uçurtma müzesi

Uçurtma Müzesi nerede?

Özgürlüğün simgesi uçurtma!.. Her çocuğun sevinci!.. Onun da müzesi var! Hem de ülkemizde… Peki ama, Uçurtma Müzesi nerede?..

İngilizcesi “kite” olan uçurtmanın anlamı zarif bir yırtıcı kuş olan çaylaktan gelmektedir. Bir ipe bağlı olarak uçurulan uçurtma; üstü kağıt, naylon ya da ipekle kaplı tahta bir iskeletle bunun ucunda dengeyi sağlayan bir kağıt kuyruktan oluşur. Ancak denge düzeneği uygun düzenlenmişse uçurtma kuyruksuz da uçabilir. Uçurtma rüzgarda havalanır. Yönünü, rüzgar ve uçurtmanın ipini elinde bulunduran kişi ayarlar. Yapacağı hız, varacağı yükseklik, havada çizeceği şekiller, düşmesi, kalkması onu idare edenin yeteneğine ve uçurtmanın yapılış şekline bağlıdır.

Uçurtmanın Tarihçesi

uçurtma müzesiKaynakların ilk yapılış tarihini M.Ö. 300’lü yılları gösterdiği uçurtmanın anavatanının Çin olduğu ve Çin’in Weifeng şehrinin uçurtmacıların başkenti olduğu da ifade edilmektedir. Özellikle Uzakdoğu’da Çin, Japonya, Tayvan ve Endonezya’da halkın en eski yöresel eğlencelerinden biri olan uçurtma; savaşlarda haberleşme, düşmanı korkutma ve gövde gösterisi yapma, köylülerin hasat mevsiminde eğlence ve bolluk olması için tanrılarına yakarış aracı olarak kullanılması gibi çok farklı amaca hizmet etmiştir.

Uçurtmanın Avrupa’ya gelişi ünlü kaşif Marco Polo tarafından 1295 yılında Malaya Adaları’ndan satın alınıp Hollanda’ya götürmesiyle olmuştur. Burada da sevilerek hızla yaygınlaşmış ve ciddi bir değişim geçirerek çift ipli, dört ipli uçurulmak suretiyle, havada şekiller çizen gösteri uçurtmaları haline dönüştürülmüştür.

Uçurtma Müzesi

Üsküdar’da bulunan Uçurtma Müzesi, uçurtma aşığı Mehmet Naci Aköz tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Mehmet Naci Aköz aynı zamanda İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanıdır. Müzede, Aköz’ün 1986’dan beri dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığı, dört ana başlık altında sunulan 2000’in üzerinde ürün sergileniyor. Uçurtmalar, uçurtmalarla ilgili yayınlar, uçurtma malzemeleri ve uçurtmalarla ilgili çeşitli nesneler.

uçurtma müzesi26 ülkeden ürünlerin sergilendiği müzede, gerçekleştirilen atölye çalışmalarında uçurtmanın çıtasından kuyruğuna kadar nasıl yapılacağı uygulamalı olarak anlatılıyor. Rehber eğitmenler tarafından karşılanan çocuklar öncelikle uçurtma deseni seçiyor, uçurtma malzemelerini alıp eğitmenlerin desteğiyle uçurtma yapmaya başlıyorlar. Atölye sonunda uçurtmasını kapan çocuk, dışarıya kendisinin yaptığı uçurtmayı uçurmaya koşuyor. Aslında şehrin ortasında, sokak arasındaki müze binası bu iş için çok da elverişli değil. Ama çocuklar yine de çok mutlu bir şekilde müzeyi gezmeye başlıyorlar.

Yine bir rehber eğitmen, çocuklara müzeyi gezdirip bütün uçurtmaları tek tek anlatmaya başlıyor. İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından yetiştirilen uçurtma eğitmenleri öyle bir anlatıyorlar ki çocuklar kendilerini şahane bir oyunun içinde hissediyor. Her bir uçurtmanın hikayesini dinleyen çocuklar uçurtmalara dokunmaktan da büyük bir keyif alıyor. Atölye çalışmasına katılan çocuklara birer de sertifika veriliyor.

Önceden telefonla randevu alarak, pazar günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilinecek müze ücretsiz fakat uçurtma malzemeleri için küçük bir ücret alınıyor.

ADRES : Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cad. Bakıcı Sk. No: 12 ÜSKÜDAR – İSTANBUL
TELEFON : 0216 553 23 37 – 0216 391 86 81 – 0532 616 14 66
MAIL : ucurtma@ucurtmadunyasi.com
WEB : www.ucurtmadunyasi.com

uçurtma müzesi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?