Ünlü Ressamlar: Michelangelo

İtalyan Rönesans döneminin en büyük isimlerinden biri olan Michelangelo Buonnarroti; resim, şiir, mimari ve heykel sanatlarındaki üstün yeteneği sayesinde dört ruhlu adam unvanını taşıyor.

6 Mart 1475′te İtalya’nın orta kuzey kesiminde bulunan Arezzo yakınlarındaki Caprese Kasabası’nda doğan Michelangelo, soylu bir aileden geliyordu.  Michelangelo’nun babası Ludovici Bounnarroti, kasabanın belediye başkanıydı. Ancak Michelangelo’nun doğduğu yıl, babasının başkanlık görevi sona erdirildi ve yoksullaşan aile Floransa’ya taşındı. Burada bir taş işçisinin karısının bakıcılığına verilen Michelangelo, bu sayede taş işçiliği ile uğraşmaya başladı. Çocukluk döneminde iyi bir eğitim alan Michelangelo, sanata ilgisini sürdürdü. Babasının engellemelerine rağmen 1488 yılında Floransa’daki bir ressamın yanına çırak olarak verilen Michelangelo’nun resim sanatına olan büyük yeteneği kısa zamanda fark edildi.

Michelangelo, henüz 13 yaşındayken; doğayı gözlemlemeden, düşlerinin doğanın gerçeğine uyup uymadığını denemeden hiçbir şeyi renklendirmezdi. Sık sık balık pazarına gider; balıkların şeklini, göz ve solungaçlarını inceler, sonra da büyük bir titizlikle bunları resmederdi.

Fresk (Islak kireç sıva üstüne, ezildikten sonra su ya da su ve kireç bileşimi bir bağlayıcı ile karıştırılan pigmentlerle yapılan resim) yapmasını öğrenen Michelangelo, daha sonra Muhteşem Lorenzo diye bilinen bir soylunun koruyuculuğunda kurulan okulda heykeltıraşlığa başladı. Michelangelo burada 1492 yılında, Lorenzo’nun ölümüne kadar kaldı. Michelangelo’nun şiire ilgisi bu yıllarda başladı. Dante’den oldukça etkilenen Michelangelo, sayısı oldukça çok olan şiirlerinde aşkını anlatmıştır. Michelangelo’nun şiirlerindeki anlatım, kişiliğindeki gibi yoğun ve güçlüdür.

1492 yılından sonra Settignano’ya dönen Michelangelo, burada anatomi çalışmaya başladı. Yani canlıların vücudunu organ ve yapıları detaylı olarak inceledi. Bu araştırmaları sayesinde canlı vücudunu tüm detayları ile öğrendiği için hem resim, hem de heykel sanatında çok başarılı oldu. Çalışmalarına Venedik ve Bologna’da devam eden Michelangelo, Floransa’ya döndüğünde yaşının küçük olmasına karşın sanatında olgunluk dönemine girmişti…

1595 yılında ‘Uyuyan Cupid’ adlı eserini bitiren sanatçı bir yıl sonra Roma’ya giderek, ‘Baküs’ adlı mermer heykelini yaptı. Michelangelo, 1499 yılında Hıristiyan heykelciliğinin ilk gerçek eseri olan ‘Pieta’yı tamamladı. 1501 yılında yeniden Floransa’ya dönen sanatçı, bir yıl sonra ‘Bruges Madonna’ adlı eserini, üç yıl sonra da ünlü ‘Davut’ heykelini yaptı. Aynı dönemde ‘St. Mattew’ heykelini ve ‘Pisa Savaşı’nın taslağını yaptı.

1505 yılında Papa Michelangelo’yu Roma’ya davet ederek ve onu kendi türbesini yapmakla görevlendirdi. Üç yıl sonra ise Michelangelo’ya Sistine Kilisesi’nin tavan süslemeleri görevi verildi. İlk başta bu görevi reddeden Michelangelo, sonunda görevi kabul ederek, sanat tarihine kusursuz bir eser kazandırdı. Kilisenin tavan süslemeleri tam üç yıl sürdü.

Michelangelo 1527 yılında Levazım Generali seçildi. 1534 yılında görevinden ayrılan sanatçı, Roma’ya yerleşti. 60 yaşında Vatikan’ın baş mimarı, ressamı ve heykeltıraşı olarak görevlendirildi. Aynı yıl Sistine Kilisesi için ‘Kıyamet Günü’ freskine başlayan Michelangelo bu eseri yedi yılda bitirdi. Michelangelo, ayrıca Paulin Kilisesi’nde freskler, resimler ve heykeller yapmış, 1574 yılında St. Peter Kilisesi’nin mimarlığını da üstlenmiştir.

18 Şubat 1564′te 88 yaşında iken hayata veda eden Michelangelo, hiç evlenmedi.

En ünlü eserleri:

Davut heykeli

Michelangelo_3505

Madonna ve Çocuk, Aziz John ve Meleklerle / (The Manchester Madonna) 

Michelangelo_3501

  • 1497105 cm × 76 cm
  • Ulusal Galeri – Londra

Sistine Şapel tavanı / 1508–1512

Michelangelo_3502

  • Fresk
  • Sistine Şapeli – Roma

Sistine Şapel Tavanı / 1508–1512

Michelangelo_3503

  • Fresk detay: Adem’in Yaratılışı
  • Sistine Şapeli – Roma

Pavlus’un Din Değiştirmesi / 1542–1545

Michelangelo_3504

  • Fresk
  • 625 cm × 661 cm
  • Cappella Paolina – Vatikan Sarayı – Roma

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?