Ünlü halk ozanı Âşık Veysel anıldı

Gönüllere taht kuran ünlü halk ozanımız yani halk şairimiz Âşık Veysel, aramızdan ayrılışının 40. yılında anıldı.

‘Uzun ince bir yoldayım’, ‘Benim sadık yârim kara topraktır’, ‘Ben giderim adım kalır’ türküleriyle sesi kulağımızdan silinmeyen Âşık Veysel için ölümünün 40. yılında hem memleketinde, hem de İstanbul’da anma törenleri düzenlendi. Âşık Veysel, Sivas’ın Şarkışla İlçesi’ne bağlı Sivrialan Köyü’ndeki mezarı başında düzenlenen törenin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlediği törende anıldı.

20. yüzyıl Türk Halk Şiiri’nin önde gelen ismi Âşık Veysel
Âşıklık geleneğinin unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda ortaya çıkan ve 20. yüzyıl Türk Halk Şiiri’nin önde gelen siması olarak kendini kabul ettiren Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel, 1894 yılında Sivas İli Şarkışla İlçesi’nin Sivrialan Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Babası Karaca Ahmet, Annesi Gülizar Hatundur.

Yedi yaşına kadar akranları gibi sağlıklı bir çocuk olan Âşık Veysel, yedi yaşında yakalandığı çiçek hastalığı sonucu sol gözünü kaybetmiş; hastalıktan etkilenen sağ gözüne ise perde inmiştir. Nispeten görebildiği bu gözünü de bir başka kazada kaybeden ozan, görme yeteneğini yitirmiştir. Bu olumsuz şartlar nedeni ile Âşık Veysel’in babası Karaca Ahmet, oğlunu 10 yaşında bağlama ile tanıştırmıştır. İlk dersini köylüleri Molla Hüseyin’den daha sonra da baba dostu Çamşıhlı Ali Ağa’dan alan Âşık Veysel, 1933 yılına kadar Pirsultan Abdal, Âşık Kerem, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Emrah gibi tanınmış ustaların eserlerini çalıp söylemiştir.

1919 yılında 25 yaşında ilk evliliğini yapan Âşık Veysel, iki yıl aradan sonra annesi ve babasını kısa aralıklarla kaybetmiş; sonrasında ise eşi ile yolları ayrılmıştır. 1921 yılında hayatını ikinci eşi Gülizar Hanımla birleştiren Âşık Veysel’in bu evliliğinden ikisi erkek altı çocuğu olmuştur.

Ömrü yoksulluk ve çilelerle geçen Âşık Veysel, köyünden ilk defa ayrıldığı 1933 yılında Sivas Âşıklar Bayramına katılmıştır. “Türkiye’nin İhyası Hazreti Gazi” şiiriyle dikkat çekmiştir. Âşık Veysel, şair Ahmet Kutsi Tecer’in de desteği ile Köy Enstitüleri’nde bir süre saz öğretmenliği yapmıştır. Bu yıllar hasret şiirlerinin birikimini oluşturmuştur. 40 yaşına kadar ustalarının şiirlerini söyleyen Âşık Veysel, 1933’ten sonra kendi şiirlerini söylemiş ve türküleştirmiştir. Şiirlerinde birlik ve bütünlük mesajları veren, bilim ve teknolojiyi önemseyip benimseyen Veysel, özünde ve sözünde samimidir. Yarım yüzyıldan fazla sanatına gönül veren Âşık Veysel’in bu sevgisi karşılıksız bırakılmamıştır. 1965 yılında TBMM Ana Dilimiz ve Milli Birliğimize katkılarından dolayı kendisine maaş bağlamıştır.

Âşık Veysel’in önemli sayılan ancak pek bilinmeyen bir özelliği de köyünde ilk kez meyve bahçesi kuran ve meyve yetiştiren kişi olmasıdır. Âşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde sadık yâri, kara toprakla kucaklaşarak aramızdan ayrılmıştır.

Âşık Veysel’in şiirleri Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950) ve Dostlar Beni Hatırlasın (1970) kitaplar ile ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlanmıştır.

Ünlü ozanın hem sesine hem sazına kulak verelim:

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?