uzay köpeği layka

Uzay köpeği Layka ve hikayesi!

Uzaya giden ilk canlı, uzay köpeği Layka! Haydi Layka’nın hikayesine yakından bakalım…

Bir sokak köpeği olan Layka (Laika), uzayla ilgili büyük ufukların açılması için önemli olan bir çalışmada, uzaya gönderilen ilk canlı olmuştur.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), 4 Ekim 1957 tarihinde, Sputnik uydusunu uzaya fırlatmış ve büyük bir başarıya imza atmıştır. Dünya çevresinde yörüngeye oturan ilk uydu olarak tarihe geçen Sputnik uydusu, 230 ila 942 km arasında değişiklik gösteren bir yörüngeye oturmayı başarmıştı. Sputnik uydusunun önemi ise, uzay çağının resmen başlatmasıydı.

Sputnik’in uzaya fırlatılmasından sonra ABD ile SSCB arasındaki uzay yarışı da başlamış oldu. Uzay çağını başlatan Sputnik’i, yörüngeye oturtan SSCB, bu başarısını daha ileri taşımak istedi. Bu nedenle, 1 ay sonra Sputnik 2 için düğmeye basıldı. Uzaya insan göndermenin hesaplarını yapan Sovyetler Birliği, bunun nasıl sonuçlar doğuracağını kestiremiyordu. Bilim insanları, uzaya gönderilen bir insanın, bu yolculuktan nasıl etkileneceğini bilemedikleri için, uzaya gönderilen ilk canlının bir insan olmaması konusunda karara vardılar. Bu kararın ardından, uzaya gönderilen ilk canlı ise bir köpek olacaktı; Uzay köpeği Layka

uzay köpeği laykaSputnik 2 uydusunun uzaya fırlatılması için belirlenen tarih 3 Kasım 1957 idi. Bu tarihlerde, uzaya insandan önce ilk canlı olarak bir köpeğin gönderileceği kesinlik kazandı. Sputnik 2 uydusunda görev almak üzere 3 köpek eğitildi. Köpeklere yeni beslenme alışkanlıkları kazandırıldı. Bu köpeklerin isimleri Muşka, Albina ve Layka’ydı. Yerde yapılan testlerde Muşka kullanılmış, yedek astronot Albina ise iki defa yüksek irtifa uçuşu yapmıştı. Uzaya gönderilmek için eğitilen köpek ise Layka’ydı.

Sputnik 2 ile birlikte uzaya gönderilecek olan Layka, ülkede tartışmalara sebep oldu. Bunun nedeni ise, uzaya gönderilmesi planlanan uydunun geri dönmeyeceğinin kesin olmasıydı. Uydunun geri dönmesi yönünde bir planlama yapılmamıştı. Yani Layka, ölüme terk ediliyordu. Her ülkeden hayvanseverler bu duruma tepki gösterdi. Sovyet yetkililer ise, bu çalışmanın insanlığın gelişimine katkı sağlamak amacıyla yapılmak zorunda olduğunu savunuyordu. Hayvan olarak neden köpeğin seçildiğini ise, kolay eğitilen, az maliyetli ve kolay bulunan hayvanlar oldukları şeklinde açıklıyorlardı.

Layka, yaşamsal verilerini dünyadaki veri merkezine aktaracak şekilde hazırlanan kablolara bağlı bir şekilde, Sputnik 2 uydusuyla birlikte 3 Kasım 1957 tarihinde uzaya gönderildi. Layka’nın, uzaya gönderildikten yaklaşık 1 hafta sonra öldüğü açıklandı. Ölüm sebebiyle ilgili, çelişkili açıklamalar yapıldı. 2002 yılında, Sputnik 2 çalışmasında görev alan bir bilim insanı olan Dimitri Malşenkov, Layka’nın, kalkıştan 5-7 saat sonra, kapsülün aşırı ısınmasıyla nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sputnik 2’nin uzaya gönderilmesinden 4 yıl sonra 1961 tarihinde, uzaya ilk insan gönderildi. Uzaya gönderilen ilk insan ise Yuri Gagarin oldu. Uzay köpeği Layka ise, uzay çalışmalarına yaptığı destekle tanındı ve adına pullar basıldı.

Uzay çalışmalarında denek olarak kullanılan Layka, adına yazılan şarkılarda yaşamaya devam ediyor…

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?