unicef

UNICEF nedir? Çalışmaları nelerdir?

Çocuk ve çocuk hakları denince akla ilk UNICEF gelir. Çocuk hakları savunucusu UNICEF nedir ve ne tür çalışmalar yürütür?

İngilizce açılımı United Nations Children’s Fund olan UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 1954 yılında kurulmuştur. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, dünyada çocuk haklarının başlıca savunucusudur.

Hükümetlerle çalışarak kalıcı sonuçlar elde eden bir örgüt olan UNICEF’in çalışmalarının temelini, bütün çocukların bedensel, zihinsel ve sosyal bakımdan mümkün olan en üst seviyeye erişecek şekilde gelişebilmeleri için gereken hakları belirleyen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi oluşturur.

UNICEF Neden Kuruldu?

* Bütün dünyada çocuk haklarını korumak ve bu hakların savunuculuğunu yapmak,

* Çocuk haklarını dünyaya tanıtarak, dünya milletlerinde bu konuda bir bilinç oluşturmak,

* Çocukların temel gereksinim ve ihtiyaçlarını karşılamak ve karşılanmasına yardımcı olmak,

* Çocukların potansiyellerini ortaya çıkarmak, bu potansiyeli gerçekleştirmek ve çocuklara çeşitli fırsatlar yaratmak.

UNICEF tüm bu temel amaçları gözetmek için kurulmuştur. Kurum çocuk haklarına dair sözleşmeye dayanarak faaliyet gösterir ve çocuklara yapılan davranışları uluslararası standartlara ulaştırmak için büyük bir çaba harcar. Kurum çocuk haklarını korumak adına, ülkelerde siyasal kararlığı ve bu konuda maddi kaynakları harekete geçirmek için büyük çaba sarf etmektedir.

UNICEF, bütün dünya çocuklarının haklarını korumak için kurulmuş bir kuruluştur; fakat kurumun, çocuk haklarında bazı öncelikleri bulunmaktadır. Bu konuda çocukların yaşamakta olduğu yerin dezavantajları en önemli etkendir. Savaş yaşanan bölgeler, savaş kurbanları, aşırı yoksulluğun yaşandığı yerler, doğal felakete maruz kalmış alanlar, şiddetin baş gösterdiği ve engellilere yapılan olumsuz davranışlar, kurumun öncelikleri arasında yer almaktadır. Yani kurum, en çok ihtiyaç duyanlara ilk olarak ulaşma politikası izlemektedir. Kurum aynı zamanda, insani yardım kuruluşları ve diğer Birleşmiş Milletler Örgütleri ile beraber çalışarak hem ihtiyaç sahibi çocuklara hem de ailelerine destek olmaktadır.

Kurumun kurulduğu günden beri izlediği en önemli politika, tarafsız olmaktır. Kurum hiçbir taraf ve durum gözetmeyerek, çocuk haklarını savunmak için varlığını sürdürür. Ülke programları aracılığıyla da çeşitli faaliyetlerde bulunan UNICEF, bu programlar aracılığıyla kız çocuklarının ve kadınların eşit haklara kavuşması ve toplumun her açıdan kalkınabilmesi için uğraşmaktadır.

UNICEF’in çalışma şekli önceden hazırlanan yıllık programlara dayanır. Bu programlar, 5’er yıllık planlar olarak hazırlanmaktadır. UNICEF, tamamen gönüllü olarak verilen fonlarla desteklenmektedir. Kurumun finansmanının üçte ikisi hükümetlerden, kalanıysa gelişmiş ülkelerde bulunan 36 UNICEF Milli Komitesi tarafından özel gruplardan ve bireylerden toplanmaktadır. Bu sivil toplum kuruluşları çocuk haklarını destekler, ortaklıklar kurar, bağışlar toplar ve UNICEF kartpostallarını ve ürünlerini satar.

unicefUNICEF’in küresel çalışmaları neler?

– Tüm bebeklerin hayatta kalmasını ve tüm çocukların sağlık bakımı, beslenme ve duygusal ve bilişsel gelişimlerini destekleyen bir ortam dahil olmak üzere uygun erken çocukluk bakımını almalarını sağlamak;
– Çocukların haklarını hayata geçirmek, toplumda toplumsal cinsiyet eşitliğinin temellerini atmak ve geleceğin çocuklarının eğitimli annelere sahip olmasını sağlamak üzere kız çocukları da dahil olmak üzere tüm çocukların ilköğretimi tamamlamalarını sağlamak;
– Herkesi çocuklar için koruyucu bir ortam yaratma çabalarına dahil ederek tüm çocukları ve ergenleri şiddet, sömürü ve istismarın tüm biçimlerinden korumak;
– HIV/AİDS’in gençler arasında yayılmasını önlemek ve HIV/AİDS’ten etkilenen çocuklara ve ailelerine yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için yardımcı olmak;
– Çocuk hakları için ikna edici kanıtlar oluşturmak, kaynak yaratmak ve ortaklıklar kurmak, kız ve erkek çocuklarına yaşamlarını etkileyen kararlara katılmaları ve seslerini duyurmaları için azami olanak sağlamak başlıca çalışmaları arasındadır.

UNICEF’in Türkiye’deki Çalışmaları Neler?

Türkiye gibi büyük ekonomiye ve güçlü kurumlara sahip olan ülkelerde UNICEF çocuk ve ergenlere doğrudan hizmet vermemekte, bunun yerine çocuklarla ilgili politikaların oluşturulmasına ve bu politikaların uygulamaya konmasına yönelik mekanizmaların hayata geçirilmesine çalışmaktadır.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, çocuk haklarını desteklemek ve bireylerden ve özel sektörden fon toplamak için bir UNICEF Milli Komitesi’nin yanında bir de çocuk refahıyla ilgili kilit alanlarda işbirliği program uygulayan bir Ülke Ofisi’nin bir arada bulunduğu tek ülkedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Ülke Ofisi hükümetle görüşülen, üzerinde anlaşılan ve imzalanan beş yıllık bir Ülke Programı temelinde faaliyet göstermektedir.

unicefÜlke programı altında, UNICEF Türkiye’de aralarında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nün de bulunduğu çok sayıda bakanlık ve devlet kurumu ile birlikte çalışmaktadır. UNICEF aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve yerel yönetimlerle ortak çalışmaktadır. Uygun yerlerde, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası gibi diğer uluslararası kuruluşlarla bağlantı içinde çalışmalar yürütülmektedir. Üniversiteler ve araştırma kurumları, sivil toplum, medya ve bizzat çocuklar, Ülke programının uygulanmasında yer almaktadır.

Genç, çocuk ve kadın haklarının hayata geçirilmesi için bilgi oluşturma ve yayma, kamu farkındalığını artırma, politika tartışmalarını destekleme ve kaynak yaratma, Ülke Programı’nın ayrılmaz parçalarıdır. UNICEF ve ortakları, çocuk haklarını hayata geçirmek ve korumak için destek toplamayı, tamamlayıcı çabaları teşvik etmeyi ve hak sahiplerinin ve görev sahiplerinin becerilerini artırmayı amaçlamaktadır. Kazanılan deneyimler belgelenerek diğer ülkelerle paylaşılmaktadır.

Dünyada çocuk haklarının bir numaralı savunucusu konumunda bulunan UNICEF, ihtiyaç sahibi çocuklara anında yardım ederek bu çocukların geleceğe iyi hazırlanması konusunda titizlikle çalışmaktadır. Hepimiz bu konuda üstümüze düşeni hakkıyla yerine getirmeliyiz…

“Çocuklar sadece geleceğimiz değil, şimdiki zamanımızdır. Çocuklar için yapılan programlar harcama değil, yatırımdır.”

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?