Ülke Bayrakları

Her ülkenin kendine özel, ülkesini en güzel şekilde temsil eden bayrakları vardır. Bu başlık altında ülke bayrakları ve isimleri, ülke bayrakları ve anlamları konularına değindik. Hem komşu ülkelerin hem de bizden uzak ama kardeş ülkelerin bayraklarının anlamlarına gelin bir kere de birlikte göz atalım…

Ülkelerin bağımsızlıkları ve özgürlüklerini simgeleyen bayrakları, farklı renklerde, desenlerdedir. Anlamları en çok merak edilen ülke bayrakları ve adları şu şekildedir.

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal bayrağı, al zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız şeklindedir. Anlamı; milli mücadele sırasında yapılan savaşlarda şehit olan askerlerimizin kanının üzerine gökteki hilal ve yıldızın yansımasıdır… Türk bayrağı hiç bir şekilde yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

Ülke Bayrakları 1

Azerbaycan

Azerbaycan bayrağı mavi gök rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşmuştur. Kırmızı zemin üzerinde ak renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız vardır. Bayraktaki gök renk Türklüğü, yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk ise uygarlığı temsil etmektedir.

Ülke Bayrakları 2

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri bayrağı, altısı beyaz, yedisi kırmızı olan 13 şeritten oluşur. Bu şeritler, ülkenin kuruluş döneminde Birleşik Krallığa başkaldıran Onüç Koloni’yi simgeler. Sol üst köşedeki mavi dikdörtgenin içinde ülkenin eyaletlerini simgeleyen 50 adet beyaz yıldız vardır.

Ülke Bayrakları 3

İspanya

Üstten alta olmak üzere üç yatay şeritten oluşur ve bu şeritlerin renkleri sırasıyla kırmızı, sarı(iki kat kalın) ve kırmızıdır. Bu renkler Aragon ve Kastilya güçlerini temsil eder. Sarı şeridin üstünde gönder tarafında arma yer alır ve bu arma, Herkül Sütunlarının çevrelediği kraliyet mührünü kapsar.

Ülke Bayrakları 4

İtalya

Eşit genişlikteki yeşil, beyaz ve kırmızı 3 dikey renkten oluşur. Bu renklerden yeşil umudu, beyaz kaderi, kırmızı de hâyırseverliği temsil eder.

Ülke Bayrakları 6

Almanya

Enlemesine 3 eşit parça olan siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerden oluşur. Ortasında kartal motifinin bulunduğu resmî bayrak ise devlete bağlı kurumlarca kullanılmaktadır.

Ülke Bayrakları 7

Fransa

Soldan sağa doğru sıralanmış mavi (koyu mavi veya lacivert), beyaz ve kırmızı şeritlerden oluşuyor. Bu renklerden mavi; devrimin hürriyet sloganını, beyaz; eşitlik sloganını, kırmızı ise; kardeşlik sloganını temsil eder.

Ülke Bayrakları 8

Yunanistan

Yatay çizgilerden oluşan, sol üst köşesinde bir haç işareti bulunan bayraktır. Bayrağın rengi olan mavi ve beyaz renklerin Ege Denizi ve dalgalarını temsil ettiği söylenir.

Ülke Bayrakları 9

​Japonya

Japonya bayrağı, beyaz zemin üzerine kırmızı daire konulan suretdir. Japonya’da güneş, milli simgelerin en önemlilerinden biridir.

Ülke Bayrakları 10

Rusya

Rusya bayrağının renkleri mavi, beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır. Beyaz tanrıyı, mavi hükümdarı, kırmızı ise halkı sembolize eder.

Ülke Bayrakları 11

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı, kırmızı rengin üzerine bayrağın sol köşesinde bulunan sarı renkli bir büyük ve dört küçük yıldızdan oluşmaktadır. Kırmızı renk komünizmin ve Çin Han Ulusu’nun simgesi olarak kullanılmakta olup, büyük sarı yıldız komünist partinin önderliğini ifade etmektedir.

Ülke Bayrakları 12

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil eden, beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki, kırmızı, boydan boya şerit ile, ortada kırmızı renkli ay yıldızdan oluşan bayraktır.

Ülke Bayrakları 13

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan bayrağı, yeşil zemin üzerine yerleşimli beyaz renkteki kılıç ve Arapça olarak yazılmış Kelime-i Tevhid olan ‘La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah’ yazısı yer alır.

Ülke Bayrakları 14

Portekiz

Portekiz bayrağı yeşil zemin ve kırmızı renkten oluşur. Bu şeritlerin ayrıldığı yerde Portekiz arması bulunur. Kırmızı devrimi simgeler. Yeşil renk ise Portekiz’in kralı olan Kral Henry’nin sevdiği bir renk olduğu için bayrakta yer alıyor.

Ülke Bayrakları 15

Arjantin

Yatay 3 şeritten oluşan bayrakta üst ve alt şeritler, gök rengi, orta şerit ise beyaz renktir. Beyaz şeritte Mayıs Güneşi diye adlandırılan ulusal amblem yer alır.

Ülke Bayrakları 16

Kanada

Kırmızı fon üzerine, tam orta noktada beyaz bir kare ve bu karenin içinde de 11 uçlu stilize edilmiş kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunur.

Ülke Bayrakları 17

Filistin

Bayrak üç eşit boyutta siyah, beyaz ve yeşil şeritten oluşur. Bunu soldan en uç noktası bayrağı ortalayacak şekilde duran bir kırmızı ikizkenar üçgen tamamlar

Ülke Bayrakları 18

Belçika

Belçika krallığı bayrağı boylamasına solda siyah, ortada sarı ve sağda da kırmızı 3 eşit parçadaki renklerden oluşur.

Ülke Bayrakları 19

Hollanda

Hollanda bayrağı, üstten alta olmak üzere üç yatay şerit ve bu şeritlerin renkleri sırasıyla kırmızı, beyaz ve mavidir.

Ülke Bayrakları 20

İngiltere

İngiltere’yi temsil eden beyaz zemin üzerine kırmızı haç işareti bayrağını oluşturur.

Ülke Bayrakları 21

Güney Afrika

Güney Afrika bayrağında yer alan renklerden kırmızı kan, mavi gökyüzü, yeşil ülke toprakları, siyah Afirak halkını, sarı doğal kaynakları simgeler. Bayrakta yer alan “y” formatı ise iki ırkın birleşimini sembolize eder.

Ülke Bayrakları 22

Avustralya

Bayrak, mavi tabanlıdır. Üst köşesinde Birleşik Krallık bayrağı, ve etrafında da biri diğerlerinden daha iri olan 5 adet yedi köşeli yıldız ve bir tanede 5 köşeli (en küçükleri) yıldız vardır.

Ülke Bayrakları 23

Brezilya

Bayrak üzerindeki yeşil zemin yağmur ormanlarını temsil eder. Ortadaki sarı dörtgen, altın başta olmak üzere ülkedeki mineral kaynakları simgeler.Yuvarlaktaki lacivert gökyüzünü yıldızlar ise eyaletleri temsil eder.

Ülke Bayrakları 24

Norveç

Norveç bayrağı kırmızı zemin üzerine bayrağın köşelerine doğru uzanan etrafı beyaz ile çevrelenmiş mavi haç; haçın yatay kısmı aynı Danimarka bayrağında olduğu gibi bayrağın gönder tarafına doğru kaymıştır.

Ülke Bayrakları 25

Kazakistan

Gök mavisi Kazakistan’ın yedi bağımsız Türk Devleti’nden biri olmasını simgeler. Altın renkli şerit eski Altın Ordu devletini, ayrıca Kazakistan’a özgü olan kültürü simgeler.

Ülke Bayrakları 26

Türkmenistan

Bayrağın sol tarafında kalın bir şerit olarak uzanan “Türkmen halısı” motifi yer almaktadır. Türkmen halısı ve yeşil zemin Türkmen tarihini simgelemektedir. Çapraz olarak dizayn edilen yarım hilal İslamiyeti, beş yıldız ise Türkmen vilayetlerini simgelemektedir.

Ülke Bayrakları 27tv

Pakistan

Pakistan bayrağında yeşil zemin İslamiyeti, beyaz zemin diğer dinleri, hilal “ilerlemeyi” beş köşeli yıldız ise geleceği ve aydınlığı sembolize etmektedir.

Ülke Bayrakları 28

Irak

Kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasileri ve Araplığı simgelemektedir. ‘Allahu Ekber’ yazısı bayrağın ortasına beyaz şerit üzerine yeşil renkte ve Kufi harfleriyle Irak halkını temsil etmektedir.

Ülke Bayrakları 29

Bulgaristan

Bulgaristan bayrağı, sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç eşit kalınlıkta çizgiden oluşur. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır. Beyaz barışı, yeşil doğayı temsil etmektedir. Kırmızı Bağımsızlık sırasında dökülen asker kanlarını temsil etmektedir.
Ülke Bayrakları 30

En merak edilen ülke bayrakları ile komşu ülke bayrakları ve isimleri, anlamları bu şekildedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?