Bugün üzgünüz :(

24 Ocak tarihi ülkemiz için önemli iki kişinin hain saldırılar sonucu öldürüldüğü kara günlerden biridir. Gazeteci Uğur Mumcu ve Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı saygıyla anıyoruz

Araştırmacı-gazeteci yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ise 24 Ocak 2001 yılında suikast saldırısı sonucu aramızdan ayrıldı.

(Suikast, bir veya birden fazla kişiyi amaçlı ve planlı bir şekilde öldürmek anlamına gelmektedir. Öldürülen veya öldürülmek istenen kişi genellikle bir devlet büyüğü veya stratejik önemi olan bir kişidir. TDK’ya göre “gizlice cana kıyma” ve “kötülük etmeye kalkışma” olarak açıklanmaktadır.)

Türkiye için önemli işler başaran ve gönlümüzde yer edinen bu iki ismi saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Sizlere biraz onlardan söz edelim…

UĞUR MUMCU

ugurmumcu24011942 yılında Kırşehir’de doğan Uğur Mumcu, 1965 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mumcu henüz öğrenciyken, 1962 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü aldı.

Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Mumcu, 1975’ten itibaren Cumhuriyet’te ‘Gözlem’ başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başladı. Yolsuzluk, kaçakçılık, istihbarat örgütleri, terör, Kürt sorunu gibi pek çok önemli konuda araştırma yazıları yazmış ve gerçekleri Türk Halkı’na anlatmaya çalışmıştır.

Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce, polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırıyordu.

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 sabahı evinin önünde bulunan otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Suikastin ardından tüm Türkiye’de protesto yürüyüşleri düzenlenirken, faillerin bulunacağı sözü verilmişti.

Bazı terör örgütleri suikasti kendilerinin yaptığını açıklasa da, aradan 21 yıl geçmesine rağmen gerçek suçlular bulunamadı.

Uğur Mumcu ile ilgili daha fazla bilgi için TIKLA…

GAFFAR OKKAN

gaffarokkan24011952 yılında Sakarya’da doğan Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevinde pek çok başarılı operasyona imza atmış, Diyarbakır halkının sevgisini kazanmıştır.

Polis Akademisi mezunu olan Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Gaffar Okkan, Diyarbakır gibi, yıllarca PKK, Hizbullah terör örgütlerinin ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir şehirde, çok zor bir göreve tayin edilmiş, çok çalışarak, yenilikler getirerek başarı kazanmıştır.

Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, Hizbullah terör örgütünün çökertilmesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Kadın polisler Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle sokağa çıkmışlar, trafiği yönetmişlerdir. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan’ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Ve bu başarılı Emniyet Müdürü, 24 Ocak 2001’de akşam Emniyet Müdürlüğü çıktıktan bir kaç dakika sonra, makam aracında pusuya düşürülerek silahlı saldırıya uğramış ve olay yerinde şehit olmuştur.

Emniyet Müdürü’nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.

Ayrıca Gaffar Okkan’ın hayatını ve bu suikastı konu alan “3310 Öldürüldü” isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.

Arkasında terör örgütlerinin olduğu düşünülen bu suikast de çözülememiştir.

Gaffar Okkan ile ilgili daha fazla bilgi için TIKLA… 

24 OCAK…

Bu iki değerli insanın kaybedildiği 24 Ocak tarihinde Türkiye’nin pek çok bölgesinde anma törenleri düzenlenir, ve katillerin hala bulunup Adalete teslim edilememiş olması protesto edilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?