ünlü ressamlar

Ünlü ressamlar kimlerdir?

Yaşadıkları döneme ve kendilerinden sonraki dönemlere damga vuran ünlü ressamlar kimlerdir? İşte ünlü ressamlar hakkında kısaca bilgi…

Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci 15 Nisan 1452 yılında doğmuş, 2 Mayıs 1519 yılında ölmüştür. Döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Leonardo da Vinci, Rönesans dönemi İtalyan ressamları arasındadır.

ünlü ressamlarLeonardo’nun insan vücuduna özel bir ilgisi vardır. Orantılı yüzler ve vücutlar çizmek için birtakım bilgilere ihtiyaç duymuş ve araştırmıştır. İlgisinin temelini, figür eskizleri için incelemeler oluşturur. İnsanı olabildiğince canlı ve tüm hareketleri gerçeğe en yakın şekilde çizmek için dış gözlemleri yeterli görmemiş, vücudun içini de görmek, kemiklerin, kasların ve eklemlerin birbirleriyle ilişkilerini kavramak istemiştir. Anatomi araştırmaları, giderek daha çok zaman ayırdığı başlı başına bir ilgi alanı haline gelmiştir.

En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir. (Resim: Mona Lisa tablosu)

 

Michelangelo Buonarroti

ünlü ressamlar

Michelangeli di Lodovico Buonarroti Simoni 6 Mart 1475 yılında doğmuş, 18 Şubat 1564 yılında ölmüştür. Leonardo da Vinci gibi, Rönesans ressamları arasında yer alan ünlü İtalyan ressam, aynı zamanda mimar, şair ve heykeltraştır. (Resim: Adem’in Yaratılışı freski)

Michelangelo, Kral Davud heykelini yaptığında 26 yaşındadır. Bu heykelle birlikte ünlenmiştir. Resim alanında ise en bilinen eseri “Adem’in Yaratılışı” sahnesidir. 1505 yılında Papa II. Julius tarafından kendisine, en önemli başarılarından biri olacak Vatikan’ın yanındaki Sistine Şapeli’nin tavan resimlerinin yapılması işi verilir. 3 yıl sonra başlayacağı bu görevi sanatçı, 520 metrekarelik bir alanda yaklaşık dört yıllık bir çalışmanın ürünü olarak bitirir. Ortasında,  her biri Adem, Havva ve Nuh Tufanıyla ilgili İncil’in Eski Ahit’inden alınma öykülerden esinlenerek yapılan resimlerin bulunduğu 9 pano bulunan freskin yan unsurları da mitolojik figürlerle bezelidir. Özellikle “Adem’in Yaratılışı” ismindeki sahne batı resim sanatının en canlı tasvirlerinden biri kabul edilir.

ünlü ressamlarFrida Kahlo

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon 6 Temmuz 1907 yılında doğmuş, 13 Temmuz 1954 yılında ölmüştür. Frida Kahlo, Meksikalı’dır. 20. yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen ünlü ressam, resimlerinin yanı sıra özel yaşamıyla da tanınır. Ressam Diego Rivera’nın eşidir. Sanatı, sürrealist olarak tanımlanmışsa da kendisi bu tanımı reddetmiştir.

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı özürlü kalmış, kendisine “Tahta Bacak Frida” denmişti. Frida hayata sıkı sıkı tutunmuş ve gençlik çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okumuştur. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası bütün hayatını değiştirdi. (Resim: Frida Kahlo, Diken Kolye ve Sinek Kuşları ile otoportresi)

17 Eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisi Frida Kahlo’yu yatağa mahkum etti. 32 kez ameliyat olan Kahlo, çocuk felci nedeniyle sakat olan bacağını da 1954 yılında kangren yüzünden kaybetmiştir. Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak otoportreler yaptı. İlk otoportresi, “Kadife Elbiseli Otoportre”‘dir. Frida Kahlo, çok sayıda otoportre yapmış ve bunun nedenini şu sözlerle açıklamıştır, ” Kendi portremi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım, çünkü en iyi tanıdığım insanım.”

ünlü ressamlarGustav Klimt

Gustav Klimt 14 Temmuz 1862 yılında doğmuş, 6 Şubat 1918 yılında ölmüştür. Avusturyalı sembolist ressam olan Klimt, Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır. Klimt’in birincil resim konusu kadın bedenidir ve eserlerinde ince dekoratif süslemeler ön plana çıkar.

1897 yılında Klimt, bazı sanatçı dostları ile birlikte, dönemin akademik sanat anlayışına karşı çıkan Viyana Sezession Grubunu kurmuş ve grubun başkanı seçilmiştir. Grup, kendi sergi sarayları ve Kutsal Bahar adındaki dergileri ile ‘art nouveau’ denilen sanat anlayışını yaymaya çalışmıştır. Klmt’in Philosophie adlı eseri, 1900Uluslararası Paris Fuarı’nda altın madalyaya lâyık görülmüştür. 1905 yılında bazı Sezession üyeleriyle anlaşamayan Klimt, gruptan ayrılmıştır.

Gustav Klimt‘in en bilinen eseri The Kiss (Öpücük) adlı tablodur. (Resim: The Kiss tablosu)

ünlü ressamlarClaude Monet

Claude Monet 14 Kasım 1840 yılında doğmuştur, 5 Aralık 1926 yılında ölmüştür. Monet, Fransız empresyonist (izlenimci) ressamdır. İzlenimcilik terimi, Monet’nin İzlenim: “Gün Doğumu” adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

Louvre’u ziyaret etmek için Paris’e geldiğinde, pek çok ressamın eski ustaları taklit ettiğine tanık oldu. Monet, bir pencerenin yanına oturup gördüklerini resmetmektense, gereçlerini yanına alıp dışarıda resim yapmayı tercih ederdi. Paris’te geçirdiği yıllarda pek çok empresyonist ressamla arkadaş oldu. Bunlardan biri Édouard Manet’dir. (Resim: Monet’nin Gün Doğumu tablosu)

1862’de Paris’te Charles Gleyre’in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet’de hayal kırıklığı yarattı. Bu dönemde Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.

Monet’nin nilüferleri resmettiği birçok resmi vardır. Camille ya da Yeşil Elbiseli Kadın, Argenteuil’de Gelincikler, Saman Balyaları da bilinen eserleri arasındadır.

ünlü ressamlarRembrandt van Rijn

Rembrandt Harmenszoon van Rijn 15 Temmuz 1606 yılında doğmuş, 1669 yılında ölmüştür. Rembrandt, Hollandalı ressam ve baskı ustasıdır. Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. Hollanda’nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı Hollanda Altın Çağında yaşamıştır. “Işığın ve gölgelerin ressamı” olarak da anılır.

Leiden Üniversitesi’nde okuyan Rembrandt, ressam Jacob van Swannenburg’un takdirini kazanmış ve 1621’de onun öğrencisi olmuştur. 1624 yılında kısa bir süreliğine de olsa Pieter Lastman’ın yanında Amsterdam’da çıraklık yapmış, 1625’de ise Leiden’de, arkadaşı ve meslektaşı Jan Lievens ile paylaştığı stüdyosunu kurmuştur. 1627’de öğrenci kabul etmeye başlamıştır ki bunlarında arasında Gerrit Dou da bulunur. 1629’da matematikçi Christiaan Huygens’in babası, devlet adamı ve şair Constantijn Huygens tarafından keşfedilmesi ona fayda sağlamıştır; bu bağlantısının bir sonucu olarak Prens Frederik Hendrik 1646’ya kadar Rembdrandt’an tablo satın almaya devam etmiştir. (Resim: Gece Devriyesi tablosu)

ünlü ressamlarHenri Matisse

Henri Matisse 31 Aralık 1869 yılında Fransa’da doğmuş, 3 Kasım 1954 yılında ölmüştür. 20. yüzyılın en önemli ressamları arasındadır. Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte, modern sanatın en büyük sanatçılarından biri kabul edilir.

1887 – 1888’de Paris’te hukuk eğitimi alan Matisse, ertesi yıl Saint Quentin’de bir avukatın yanında asistanlık yapmaya başladı. Aynı zamanda, sabah erken saatlerde École Quentin de la Tour’da çizim kurslarına devam etti. Ancak 1890 yılında geçirdiği apandisit ameliyatının ardından büyük ölçüde yatakta geçen bir dönem yaşadı ve bu sırada resim uğraşı giderek bir tutku haline dönüştü. Böylece, 1891 yılında hukuk alanındaki kariyerine son vererek tamamıyla resme yöneldi.

Matisse, saf prizmatik renklere ilgi duymuştur. 1897 yılında, Musée du Luxembourg’da izlenimcileri keşfetmesi de onun sanat hayatı açısından önemli bir dönüm noktası oldu. (Resim: Madam Matisse: Green Stripe)

Vasiliy Kandinskiy

ünlü ressamlar

Vasiliy Wassilyevich Kandinskiy 1866 yılında Rusya’da doğmuş, 1944 yılında ölmüştür. Teorileri ve uygulamalarıyla 20. yüzyılda etkin rol oynayan önemli bir sanat kuramcısı ve ressam olmuştur.

Kandinskiy, 1886 yılında Moskova Üniversitesi’nde hukuk ve ekonomi okumaya başladı. Üç yıl sonra Vologda’ya düzenlenen etnografik bir geziye katıldı, ardından Rus Halk Sanatı üzerine bir makale yazdı. Bu deneyimin Kandinsky’yi ne kadar etkilediği, Song of Volga , Couple Riding, Colorful Life adlı ilk dönem resimlerinde fark edilir. Bu resimler, kompozisyon koyu üzerine açık ve ışıklı formlar ile kurgulanmıştır. St. Petersburg ve Paris’e seyahat eden Kandinskiy, 1896 senesinde hukuk alanında ki kariyerini terk edip ressam olmaya karar verdi.

1900 ve 1908 yılları arasında Moskova Sanatçılar Birliği beraberinde sergiler düzenledi. Diğer yandan Münih sanat ortamına girdi ve sergilerde ismi görünmeye başladı. Yerel sanat okullarında çalışmalar yaptıktan sonra Phalanx sanatçılar grubunu kurdu. Her yönden yetenekli bir sanatçıydı ve öncelerinde öğrencisi olduğu Phalanx grubunun daha sonra öğretmeni oldu. Oluşum, 1904 senesine kadar Münih sanat ortamında aktif olarak rol oynamıştır.

Kandinskiy’in en önemli eserleri On White II ve Mavi Süvari adlı tablolarıdır.

ünlü ressamlarPablo Picasso

Picasso 25 Ekim 1881 tarihinde Malaga, İspanya’da doğmuştur. Picasso, küçük yaşlarda bir ressam ve resim öğretmeni olan babası tarafından resim yapmaya yönlendirilmiştir. 1895 yılında Barcelona Güzel Sanatlar Okulu’na giren Picasso, 1900 yılında Paris’e gitmiştir.

Paris’te o dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre yaşayan Picasso yaklaşık 1904 yılına kadar sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerini yapmıştır. Picasso’nun hayatında 2 renkli dönem vardır. Bunlar;

Mavi Dönem: İlk dönem resimlerinde güçlü duyguları ve hüznü ifade edebilmek için mavi rengini kullanan ressam, bu dönemde yaşamın hüzünlü yanını yansıtmıştır. Mavi döneminde; yaşlılık, fakirlik ve ölüm konuları üzerine eğilen Picasso’nun resimlerinde hüzün ve melankoli egemendi… Picasso bu dönemde ayrıca ilk heykellerini de yapmıştır. Çağın en büyük heykel sanatçılarından biri olan Rodin’in yapıtlarını görmesi onun yaşamına yeni bir boyut kazandırmış ve plastik çalışmalara da başlamıştır.

Pembe Dönem: Renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem vermeye başlayan sanatçı, ağırlıklı olarak; gri-pembe aşı boyası ve kahverengi gibi renkleri tercih etmiştir. Desenlerinde cambaz ve soytarı figürlerine giderek daha sık rastlanmaya başlanan ressamın bu dönem çalışmalarında hüzün duygusu biraz daha hafiflemiştir. Bu dönemde kullandığı figürlerin yalın ve köşeli düzenlenişi kübizm akımının doğuşunun habercisi olmuştur.

Avignonlu Kadınlar, Guernica en önemli eserleri arasındadır.

ünlü ressamlarSalvador Dali

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, kısaca Salvador Dalí 11 Mayıs 1904 yılında doğmuştur. Katalan sürrealist ressam olan Dali, gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi’ni 1931’de bitirmiştir.

Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar adayı olmuştur. Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır. Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

Vincent van Gogh

Vincent Willem van Gogh 30 Mart 1853 yılında doğmuştur. Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alır.

ünlü ressamlarVan Gogh, resim kariyerine 1880’den sonra başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiş; Güney Fransa’da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir.

Van Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise ömrünün son iki yılında yapmıştır. 1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. (Resim: Yıldızlı Gece)

20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilham kaynaklarından biridir ve empresyonizmin öncülerinden kabul edilmektedir. Yıldızlı Gece, Teras Kafe, Ayçiçekleri en bilinen eserleri arasındadır.

Francisco Goya

ünlü ressamlar

Francisco José de Goya y Lucientes 30 Mart 1746 yılında doğmuştur. Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan İspanyol ressam ve gravür sanatçısıdır. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya’nın eserlerinin yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgeler olduğu düşünülür. Portreleriyle de ün kazanmış olan ressam, sanatındaki yaratıcı ve yıkıcı öğeler ve cesur resimleriyle kendisinden sonra gelen Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkilemiştir.

Modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilen ressamın eserlerinin büyük bir bölümü Madrid’de Museo del Prado’da sergilenmektedir. Çıplak Maya, 3 Mayıs 1808, Kara Resimler en ünlü yapıtlarıdır. (Resim: La vendimia)

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?