sfenks kedisi

Tüysüz kedi: Sfenks kedisi!

Dünyadaki tüysüz 3 hayvan ırkından biri olan Sfenks kedisi nasıl bir hayvandır? Sfenks kedisinin özellikleri nelerdir?..

Bambino kedisi de denilen Sfenks kedisi, tamamen tüysüz olma özelliğiyle dikkat çeker. Evde kedi beslemek isteyen fakat tüylerden rahatsız olanlar ya da tüye alerjisi olanlar için ideal bir kedidir. Üstelik Sfenks kedisi sahiplerine aşırı derecede bağlıdır ve fazla yaramaz değildir.

Normalde kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Ancak Sfenks kedisinin tüyü olmadığı halde kıl kökleri vardır. Her kedide olduğu gibi bu köklerden yağ çıkar. Tüy olmadığı için bu yağ derinin üzerinde kalır. Bu nedenle Sfenks kedisi haftada 1 kere yıkanmaya ihtiyaç duyar. Aksi halde üzerinde kir tabakası oluşabilir ve bu kötü koku yapabilir.

Sfenks kedisini yıkarken dikkatli olmak gerekir. Ciltleri hassastır, bu nedenle sert temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Sürekli ve sert fırçalama yapmak onların hassas ciltlerine kolayca zarar verebilir. Bu nedenle tüy bakımı yapılırken fırça seçimine dikkat edilmeli, özel vücut kremleri ve losyonlar tercih edilmelidir.

Sfenks kedileri, tüysüz oldukları için dış etkenlerden de çok etkilenirler. Özellikle soğuğa karşı hassastırlar. Bu nedenle bu kedileri soğuğa karşı korumanız gerekmektedir.

sfenks kedisiSfenks kedisinin özellikleri nelerdir?

Sfenks kedisi doğduğunda tüm vücudu kısa tüylerle kaplıdır. Büyüdükçe tamamen tüysüz kalırlar. Sahibine son derece bağlı, oldukça zeki, oyuncu, bir o kadar da ağırbaşlı olan Sfenks kedisi, oldukça sakin mizaçlı kedilerdir. Bu ırkın en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Ancak bu ırkın bazı kedileri tüy genleriyle doğabilir.

Sadece kulaklarında, yüz ve patilerinde çok kısa tüyleri vardır. Baş, sırt, kuyruk ve arka kısımlarına dokunulduğunda süet hissi uyandırır. Sfenks kedisi bıyıksızdır. Ancak tüy genleri ile doğan kedilerin ağız kenarlarında bıyığa benzer tüyler görülebilir.

Sfenks kedisinin kulakları üçgen şeklinde, ağzı öne doğru çıkıktır. Burun fark edilir kıvrıklıkta, çene yapısı düz, kemikli ve oldukça güçlüdür. Kaslı bir yapıları vardır. Ancak, vücutları tüysüz olduğu için ince ve biçimsiz görünürler. Bacakları orta uzunluktadır, kuyrukları ise uzundur.

Sfenks kedisi nasıl ortaya çıktı?

Tüysüz mutasyonlar, hayvanlar dünyasına jenerasyonlar boyunca girmiştir. İlk giren tüysüz ırk, African Sand Dog, ikinci giren ise Chinese Crested Dog olmuştur. Sfenks kedisi ise 1966 yılında tüysüz mutasyonlara katılmıştır.

İlk Sfenks kedisi, 1960 yılında Kanada, Toronto’da normal bir kediden doğmuştur. Ancak genetik bozukluğu olan bu kedi tüysüz olarak dünyaya gelmiştir. Türün atası olan bu kedinin ismi Prune’dir. Daha sonra bu tüysüz kedi başka kedi ırklarıyla çiftleştirilerek sfenks ırkı elde edilmiştir.

3 cins Sfenks kedisi vardır. Bunlardan ikisi Rus, bir tanesi Kanada Sfenks kedisidir. Rus Sfenksleri, Peterbald ve Don Sphynx olarak adlandırılırlar. Detaylı incelemede birkaç farklılık olsa da, görünüş itibariyle tüm Sfenks kedileri birbirine benzemektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?