volkan nedir

Volkan nedir, nasıl oluşur? Kısaca

Volkan nedir ve nasıl oluşur? Volkan patlaması deneyi videosu haberimizde…

Şekil olarak koniye benzeyen volkan veya diğer adıyla yanardağ, dünyanın katmanlarında yer alan magmaların yeryüzüne çıktığı, bir ağzı bulunan dağdır. Magma maddeleri, koni biçimindeki bu dağdan havaya doğru pürkürür.

Dünyanın birçok katmanı bulunmaktadır. Bu katmanların bazılarında radyoaktif elementler ayrışır ve bu da yüksek derecede ısı açığa çıkarır. Bu ısı oldukça yüksek derecededir. Derin katmanlarda yüksek basınç olduğu için, kayaçlar eriyemezler. Bu nedenle sıvı hale gelemezler. Bu kayaçlar, basınç ve ısıyla birlikte kızgın hale gelirler ve yeryüzünün dirençsiz noktalarından yukarı doğru çıkarlar.

Dünyanın yeryüzüne yakın katmanlarında basınç daha azdır. Bu nedenle kızgın kayaçlar yukarıya doğru çıkarken erimeye ve sıvı hale dönüşmeye başlar. Volkanik patlamaların ardından ortaya çıkan lavlar da işte bu sıvı hale gelen kayaçlardır. Lavlar, volkanik dağlardan yeryüzüne püskürtülür. Yeryüzüne çıkan lavlar, bilim insanları tarafından incelenmektedir. Çünkü, dünyanın katmanları hakkında çeşitli bilgiler elde edilebilir.

Dünyada çok fazla volkanik dağ bulunmaktadır. Yanardağların bulunduğu bölgeler, volkanik bölge olarak adlandırılır. Birçoğu yüzyıllar önce sönmüş olan bu dağlar, tehlikesizdir. Sönmüş volkanların yeniden aktif hale gelmesi de mümkündür. Bu da magmayla ilgili bir durumdur ve önceden tahmin edilemez. Ancak her an tekrar aktif hale gelmesi muhtemel yanardağlar için “uyuyan yanardağ” tanımlaması yapılır. Yazılı tarihte patladığı bilinen tüm yanardağlar, “uyuyan” olarak tanımlanır. Dünya üzerinde 700-800 kadar volkanik dağ halen aktiftir ve lav püskürtmeye devam eder. Ancak bu patlamalar her gün ve sık sık olmaz, çok nadir olarak yaşanır. Yaşandığında ise, volkanik bölge olarak adlandırılan yerler ciddi tehlike altındadır. Çünkü büyük bir basınç ve ısıyla yeryüzüne çıkan lavlar, yakıcı etkisi sebebiyle bölgedeki yaşam alanlarını tehdit etmektedir.

volkan nedirPasifik Çevresi Kuşağı, aktif yanardağların çok bulunduğu bölge olarak bilinir. Dünyada ikinci büyük yanardağ bölgesi ise Atlas Okyanusu çevresidir. Akdeniz Bölgesi de, volkanik bölgeler arasında yer alır. Bu bölgedeki yanardağlar, Akdeniz çevresinde bulunan kıvrımlı dağların iç bölgelerinde bulunur ve jeolojik yapıdan incelendiğinde, Akdeniz Bölgesinin özelliklerini taşımaktadır.

Yanardağlar yalnızca anakarada bulunmazlar. Deniz ve okyanus içinde de olabilirler. Bu tip yanardağların yalnızca tepeleri suyun yüzeyindedir. Karadaki volkanlar, koni şeklinde olurken, suyun altındaki volkanlar daha dik sütunlar halindedir. Yıllar içinde su yüzüne çıkarak yeni adacıklar halini alırlar. Buna örnek olarak Kanarya Adaları’ndaki Tenerife Adası’nda bulunan “Pice de Teide” yanardağı verilebilir. Bu volkanın zirve noktası deniz yüzeyinden 3.718 metre yüksekte, dibiyse su yüzeyinden 3000 metre aşağıdadır. Toplam yüksekliği ise, anakarada bulunan volkanlardan oldukça fazladır.

anardağ etkinlikleri genellikle depremler, sıcak su kaynakları, çamur kazanları ve kaynaçlar gibi yer etkinlikleriyle beraber görülürler. Püskürmelerden önce genellikle düşük şiddette depremler görülür. Volkanik dağlar, aktif hale geçtiklerinde, yeryüzüne kızgın lavlar iner ve karada büyük etkilere sebep olur. Bununla birlikte, havaya da kül ve toz bulutları dağılır. Bu kül bulutları çok şiddetli olur ve hava yolu ulaşımını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?