vize

Vize nedir, nasıl alınır?

Yurt dışına çıkanlarınız bilir, vize isteyen ülkeler için belge toplamak zorlu bir iştir. Peki, vize nedir, neden istenir ve nasıl alınır?

En basit tanımıyla vize, gideceğiniz ülkeye girebilmeniz için size verilen “ülkeye giriş yapabilir” yetkisidir. Vize uygulaması yapan ülkeler olduğu gibi Türkiye vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkeler ve sınır kapısında vize alabileceğiniz ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkelere yalnızca pasaportunuz ile kolayca seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamalar sahip olduğunuz pasaport türünü göre de değişiklik gösterdiği için sahip olduğunuz pasaportu dikkate alarak ülkelerin vize şartlarına bakmanız uygun olacaktır.

Yabancıların Türkiye’ye girişinde de pasaport dışında giriş vizesi gereklidir. Türk vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bazı ülkelere vize uygulaması yapılmaz bazı ülkelere ise e-vize uygulaması yapılır.

Türkiye vize uygulaması

Vizesiz girişler

Süresiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

90 gün

Aşağıdaki 66 ülkenin vatandaşları en fazla 90 süreli vizeden muaftırlar:

Arnavutluk

Andorra

Arjantin

Belize

Bolivya

Bosna-Hersek

Brezilya

Brunei

Bulgaristan

Şili

Hırvatistan

Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Danimarka

Ekvador

El Salvador

Estonya

Finlandiya

Fransa

Gürcistan

Almanya

Yunanistan

Amount of direction signs with europeans countries names.

Guatemala

Honduras

Hong Kong

Rusya

İzlanda

İran

İsrail

İtalya

Japonya

Ürdün

Kosova

Kırgızistan

Lübnan

Lihtenştayn

Litvanya

Lüksemburg

Makedonya Cumhuriyeti

Malezya

Moldova

Monako

Karadağ

Fas

Yeni Zelanda

Nikaragua

Paraguay

Peru

Romanya

Saint Kitts ve Nevis

Saint Vincent ve Grenadinler

San Marino

Sırbistan

Singapur

Slovenya

Güney Kore

İsveç

İsviçre

Tobago  ve Trinidad

Tunus

Uruguay

Vatikan

Venezuela

vize-10082016

60 gün

Aşağıdaki 2 ülkenin vatandaşları en fazla 60 gün süreli vizeden muaftırlar:

Rusya

Ukrayna

30 gün

Aşağıdaki 11 ülkenin vatandaşları en fazla 30 süreli vizeden muaftırlar:

Azerbaycan

Beyaz Rusya

Kosta Rika

Kazakistan

Letonya

Makao

Moğolistan

Tacikistan

Tayland

Türkmenistan

Özbekistan

e-Vize

Aşağıdaki 43 ülkenin vatandaşları maksimum 3 ay kalış süreli çoklu giriş e-Vizesi için (aksi belirtilmedikçe) başvurabilirler:

Antigua ve Barbuda

Ermenistan

Avustralya

Avusturya

Bahamalar

Bahreyn

Barbados

Belçika

Kanada

Çin Halk Cumhuriyeti

Hırvatistan

Dominika

Dominik Cumhuriyeti

Kıbrıs Cumhuriyeti

Fiji

Grenada

Haiti

Birleşik Krallık Hong Kong

Endonezya

İrlanda

Jamaika

Kuveyt

Maldivler

Malta

Mauritius

Meksika

Hollanda

Norveç

Umman

Polonya

Portekiz

Katar

Saint Lucia

Saint Vincent ve Grenadinler

Suudi Arabistan

Güney Afrika

İspanya

Surinam

Tayvan

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Krallık

Amerika Birleşik Devletleri

vize2-10082016

Şartlı e-Vize

Aşağıdaki 57 ülkenin vatandaşları eğer Schengen Bölgesi veya OECD üyesi ülkelerinden birinin geçerli vizesine veya ikamet iznine sahipse, 1 ay boyunca geçerli tek giriş e-Vizesi başvurusu için belli koşulları sağlamaları durumunda uygundur:

Afganistan

Cezayir

Angola

Bangladeş

Benin

Botsvana

Burkina Faso

Burundi

Kamerun

Yeşil Burun Adaları

Orta Afrika Cumhuriyeti

Çad

Komorlar

Fildişi Sahili

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Cibuti

Mısır

Ekvator Ginesi

Eritre

Etiyopya

Gabon

Gana

Gine

Gine-Bissau

Hindistan

Irak

Kenya

Lesotho

Liberya

Libya

Madagaskar

Malavi

Mali

Moritanya

Meksika

Mozambik

Namibya

Nijer

Nijerya

Pakistan

Kongo Cumhuriyeti

Ruanda

São Tomé ve Príncipe

Senegal

Sierra Leone

Somali

Sudan

Svaziland

Çin Cumhuriyeti

Tayvan

Tanzanya

Gambiya

Togo

Uganda

Vietnam

Yemen

Zambiya

Zimbabve

vize3-10082016

Vize gerekli

Aşağıdaki 23 ülkenin vatandaşları Türk diplomatik temsilciliklerinden seyahat öncesi vize almak zorundadır:

Bhutan

Kamboçya

Küba

Doğu Timor

Guyana

Kiribati

Laos

Marshall Adaları

Mikronezya Federal Devletleri

Myanmar

Nauru

Nepal

Kuzey Kore

Palau

Filistin Devleti

Papua Yeni Gine

Filipinler

Samoa

Solomon Adaları

Güney Sudan

Sri Lanka

Suriye

Tonga

Tuvalu

Vanuatu

Vize neden istenir?

Vize ülkelerin kişileri tanıması ve gidecek kişilerin ülkede temelli kalmayacağına dair beyan oluşturmak için hazırlanmış bir prosedürdür.

Vize nereden ve nasıl alınır?

????????????????????????????????????????

Ülkelerin vize verme koşullarına baktığınızda benzer şartlar görseniz de ülkeden ülkeye değişmektedir.  İstenilen belgeleri tamamladıktan sonra vize, vize ücretini ödeyerek seyahat edilecek ülkenin büyük elçiliğinin konsolosluk bölümünden; başkonsolosluğundan veya  konsolosluğundan alınır.

Ülkelere giriş izni çeşitleri nelerdir?

1-) Kapı vizesi nedir? Kapı vizesi nasıl alınır? : Sınırdan geçer geçmez, otel ve uçak bileti rezervasyonlarını göstermeniz halinde, aynı normal vize gibi pasaportunuza belirli bir ücret karşılığında vize işlenmesidir

2-)E-vize nedir? E vizeye nasıl başvuru yapılır? : Tıpkı normalde aldığınız vizenin konsolosluğa gitmeden, direk internet ortamında alınması halidir. Aslında bu bir vize değil de, bir dokümandır. Aldığınız bu çıktıyı ülkeye girerken göstermeniz yeterlidir.

3-)Ülkeye girişte verilen kartla seyahat nasıl edilir? : Bazen de vize istemeyen ama en fazla 30 gün kalabileceğiniz ve ülkeye girişte verilen kartlar olur. Bu kartlar ülkeye girerken size pasaport kontrolde verilir ve çıkarken de geri alınır.

4-)Vize ile seyahat nasıl edilir? : İlgili ülkenin görevlendirdiği aracı kurum veya konsolosluğun kendisine bizzat gidilir ve istedikleri evraklar sunulur.

5-)Vizesiz nasıl seyahat edilir? : Maksimum 30 gün boyunca vizesiz olarak vize istemeyen ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. Ancak daha uzun süre kalacaksanız mutlaka vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Sık sorulan sorular

Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır. Pasaportun yıpranmamış olması gerekir yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur. Başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır. İşsizseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden vize alma şansınız oldukça düşüktür bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır zira, bazı ülkeler bir ülkeden (örneğin; Türkiye’den) yapılan vize başvurularındaki ret oranını (örneğin %3’ün üzerinde) göz önünde bulundurarak, bu ülkeyi göç açısından riskli ülkeler arasında kabul etmekte ve söz konusu ülkeye yönelik vize koşullarını daha sıkı kurallara bağlamakta veya, aksi halde, bu koşulları hafifletmekte ve bir sonraki aşamada da vize zorunluluğunu kaldırmaktadır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de sağlayabilir.

Bir ülkenin hangi temsilciliğinden vize alabilirim?

Amount of direction signs with europeans countries names.

Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır örneğin; Almanya’da daimi ikametiniz var ve Malezya’ya seyahat edecek iseniz, vize başvurunuzu bu ülkedeki Malezya temsilciliğine yapabilirsiniz. Ukrayna’da oturma ve çalışma iznine sahipseniz, İsviçre’deki ABD temsilciliği vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerdeki (Ukrayna) ABD temsilciliğine yapmanızı telkin edecektir, bir ülkenin Türkiye’de birden çok başkonsolosluk ve konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir.

Kimlere vize verilmez?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

Bir ülkenin vize başvurumu reddetmeye hakkı var mıdır?

Uluslararası hukukta devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır vize bu amaca hizmet etmektedir devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

Başvurum reddedilirse nasıl itiraz edebilirim?

Vize başvurunuzun reddi halinde, itiraz için yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı çok zayıftır diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

Vize başvurum reddedilirse tekrar başvurabilir miyim?

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar ancak, koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yoksa ikinci başvuru zaman kaybına yol açacaktır.

Vize ihlali nedir?

Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Vize ihlali yaparsam sonuçları ne olur?

Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hangi ülkeler vize istemiyor?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?