Türkiye’nin tanıtım yüzü: Julianne Moore

Turizmde tanıtım atağına geçen ülkemizi, Hollywood yıldızı Julianne Moore tanıtacak. Ünlü fotoğrafçıların fotoğrafları kullanılacak…

İki kıtanın (Asya ve Avrupa’nın) kesişim noktası olan Türkiye, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle son yıllarda dünya turizminin önemli bir aktörü haline geldi. Ülkemize ne kadar çok turist ziyaret ederse o kadar çok döviz geliri elde edilir. Daha fazla turistin ülkemizi ziyaret etmesi için de tanıtım filmleri büyük önem taşıyor.

Biliyorsunuz turizm sadece deniz – kum – güneşten ibaret değil. Şehir turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, termal turizm, golf turizmi, inanç turizmi ve kongre turizmi gibi alanlarda da ülkemiz önemli değerlere ve tesislere sahip. Tüm bunları, yabancılara doğru kanallarla anlatmamız ve onların ülkemizi cazip bulmalarını sağlamamız gerekiyor.

İşte bu nedenlerle Türkiye, sahip olduğu güzelliklerin tanıtımını bu yıl Hollywood’un unutulmaz isimlerinden Julianne Moore ile gerçekleştirecek.

“Kuzuların Sessizliği”, “Kaçak” ve Jurassic Park” gibi önemli filmlerde rol alan 53 yaşındaki sanatçı Julianne Moore ile anlaşan Kültür ve Turizm Bakanlığı, tanıtım filmlerinin çekimlerine kısa süre önce başladı. İlk tanıtım filminin Şubat ayında gösterime girmesi bekleniyor. Moore’da önümüzdeki ay filmin tanıtımı için Türkiye’ye gelecek.

Julianne Moore’un kariyeri

Unutulmaz film ve dizilerde rol alan Julianne Moore’un kariyerinden de biraz söz edelim:

Moore, “As the World Turns” adlı dizideki rolüyle Emmy ödülünün sahibi oldu.

Film kariyerine 1990 yapımı Tales From the Darkside : The Movie ile başladı. 1992 yılında The Hand That Rocks the Cradle adlı filmde oynadıktan sonra, kendisi için dönüm noktası olan The Fugitive (Kaçak) filminde rol aldı. Bu filmde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones gibi ünlü oyuncuların yanında oynama şansını elde etti. Daha sonra 1995 yılında Hugh Grant ile başrollerini paylaştığı, romantik komedi türündeki Nine Months’da (Dokuz Ay) seyirciyle buluştu. Aynı yıl Sylvester Stallone ile Antonio Banderas’ın da rol aldığı Assassins filminde oynadı.

Moore, 1996’da tanınmış oyuncu Anthony Hopkins’le, ressam Pablo Picasso’nun hayatını konu alan Surviving Picasso adlı filmde seyircinin karşısına çıktı.

Steven Spielberg’in “Jurassic Park: The Lost World” filminde paleontolojist bir kadını canlandırdı. Bunun dışında The Myth of Fingerprints filminde oynayan Moore, 1997 yılında Boogie Nights filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Coen kardeşlerin 1998 yapımı The Big Lebowski filminde zengin bir adamın histerik kızını canlandıran Julianne Moore daha sonra Alfred Hitchcock’un unutulmaz filmi Psycho nun yeni versiyonunda, Marion Crane rolünde yer aldı. 1999 yılında bir Robert Altman filmi olan Cookie’s Fortune ve bir Oscar Wilde uyarlaması An Ideal Husband’da Rupert Everett ile oynayan Moore aynı yıl The End of the Affair filmi ile En İyi Aktris dalında Oscar’a aday gösterildi.

2000 yılında Ridley Scott’un yönettiği ve Kuzuların Sessizliği’nin devamı niteliğindeki Hannibal isimli filmde Anthony Hopkins’le başrolleri paylaşan Moore, 2003 yılında The Hours ve Far from Heaven filmlerinde rol aldı. O yılın Oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı Aktris ve En İyi Aktris dalında ödüle aday olarak aynı yılda iki kez ödüle aday gösterilme başarısını yakalayan 9 oyuncudan biri oldu. Far from Heaven filmi ile Venedik Film Festivali’nde En İyi Aktris ödülü (Volpi Cup) kazandı.

EN ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR TÜRKİYE’Yİ FOTOĞRAFLADI

turkiye_tanitim2701Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülkemizin tanıtımı için atağa geçtiğinden söz etmiştir. Yeni projelerin diğeri ise ülkemizin güzelliklerini dünyanın en önemli fotoğrafçılarının çektiği karelerle tanıtmak. Bunun için de, adını “Afgan Kız” fotoğrafıyla duyuran Amerikan belgesel fotoğrafçısı Steve McCurry, reklam fotoğrafçılığının “bir numarası” olarak görülen Mark Edward Harris, sanat elçisi ve başarılı foto muhabiri Hazel Thompson ile rock yıldızlarının fotoğrafçısı Robert M. Knight, deklanşöre bu kez Türkiye için bastı.

Her biri çok sayıda uluslararası ödüle sahip ve dünyaca ünlü çalışmalara imza atan dört fotoğrafçı, 2014’te yurt dışında yürütülecek reklam kampanyalarında kullanılmak üzere, Türkiye’nin bazı bölgelerinde çekimler yaptı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?