Validebağ Korusu’nda neler oluyor?

Bir süredir tüm haberlerde bahsedilen Validebağ Korusu’nda neler oluyor?.. Taraflar ne diyor?..

Mülkiyeti Hazine’ye kullanımı Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan koru İstanbul’un Anadolu yakasının ikinci büyük yeşil alanıdır. 1. derece sit alanı olan koru içerisinde köşkler, huzurevi, öğretmenevi, ve bir kuş evi bulunmakatadır. Çoğunluğu göçmen 100’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan koru dünyanın başlıca kuş göç yollarından biri üzerinde olduğu ve doğal yaşamın denge noktalarından birini teşkil ettiği için sadece İstanbul ve Türkiye için değil, tüm dünya için önemlidir.

validebag3_2810Bir süre önce Üsküdar Belediyesi, Validebağ Korusu içinde yer alan otoparkta cami yapılabilmesi için bir proje oluşturdu. Planda yeşil alan olarak görünen arazi dini tesis alanına çevrildi. Validebağ Gönüllüleri bu projenin hukuka aykırı olduğunu ve koruya büyük zarar vereceğini ifade ediyor.

Her ne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre; Validebağ Korusu‘nun kullanım hakkı daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’ndaydı. Korunun bakım işlemleri yapılamadığından dolayı 2 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Ön tahsis 2 yıl için geçerli ve bu süre içinde Validebağ Korusu’nda gerekli bakım işlemleri yapılacak. Bu alanın imar ve yapılaşmaya açılması kesinlikle söz konusu değildir. Emirgan Korusu ve Hidiv Korusu gibi alanlardaki hassasiyet Validebağ Korusu için de geçerlidir.

Oysa Üsküdar Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamada caminin Validebağ Korusu’yla alakası olmadığını belirtiyor. Caminin korunun dışında, Altunizade Mahallesi’nde Yavrupaşa Sokak 34 numarada olan mülkiyeti belediyeye ait tapulu arazide olduğunu da söyleyen başkan, dini tesis alanı içerisinde ve ruhsatlı bir cami yaptıklarını sözlerine ekledi. Başkana göre mahallede cami yok ve oraya 300 metrekare butik bir cami inşa edilecek.

validebag1_2810Validebağ Korusu gönüllüleri tarafından inşaatın yürütmesinin durdurulması istemiyle İstanbul 7. İdare Mahkemesi‘nde açılan davada mahkeme “işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte olduğu” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak bu kararı hiçe sayan belediye görevlilerince çalışmalara devam ediliyor.

Semt sakinleri ve bazı gönüllüler gece gündüz demeden ağaçların kesilmemesi için nöbet tutuyorlar. Zaman zaman da belediye görevlileriyle karşı karşıya geliyorlar. Nöbetin daha ne kadar süreceği de şu an için öngörülemiyor!.. Bekleyip göreceğiz… Ne olursa olsun, kazanan yeşil alan ve insanlık olsun!..

Validebağ Korusu nerede?

Validebağ Korusu ya da Adile Sultan Korusu, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan bir korudur. Kadıköy ilçesinin Koşuyolu; Üsküdar’ın Altunizade ve Barbaros mahallelerinin kesiştiği noktada 10 hektarlık bir alan üzerine yayılmıştır. Hafif meyilli bir arazi yapısı vardır. İnsan eliyle ağaçlandırılmış bir alandır.

Yaklaşık 200 yıl önce Sultan III. Selim (1798-1807), annesi Mihrişah Valide Sultan için Çamlıca eteklerinde yer alan arazide bir bağ köşkü inşa ettirir.

Mülkiyet, Sultan Abdülmecid’e geçince yapı annesi Bezmialem Valide Sultan’a hediye edilir. Bezmialem Valide Sultan, yurt içinden ve yurt dışından getirttiği bitki türleriyle araziyi modern bir botanik bahçesine çevirir.

Vefatından sonra, Validebağ arazisi Altunizade ailesinin mülkiyetine geçer. Altunizade İsmail Zühtü Paşa, 1860 yılında burada muhteşem bir köşk inşa ettirir. Bir süre sonra da köşkü, güzelliğinden etkilenen, Sultan Abdülaziz’e armağan eder.

validebag2_28101853 yılında, Sultan Abdülaziz kızkardeşlerinden Adile Sultan için saray mimarlarından Nigoğos Balyan’a koru içinde bir konut yaptırır. Günümüzde Adile Sultan Kasrı olarak anılan bu yapı, öğretmenevi olarak kullanılmaktadır. Yine aynı dönemde Abdülaziz tarafından yaptırılan tarihi bir av köşkü bulunmaktadır.

Kişisel çabalarla oluşturulmaya çalışıldığı için ağaç türü bakımından fazla zengin değildir. Koruda görülen ağaçlar arasında atlas sediri, Himalaya sediri, kızılçam, fıstık çamı, sahil çamı ve defneler büyük gruplar halinde bulunmaktadır. Adile Sultan Kasrı’nın çevresinde pavlonya, karaağaç, defne ve saplı meşeler görülür. Korunun geneline meyve ağaçları egemendir. Meyve ağaçlarının çoğunluğunu aşılı armut ağaçları oluşturmakla birlikte, ak ve mor dutlar ile ayvalara da küçük gruplar hâlinde rastlanır.

Korunun içinde Rıfat Ilgaz’ın en önemli eseri “Hababam Sınıfı“nın çekildiği Adile Sultan Kasrı bulunmakta ve günümüzde öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

“Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.”

                                                                                   Hz. Muhammed

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?