Tuzlu Suda Yüzmek Neden Çok Kolaydır?

Havuzda yüzmekle tuzlu su içinde yüzmek arasında fark olduğunu bilirsiniz. Bunu fark etmek için her iki ortamda da yüzmüş olmak yeterlidir. Denizde yüzerken ayaklarınızın kolay kolay dibe batmadığını hissedersiniz. Hatta daha da tuzlu bir gölde suyun üzerinde adeta uçar gibi yüzebilirsiniz. Fizik kurallarına göre cisimler yukarıdan aşağıya doğru düşerken aynı şekilde suda da batarlar. Buna kütle çekimi denilir. Kütle çekimi bir maddenin bir başka maddeyi kendine doğru çekmesidir. Cismin büyüklük ve yoğunluğu ne kadar fazlaysa kütlesel çekim kuvveti de o kadar fazla olacaktır.

 Tuzlu Suda Yüzmek Neden Çok Kolaydır

Dünya’da yer çekimi kuralının işlemediği tek yer sularla kaplı alanlardır. Eğer bir cisim batmak yerine su yüzeyinde duruyorsa bu, suyun kaldırma kuvveti ile oluşur. Yani sıvı, cismi yukarıya doğru iter.  Yani yerçekimine karşı bir kuvvet uygulanır. Ünlü bilim adamı Arşimet, bir sıvı içindeki objenin, taşırdığı suyun ağırlığı kadar bir kuvvetle suyun üzerinde tutulduğunu söyler. Fakat bir cismin batıp batmayacağı kendi ağırlığını taşıyabilmesi için yeterli miktarda su taşırıp taşırmadığı ile ilgilidir. Yani yoğunluk, su üzerinde durabilmek için en önemli etkendir. Eğer katı bir madde, taşırdığı sudan daha yoğunsa batacaktır. Sözgelimi demirden bir cisim, kendi kapladığı alanın hacmi kadar sudan daha ağırdır. Böyle olunca da göl yahut denize atıldığında direkt olarak dibe batar. Ama tam tersi bir cismin yoğunluğu sudan daha azsa suyun üzerinde yüzer. Sözgelimi can simitleri, deniz yatakları ve plaj topları suda batmaz. Bu eşyalarda ince bir plastik içine doldurulmuş hava vardır ve kapladıkları alan kadar su, bu eşyalardan daha yoğun ve ağırdır. Sözgelimi 3 litrelik bir bidon büyüklüğündeki topu suyun dibine batırmak için 3 litreden biraz daha fazla kuvvet gerekecektir.

Bir de şu var; ortalama yoğunluğu sudan daha fazla olan ve bu sebeple batan objeler de suyun kaldırma kuvveti işlemez mi? Bu objeler batmasına batar ama ağırlığının bir kısmı su tarafından kaldırılır. Bu da taşın suyun altındayken karadakinden daha hafif olduğu anlamına gelir. Ama sıvı ne kadar yoğunsa o denli ağır bir kütleyi de su üstünde tutabilir. Mesela bir parça çelik, yoğunluğu daha fazla olan sıvı civa üzerinde rahat bir şekilde yüzebilir. Belli bir miktar suya tuz ilave ettiğinizde suyun yoğunluğunu artırmış olursunuz. 1 litre tatlı su ortalama 1 kilogramdır. 1 litre tuzlu su yani deniz suyu ise 1,03 kilogramdır. Yani bu demek oluyor ki tatlı suda batan bir cisim tuzlu su içinde kolayca yüzebilir. Hemen aklımıza Tuz Gölü geliyor. Tuz Gölü denize göre 9 kat daha tuzlu olduğundan bu göle giren herkes yüzme bilmese dahi suyun üzerinde kolayca durabilir. İşte burada da dibe dalmak hayli zordur.

Bunu evde kendi kendinize hayli basit bir deneyle tecrübe edebilirsiniz. Bir bardak tatlı su içine 1 adet yumurta bırakın. Yumurta sudan daha yoğun olduğu için dibe batacaktır. Ama suya tuz karıştırın ve yumurtayı içine bırakın. Hafifçe yükseldiğini göreceksiniz. Her seferinde tuz miktarını azar azar artırın ve yumurtanın, tuz miktarı arttıkça suyun yüzeyine doğru yükseldiğini görün.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?