Karadeniz’de gizli hazine: Sinop

Türkiye’nin en kuzeyindeki güzel ilimiz Sinop’ta yaz tatilinde neler yapılır? Tarihi, doğası ve iklimiyle cezbeden bu küçük Karadeniz kentini tanıyalım.

Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan Sinop, coğrafi olarak eşsiz konumu, uzun süren yaz mevsimi, yeşili, güneşi ve şehir kültürüyle mutlaka görülmesi gereken illerimiz arasında yer alıyor.

Karadeniz kıyısında doğal liman özelliği nedeniyle kentin tarihi ilk çağlara kadar uzanır. Kazılar sonucunda, Anadolu ile Kırım yarımadası arasındaki deniz ticaretinin merkezi olan Sinop’un erken tarihinin Tunç Çağı’na dayandığı belirlenmiştir.

Milet’ten ayrılan yerleşimcilerin, milattan önce 756 yılında bugünkü şehri kurdukları düşünülmektedir. Sinope adını alan kentin surlarının yaklaşık 100 yıl sonra inşa edilmeye başlandığı tahmin edilmektedir. Sinop, sonraki yüzyıllarda Kimerlerin ve Perslerin istilasına uğramıştır.

Helenistik dönem, kentin en fazla geliştiği ve güçlendiği dönemdir. MÖ 302 yılında Mitridat Ktistes, bölgedeki prenslikleri biraraya getirerekinceburun daha sonra Sinop’a da hakim olmuştur. Milattan önce 169 yılında ise bu ülkenin başkenti Amasya’dan Sinop’a taşınmıştır.

Romalılar döneminde kente hakim olan İmparatorluk, kente yeni koloniler göndermiş ve şehrin giderek büyümesini sağlamıştır. Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu’nun bölündüğü dönemde bölgede Hıristiyanlık gelişmeye başlamıştır. Kentte yıkıntıları bulunan Balatlar Kilisesi,  bu dönemden kalan en önemli yapıdır.

Sinop 1214 tarihinde Selçuklu yönetimine geçmiş ve 1500’lü yıllarda Anadolu Beyliklerinin Osmanlı’ya katılması üzerine Sinop da Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresi altına girmiştir.

hamsilosSinop’ta neler yapılır?

Sinop, deniz, güneş ve tarihin; kültürel etkinliklerin, eğlence hayatının ve yerel lezzetlerin uygun fiyatlarla tadının çıkarılabileceği hızla gelişen bir turizm kentidir. Şehir merkezine çok yakın mesafelerde yer alan plaj ve tesislerde, doğal limanda konumlanmış denizin ve özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kaybolmayan güneşin tadını çıkarmak mümkündür.

Kent merkezinde, kıyı boyunca sayıları giderek çoğalan restoran ve kafeler, gece geç saatlere kadar hizmet verir ve sokaklar her zaman cıvıl cıvıldır. Türkiye’nin en güvenli ve en mutlu illeri arasında sayılan Sinop’ta, kent merkezinde trafik ışığı bulunmaz. Şehrin yarımadanın ince boğazına kurulması nedeniyle bütün mesafelere yürüyerek de ulaşılabilir.kumsal

Sinop Müzesi, Sinop Kalesi, Balatlar Kilisesi, Alaaddin Cami, Paşa Tabyası ve Tersane kentin ziyaret edilmesi gereken belli başlı yerleridir. 1887 yılından beri cezaevi olarak kullanılan Sinop Cezaevi de, bugün çeşitli kültür sanat etkinliklerinin düzenlendiği bir müzeye dönüştürülmüştür ve ziyarete açıktır.

mantıBu mekanlar, bu yaz beşincisi düzenlenecek Uluslararası Sinop Bienali, Sinopale’ye ev sahipliği yapan merkezler arasındadır.

Balıkçılığın sürdüğü Sinop, taze deniz mahsüllerinin yanında yöresel lezzetlerin de ziyaretçileri cezbettiği bir kenttir. Özellikle kente özgü cevizli mantı ve nokul mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasında yer alır.

Kent merkezi dışında, ülkenin en kuzey ucu olan İnceburun’daki deniz feneri ve 1. derece doğal sit alanı ilan edilen Hamsilos koyu doğayla içiçe olmak isteyenler için eşsiz manzaralar sunar. Gerze, Erfelek, Ayancık ilçeleri de hem doğa zenginlikleri, hem de yaşam kültürleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?