Uçak Yolculuklarında Neden Kulaklarımız Tıkanır? Uçakta kulak tıkanıklığı

Yüksek rakımlı bir alanda yolculuk ederken kulaklarımızda belirgin bir doluluk hissi olur ve tıkandıklarını hissederiz. Sanki etraftaki sesler bastırılır ve derin bir uğultunun içinde kayboluruz. Ve bir süre sonra kulaklarımızın yeniden açıldığını ve hayata dair sesleri daha net işittiğimizi fark ederiz. Bu kulak tıkanmasını yüksek bir arazide otomobille seyahat ederken de hissederiz, uçakta yolculuk ederken de. Uçakta kulak tıkanıklığı nedeni tamamen hava basıncı ile ilgilidir. Kulaklar değişen hava basıncına karşı çok hassastır. Çünkü kulak zarımız havadaki yükselip alçalan ses dalgalarına tepki vererek işitir. Hava basıncı ani bir şekilde değiştiğinde kulaklar da aniden açılır. Hava gaz moleküllerinden oluşur. Yeryüzüne ne kadar yakınsak üzerimizde de o kadar hava var demektir. En fazla basıncı da yerde dururken hissederiz. Yukarılara çıktıkça ise hava basıncı da azalır. Hava yükseldikçe incelir ve en yüksekte havasız bir uzay boşluğu halini alır.

Uçak Yolculuklarında Neden Kulaklarımız Tıkanır 1

Uçakta kulak tıkanıklığı en çok karşılaşılan hadisedir. Yolcu uçaklarında kabin basıncı özellikle yüksek tutulur. Bu, yolcuların rahat nefes alabilmeleri ve rahatsız olmadan seyahat edilebilmeleri içindir. Uçakla seyahat ederken değişen hava basıncı en çok kulaklarda hissedilir ve kulaklar tıkanır. Kulaklar yükseğe çıkıldıkça hava basıncı azaldığından ortakulakta bulunan hava çözülüp gevşer ve yayılır. Eğer bu hava östakiye yani kulağı buruna bağlayan tünele de yayılırsa kulakta şiddetli ve ani bir ses duyulur.

Uçak inişe geçtiğinde hava basıncı yine artar. Ortakulakta gevşeyen hava sıkışır ve yeniden yerine oturur. Bu esnada kulaklarda bir hava boşluğu oluşabilir. Kan akışı boşluktaki gazları emmeye programlı olduğu için havanın olmadığı bir alan oluşur. Kulakta havasız bir boşluk oluştuğunda, hava buraya dolmak ister ve bunun için burundan östaki kanalına geçmek ister. Ama eğer burun nezle, grip yahut alerji nedeniyle tıkalıysa hava akışı da olmaz. İşte tam doğanın boşlukları sevmediği, boş olan her şeyin yerini doldurduğunu burada söyleyebiliriz. Hava olmadığında kulakta mevcut olan boşluk sıvıyla dolar. İşte bu da kulaklarda bazen günlerce sürecek tıkanıklık hissine sebep olur. Bu sıvı kulaktan gidene kadar da kişi kendini rahatsız ve huzursuz hisseder. Önemli olan bu durumun geçici olmasıdır. Eğer sıvı kulağı uzun süre tıkamaya devam ederse kulak zarımızın zarar görme riski vardır. Burun uzun süre tıkalıysa mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekir ki tıkanıklık açılabilsin.

Yüksek rakımlı bölgelerde araba ile seyahate ederken, teleferikte ve daha da yükseklerde uçakla süzülürken uçakta kulak tıkanıklığı yaşandığında yapılacak en basit şey yutkunmak, öksürmek, esnemek ve özellikle de alçalırken sakı çiğnemektir. Bu eylemler östaki borusunu rahatlatır ve hava basıncı da dengelenmiş olur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?