Uykuda dil öğrenmek mümkün mü?

Bilim adamları, uyku sırasında yabancı dilde bir şeyler dinlemenin yeni dili öğrenmeyi hızlandırdığı sonucuna ulaştı. Peki, uykuda dil öğrenmek nasıl gerçekleşir?

Uykuda dil öğrenmek özellikle öğrenciler için hayal gibi olsa da bilim adamları, bunun bir anlamda gerçek olduğu görüşünü savunuyor.

İsviçre Ulusal Bilim Kurumu üyesi bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada, uyku sırasında yabancı dile maruz kalmanın bu dili öğrenmeyi kolaylaştırdığı kaydedildi.

uyurkenogrenmek5_0807Araştırmada anadili Almanca olan 60 öğrenciye uykudan önce ezberlemeleri için Flemenkçe bazı kelimeler verildi. Grubun yarısına uyumaları için izin verilirken diğer yarısı laboratuvarda tutuldu. Bu sırada her iki gruba da öğrendikleri kelimelerin ses kaydı dinletildi. Kelimeleri uykuda dinleyen öğrencilerin Flemenkçe sözcükleri daha iyi öğrendiği görüldü. Uyanık bırakılan öğrencilere dinletilen ses kaydının ise öğrenme üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı ifade edildi.

Elektroensefalografi (EEG) testi uygulanan deneklerin uyku sırasında beyinlerinin ön kısmında önemli ölçüde bir hareketliliğe rastlandığı bildirildi. Beynin sol yan kısmında (paryetal lob) görülen elektrik artışına da işaret eden bilim insanları, paryetal lobun dil öğrenmede önemli görev üstlendiğini dile getirdi.

uyurkenogrenmek4_0807Bu konuda daha önce de yapılan birçok araştırmada, uykunun ezber sürecinde önemli rol oynadığı kanıtlandı. ABD’nin Northwestern Üniversitesi’nden Ken Paller ve ekibinin yaptığı, Science dergisinde yayımlanan araştırma öğle uykusunda işitme duyusunun uyarılmasının hafızayı güçlendirdiğini gösterdi. Bilim adamları, 12 gençten bilgisayar ekranındaki kendine özgü bir sese sahip 50 şeklin (örneğin; kedi şekli-kedi sesi) yerini ezberlemesini istedi.

Daha sonra uyuyan gönüllülere, derin uyku sırasında 25 şekle özgü ses dinletildi. Uyandıklarında sesleri duyduklarının bilincinde olmayan katılımcılar, sesini duydukları 25 şekli, sessiz 25 şekle göre daha iyi yerleştirdi. Katılımcılar uyutulmadan yapılan aynı deney ise başarılı olmadı.

2007’de Almanya’nın Lübeck Üniversitesi’nden Jan Born’un koku duyusunu uyararak yaptığı araştırma da Paller’inkiyle benzer sonuç vermişti. Önce gül kokusu eşliğinde ezber alıştırması yapan katılımcılardan uyumaları istenmiş, derin uyku sırasında aynı koku koklatılmıştı. Bu kişiler testlerde çok başarılı olmuştu.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Paul Salin, birbirini tamamlayan bu iki araştırmanın derin uyku sırasında koku ve işitme duyularının uyarılmasının ezber yeteneğini artırdığını kanıtladığını belirtti.

Paris’teki uyku merkezinden Prof. Damien Leger ise; “uyurken, ses, ışık ve ısıya duyarlı olmaya devam edildiğini ancak bazı seslerin ezber sürecine katkıda bulunabilmesinin yeni ve ilginç olduğunu” ifade etti.

Belçika’daki Liege Üniversitesi’nden Pierre Maquet’nin yaptığı deneyler ise iyi hafıza için iyi bir gece geçirmek gerektiği görüşünü kanıtlamıştı. Maquet’nin yaptığı araştırmalar iyi uykuyu izleyen günde öğrenmenin ve ezberlemenin daha etkili olduğunu göstermişti. Maquet’e göre, uyumak zaman kaybı değil; aksine uyku, beynin iyi çalışmasına yardımcı oluyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?