Yaban mersini nedir? Faydaları nelerdir?

Yapılan bir araştırma, yaban mersini hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Peki, yaban mersini nedir, nerede yetişir, faydaları nelerdir?..

Finlandiya’da bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı bir araştırma, yaban mersininde bolca bulunan polifenol adlı maddenin aşırı yağlı yiyeceklerin zararını azalttığını ortaya koydu. Bilim insanları, fareleri 3 ay boyunca aşırı yağlı yiyeceklerle besledi. Farelerden bazılarına kurutulmuş yaban mersini verildi.

Obezlerde iltihaplanmalara daha sık rastlandığını hatırlatan bilim insanları, farelerin hücrelerindeki iltihap düzeyini inceledi. Araştırmacılar ayrıca kobayların kanındaki glikoz düzeyini araştırdı, tansiyonunu ölçtü ve aldığı kiloları saptadı. Öğünlerinin yaklaşık yüzde 10’unu yaban mersinin oluşturduğu farelerde iltihaplanmanın etkilerinin daha az olduğu, yağlı yiyeceklerin tansiyonu yükseltmediği belirlendi.

Yaban Mersini Nerede Yetişir?

yabanmersini2_0201Yaban mersini Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da Kayalık Dağlar’da yetişen uzun ömürlü bir bitkidir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı, fundalık ve ormanlık bölgelerinde birçok türü vardır. Fakat bir meyve türü olan yaban mersininin genelde kuruyemişçilerde; Kanada’dan ithal edilen, koyu kırmızı renkte, kurutulmuş olanı bulunmaktadır. Yaban mersini, ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olduğundan alanları fazlasıyla geniştir.  Karadeniz Bölgesi’nde çok ağaçlı olan noktalarda büyüyebilmektedir. Meyveleri eylüle kadar toplanır.

Çalı görünümünü andıran yaban mersini, “sağlık meyvesi” olarak da tanınmaktadır. Kış aylarında yaprakları dökülür. Çiçekleri pembemsi ve beyaz renkte açar. Giresun, Erzurum, Uludağ, Sürmene – Trabzon, İkizdere – Rize’de yetişen meyve, fundagiller topluluğunun bir üyesidir ve çok dallı, odunumsu köke sahiptir.

yabanmersini5_0201Yaban Mersininin Kullanım Alanları

– Taze meyve olarak tüketilir.
– Kurutulmuş olarak tüketilir.
– Kurutulup öğütülerek (baharat olarak) tüketilir.
– Meyve salataları ve kokteyl yapımında kullanılır.
– Pasta yapımında kullanılır.
– Meyve suyu yapılır.
– Reçel, marmelat yapılır.
– Dondurma yapılır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 yemek kaşığı kuru meyve, 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanıp süzülür.  Yaprakları ve kuru meyvelerinden de yapılan yaban mersini çayı, ishal giderici özelliği taşır. Yaban mersini çayının bayanlarda regl dönemlerinin olumsuz etkisini azalttığı ve düzene soktuğu belirlenmiştir. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi olduğu da belirlenmiştir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

yabanmersini4_02011. Kan şekerini düzenler;
Tip 2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yaban mersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha düzenli kan şekeri salgılanmaktadır.

2. İdrar yollarını temizler;
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur ki bu bakteri idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yaban mersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3. Görme kaybını önler;
Yaban mersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta gözdeki enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Gece görüş kabiliyetini artırır.

4. Beyin sağlığını korur;
A, B, C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahipıir; ayrıca hafızayı güçlendirir. Özellikle alzheimer’a karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de artmaktadır.

yabanmersini3_02015. Kalp hastalıklarından korur;
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yaban mersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir ki eNOS enzimi kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6. Sindirim sistemini düzenler;
Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenlediği için kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7. Kanserden korur;
Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle; ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8. Doğal anti-depresandır;
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti-depresandır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Diğer Önemli Faydaları:

1- Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çayı ishal giderici özellik taşımaktadır.

2- Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

3- Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

4- Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

5- Varis ve basuru (hemoroit) iyileştirir.

6- Ağız içi yaralarını iyileştirir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?