Uçakta emniyet kemeri takmak zorunlu mu?

Özel bir havayolu firmasına ait yolcu uçağında şaşırtıcı bir olay yaşandı. Uçakta bir çocuk, emniyet kemerini takmayı reddetti…

Trabzon Havalimanı’nda bir yolcu uçağı Ankara’ya gitmek için tüm uçuş hazırlıklarını tamamlayıp pist başı yaptı. Ancak 4 yaşındaki bir çocuk emniyet kemerini taktırmadı.

Görevlilerin tüm uyarılarına rağmen çocuk ağlayarak, emniyet kemeri takmayı reddetti. Bunun üzerine uçak, ‘Bir yolcumuzun kemer takmaması sebebiyle geri dönüyoruz’ anonsuyla park yerine çekildi. Burada ailesi ve görevlilerin ısrarlı çabaları sonuç verdi. İkna edilen çocuk kemerini taktı!.. Uçak 42 dakikalık gecikme ile de olsa Ankara’ya gitti.

Peki, uçakta emniyet kemeri takmak zorunlu mu?.. Uçuş öncesi ve uçuş sırasında uyulması gereken kurallar neler?

Uçağa binmeden önce ve uçakta her yolcunun uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların uygulanması güvenlik açısından gerekmektedir. Bu kurallara uymamak, güvenlik kontrolünden geçerken bazı sorunlar yaşatabildiği gibi uçakta da bazı tehlikeli durumlara yol açabilir. Öncelikle uçağa binmeden önce şunlara dikkat edin;

ucaktaemniyet1_1506Çantanıza ve diğer kişisel eşyalarınıza her zaman sahip çıkın. Yabancılardan hiçbir zaman paket almayın. Kısa süreli de olsa bagaj ve çantalarınızın yanından ayrılmayın. Sahipsiz olduğuna inanılan paketlerin güvenlik görevlileri tarafından imha edileceğini unutmayın.

Ayrıca terör çağrıştırıcı, bomba veya silahınız olduğuna dair şaka yapmayın. Bu gibi durumların yanlış anlamaya neden olabileceğini unutmayın. Taşınabilir bilgisayarlar ve cep telefonu gibi elektronik eşyalar da x-ray uygulamasına tabi tutulabilir, görevlilerce çalıştırılarak veya açılıp kapanarak kontrol edilmesi istenebilir; zorluk çıkarmayın!..

Artırılan güvenlik önlemleri kapsamında yolcu beraberinde kesici, delici, yanıcı, parlayıcı her türlü materyalin bulunması uçuş güvenliği açısından yasaklanmış bulunmaktadır. Bu nedenle tırnak makası, çakı, ve deodorantlarınız dahil olmak üzere benzer kişisel eşyalarınızı kargoya vermeniz gerektiğini unutmayın. Bu eşyalarınızı vakit kaybetmemek için güvenlik kapılarına gelmeden kargoya vereceğiniz çantalarınıza koymak size zaman kazandıracaktır.

Ayrıca, güvenlik kapılarında sıranızı beklerken, görevli ikazına gerek kalmaksızın üzerinizde bulunan saat, kemer, kalem, bozuk para gibi metalleri X-Ray bandına bırakmak için hazırlanmanız da size vakit kazandıracaktır. Görevlilere çantanızda bulunan tespiti güç cisimlerin incelenmesi konularında yardımcı olun.

Cep telefonları, uçağın uçuş aletlerini olumsuz yönde etkilemekte ve uçuş emniyetini tehdit etmektedir. Bu nedenle terminalden uçağa binmek üzere hareket ettiğiniz andan varış noktasındaki terminale girene kadar can güvenliği açısından cep telefonlarının tamamen kapalı tutulması gerekmektedir. Cep telefonlarınızı sessiz moda alıyor olmanız veya konuşma yapmamanız onları tehlikesiz kılmaz.

ucaktaemniyet2_1506Uçuş emniyeti için; inişte, kalkışta veya kemer ikaz ışıkları yanarken, her türlü taşınabilir radyo, kaset ve CD çalar, elektronik oyunlar, taşınabilir bilgisayar ve benzeri elektronik cihazların kullanılması yasaktır. Tüm uçuş boyunca radyo ve televizyon alıcıları ile taşınabilir telefonlar ve telsiz cihazları, uzaktan kumandalı oyuncaklar ile manyetik dalga yayan tüm aletlerin kullanılması, uçağınızın bilgisayarlarında kayıtlı bulunan uçuş için gerekli tüm bilgilerin silinmesine neden olacağı için kullanılamaz.

Evet, haberimizden de anlaşıldığı gibi uçak yolculuğu sırasında ikaz ışıkları yanık durumdayken emniyet kemeri takma zorunluluğu var!.. Uçak yolculuğu her ne kadar en güvenli seyahat şekli kabul edilse de; iniş ve kalkışlarda yaşanacak problemlerde, uçuş esnasındaki hava boşluklarında meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek için emniyet kemeri takmak gerekir.

Kurallara uyun, tüm seyahatlerinizde sağlıklı kalın!..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?