Yabancı dil kaç yaşında öğrenilir?

Günümüzde artık bir dil bilmek yetmiyor, iki ve daha fazla dil bilmek her alanda daha başarılı olmamızı sağlıyor. Peki yabancı dil en iyi kaç yaşında öğrenilir?..

Eğer bir bebekle düzenli ve tutarlı şekilde 2 hatta daha fazla dil konuşuluyorsa, belirli bir yaşa geldiğinde bu dillerin hepsini anlama ve kullanma kapasitesi ortaya çıkacaktır. Burada önemli olan, çocukla iletişimde olan kişilerin dilleri düzenli ve tutarlı şekilde çocukla konuşmasıdır. Bu yaklaşım, en iyi “one parent one language(tek ebeveyn tek dil) kuralıyla özetlenir. Çocukla iletişimi olan kişilerden her biri tek bir dili benimsemeli ve çocuğa hitaben yaptığı konuşmalarda diğer dile geçmeden hep bu dili konuşmalıdır. Diğer ebeveyn de çocukla iletişimini daima kendi benimsediği diğer dilde sürdürmelidir. Bu şekilde çocuk sağlıklı şekilde, sunulan tüm dillere hakimiyet kazanır.

ingilizce dili 0411Yabancı dil kaç yaşında öğrenilir?

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre bir bebek kendi ana dilinin gramer yapısını henüz doğmadan, anne karnındayken, diğer dillerden ayırabiliyor. İnsan beyni dil öğrenirken ilginç bir yöntemle ana dilini beynin anadil bölgesi olarak tanımlanan bir bölgesine kaydediyor. Genellikle 8-9 yaşına kadar öğrenilen diller de bu ana dil bölgesine kaydediliyor. Ana dilin ilgili bölgeye işlenip kaydedilmesinden sonra öğrenilen diğer diller artık farklı bir bölgeye yerleştiriliyor. Bundan dolayıdır ki ileri yaşlarda bir dil öğrenmek zorlaşıyor ve öğrenilen dil çabuk unutulabiliyor.

Bebeklikten 3 yaşa kadar olan süreçte düzenli şekilde 2 ya da daha fazla dile maruz kalan çocukların bu dilleri öğrenme şekline “simultaneous acquisition” (aynı anda öğrenme) denir. Yani bebekler otomatik olarak etrafında konuşulan dilleri öğrenirler. İki veya daha fazla dil ile büyüyen çocuklar yaşıtlarına göre daha geç konuşmaya başlayabilir ancak aradaki zaman farkı çok fazla değildir.

yabanci diller 0411Dil öğrenmeye yatkınlık yalnızca bebeklerde yoktur. 5-6 yaşlarından itibaren sürekli yabancı dil ile iç içe olan bir çocuk da anadili gibi bu dili konuşabilir. Aynı şekilde ergenlikten önce yabancı dil ile tanışan çocukların dili öğrenmesi, ilerleyen yaşlara göre daha kolaydır.

Yabancı dil öğrenmenin esas kuralı, sürekli olarak bu dili konuşmaktır. Eğer düzenli olarak yabancı dil konuşulmazsa, kaç yaşında öğrenilmiş olursa olsun bu dil unutulacaktır.

Eğer çocuk doğal bir çift dilli ortamda yetişiyorsa her iki dili aynı anda kolaylıkla öğrenebilir. Üçüncü dil öğretmek için de yine süreklilik gerekmektedir. Eğer çocuk sürekli olarak 3 dilin de konuşulduğu bir ortamda olacaksa, çok daha rahat öğrenir.

Çift dilli ortam nedir?

Anne ve babası farklı milletlerden olan çocuklar çift dilli ortamda büyürler. Örneğin; annesi Türk, babası Alman olan bir çocuk, her bir ebeveyniyle farklı dil konuşarak iki dilini de geliştirebilir. Türkiye’den İngiltere’ye giden bir ailenin çocuğu da çift dilli ortamda yetişir. Evde Türkçe, okulda ve diğer ortamlarda İngilizce konuşarak çift dilli olarak yetişir.

dil ogrenme 0411Çocuklara ikinci dil öğretirken nelere dikkat etmeliyiz?

– Çocuğun en iyi öğrenme biçimi oyun şeklinde öğrenmektir. Bu nedenle oyun oynar gibi ikinci dil öğretilebilir.
– Yeterli eğitimi almış bir uzmanla eğitime başlanabilir.
– Bu süreçte ısrarcı ve baskıcı tutumlardan kaçınmak gerekir.
– Ailede yabancı dil bilen yoksa çocuk dil öğrenirken müdahale edilmemelidir.
– Dil öğrenimini özellikle ilk zamanlarda zorunlu bir ödevmiş gibi tüm güne yaymamak ve öğrendiklerini sergilemesi için toplum içinde baskı yapılmamalıdır.
– Dil öğrenmek uzun vadeli bir iştir. Bu nedenle hemen öğrenmesi için çocuğun üstüne gitmemek gerekir.

Çok dil bilmenin yararları var mıdır?

Birden fazla dil bilmek kendine güveni ve sosyalleşmeyi arttırır. İki veya daha fazla dilde konuşabilen insanların iletişim becerileri, diğer insanlara göre daha fazladır.

Ancak birden çok dil bilmenin zeka gelişimi üzerindeki etkileri konusunda net bir sonuca ulaşılamamıştır. Çift dilli olmanın okul başarısı, bilişsel beceriler ya da duygusal gelişim üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Yine de öğrenilen her şey gibi dil öğrenmek de beynin farklı bölgelerini çalıştırır ve bu nedenle önemlidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?