzluk ne demek biraz açıklamaya çalışalım…

Yolsuzluk ya da usulsüzlük, yasalara aykırı yollardan çıkar elde etmek için yapılan işlerdir. Burada sözünü ettiğimiz çıkar, para ya da karşılığı para ile ölçülendirilebilecek menfaatler olabilir. Yolsuzluklar, özel şirketlerde olabildiği gibi daha çok kamu yani devlet kuruluşlarında, devletten çıkar sağlamak amacıyla yapılır.

kasa191213Rüşvet ise, yolsuzluk yapanlara göz yumması, onlara işlerini kolaylıkla halledebilmeleri için destek sağlaması karşılığında kritik noktalarda görev yapan kişilere verilen para ya da karşılığı para ile ölçülen menfaat sağlamaya denir. (Ev, araba, arsa v.b)

Şimdi tekrar 17 Aralık’a dönelim…

Savcılığın talimatıyla polisin yürüttüğü 3 farklı operasyon sonucu, rüşvet ve yolsuzluk yaptığından şüphelenilen pek çok isim sabah erken saatlerde gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Gözaltına alınan kişiler arasında büyük inşaat şirketlerinin sahibi, 3 bakanın oğulları, devletin kilit noktalarında görev yapan devlet görevlileri de bulunuyordu.

Sanatçı Ebru Gündeş’in kocası iş adamı Reza Zarrab ve  2 bakanın çocuklarının da (İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu) aralarında  bulunduğu kişiler, altın kaçakçılığı (kaçak yollardan ülkemize yüklü miktarda altın getirmek), kara para aklamak (kayıt dışında olan paranın, dolaylı yollardan kayıt altına alınarak kullanımlarını sağlamak), yabancı ülke vatandaşlarına yasal olmayan yollardan TC vatandaşlığı kazandırmak gibi suçlamalarla karşı karşıya.

2 bakanın oğullarının ve Halkbank’ın genel müdürünün yüklü miktarda rüşvet karşılığında (milyon dolarlarla ifade edilen paralar) kaçakçılık yapanlara yardım ettikleri iddia ediliyor.

Bu arada banka müdürünün evinde yapılan aramada ayakkabı kutularına saklanmış yaklaşık 4,5 milyon dolar para bulundu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlunun evinde yapılan aramalarda ise 7 tane para kasası, para sayma makinesi ve kasaların içinde yüklü miktarda para bulundu.

Bu arada, polisin gözaltına aldığı kişilerin evlerinde bulunan yüklü miktardaki paranın görüntüleri medyada yer aldı.

OPERASYONUN DİĞER AYAĞI

paralar191213Operasyonun bir diğer kısmı ise inşaat alanında tespit edilen yolsuzluklarla ilgili.

Bununla ilgili olarak da Türkiye’nin önde gelen inşaatçıları ile onlara rüşvet karşılığı yardım ettiği iddia edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir gözaltına alındı.

Bu kişiler hakkında ise, imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması; Fatih Belediyesi’nin sit alanındaki (tarihi eser bulunan korumalı bölge) arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak yasadışı olarak imar ve inşaata açılması; Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor.

EMNİYET MÜDÜRLERİ GÖREVDEN ALINDI

emniyet191213Türkiye, 4 bakanın (Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar), pek çok ünlü iş adamının (Ali Ağaoğlu, Emrullah Turanlı, Osman Ağca) ve bürokratın (devlet görevlisi) adının karıştığı, akla hayale sığmayacak büyüklükte paraların döndüğü bu yolsuzluk ve rüşvet çarkını anlamaya çalışırken, emniyette de şaşırtıcı bir operasyon yapıldı.

Polisin bu büyük operasyonu, İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü’nden gizli olarak yaptığı ortaya çıktı.

Amirlerin bilgisi dışında yapılan bu operasyon nedeniyle İstanbul Emniyeti başta olmak üzere, 7 ilin emniyet müdürlüklerinde pek çok şube müdürü görevlerinden alındı.

Bugün de sürpriz bir kararla İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevinden alındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Amirlerden gizli olarak yapılan bu operasyonu, “hükümete yönelik bir komplo” olarak değerlendirdi ve “ortada bir suçlu varsa kim olursa olsun cezalandırılmalıdır” dedi.

NELER OLACAK?

Polis, gözaltında tuttuğu bu kişilerin 3 gün içinde ifadelerini aldıktan sonra, takip ve aramalar sonrası elde edilen delillerle birlikte savcılığa teslim edecek.

Savcılık da, iddianame hazırlayarak bu kişilerin tespit edilen suçlardan tutuklu ya da tutuksuz yargılanmalarını isteyecek.

Mahkeme, savcının iddialarını ve kanıtlarını geçerli bulursa, yargılama başlayacak.

Bakalım Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonlarından biri nasıl sonuçlanacak?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?