Yabancı Dil Öğrenme, Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

Birden fazla lisan bilmenin hem iş dünyasında hem de sosyal hayatta kişiye sayısız avantaj sağladığı bilinen bir gerçek. Pek çok kişi bunu bilse de yeni bir dil öğrenmenin emek ve çalışma gerektirdiğini düşündüğünden yeni bir lisan öğrenmeye pek de cesaret edemiyor. Dil kurslarına gitmek için hem bu işe belirli bir bütçe hem de zaman ayırmak gerekiyor. Peki dil kursuna gitmeden kendi kendimize yabancı dil öğrenebilir miyiz? Aslında bu imkansız değil. Gayretli şekilde çalışmak, istekli ve hevesli olmak ve hata yapmaktan korkmamak gerekir. Peki yeni bir yabancı dil öğrenmek için nasıl bir yol izlemek gerekir? İşte yanıtı.

Yabancı Dil Öğrenme Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir 1

PRATİK YAPIN

Bir dili öğrenmek için o dilin dil bilgisi kurallarını ve o dile ait kelimeleri öğrenmek elbette gereklidir. Ama bu tek başına yeterli değildir. Bir dili öğrenebilmenin en etkili yollarından biri de o dili konuşan birisiyle irtibat halinde olmaktır. Bu hem daha yüksek motivasyon sağlar hem de dili daha hızlı öğrenmenin yolunu açar. Bu konuda size yardımcı olacak bir arkadaş yahut meslektaş bulabilirsiniz.

HER GÜN ÇALIŞIN 

Bir yabancı dili kısa sürede öğrenmek istiyorsanız her gün mutlaka bir iki saatinizi bu iş için ayırmalısınız. Dil öğrenmenin tekrara dayalı olduğunu ve öğrenilenlerin pekişebilmesi için her gün düzenli olarak ve hiç aksatmadan çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yani bir nevi kendinizi bu işe adamalısınız.

SÖZLÜK TAŞIYIN

Yanınızda mutlaka öğrenmek istediğiniz dile ait bir sözlük olmalı. Yanınızda sözlük olması ihtiyaç duyduğunuz kelimelere hızlıca ulaşmanızı sağlar. Ayrıca bir kelimeyi bulur bulmaz cümle içinde kullanmak da o kelimenin hafızanızda yer etmesini sağlayacaktır.

Yanınızda kitapçık şeklinde gerçek bir sözlük taşıma istemiyorsanız telefonunuza indireceğiniz bir sözlük uygulamasından da faydalanabilirsiniz. Sözlüğe sadece cümle kurduğunuz zamanlarda değil rastgele olacak şekilde de açıp göz gezdirebilirsiniz. Her gün 5-10 yeni kelime öğrenmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ YABANCI DİL İLE HAŞIR NEŞİR OLUN

Bir dili kolay öğrenmenin yollarından birisi de o dille haşır neşir olmak yani o dili hayatın içine almaktır. Bu dille ilgili yayınları izleyin, dinleyin, bu dilde yayımlanmış kitap, dergi ve gazeteleri okuyun ve bu dilde bir şeyler yazın. Bir dergi ve kitaptaki cümleleri, sözlükten yabancı kelimelerin karşılığını bula bula okuyun. Bu dille ilgili radyo ve televizyon yayınlarını izlemeniz sadece gramer değil o dilin fonetiğini kapmanız ve telaffuzunu öğrenmeniz açısından da oldukça faydalı bir adım olacaktır. Elektronik cihazlarınızdaki dil ayarlarını değiştirerek onları Türkçeden öğrenmek istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Dil en iyi “mecburi anlarda” öğrenilir. Bu dildeki şarkıları dinlemek ve sözlerini anlamaya çalışmak da size yardımcı olacaktır.

KONUŞMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİN ÜLKESİNE GİDİN

Eğer böyle bir imkanınız varsa kısa periyotlarla bile olsa bu sizin o dili daha pratik ve hızlı şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır. Yol tarifleri, alışverişler ve gündelik iletişimler o dili hem aksanıyla duyarak hem de daha kolay şekilde öğrenmenizi sağlar.

TELAFFUZ ÜZERİNDE ÇALIŞIN

Bir dili öğrenirken kelimeleri doğru telaffuz etmeyi de öğrenmelisiniz. Bu yüzden öğrenmek istediğiniz dil ana dili olan kişilerle pratik yapabileceğiniz koşullar yaratmalısınız. Elbette bu dilin konuşulduğu yayınları dinlemek ve izlemek de hayli işinize yarayacaktır.

HATA YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Evet ilk zamanlarda fiil çekimleri, kelime dağarcığı ve telaffuz konusunda hatalar yapabilirsiniz. Belki birkaç sefer komik duruma da düşebilirsiniz ama problem değil. Hata yaparak doğruyu bulacaksınız.

Yabancı dil öğrenmek yoğun bir çaba, heves ve azimli çalışma gerektiren bir deneyimdir. Eğer gerekten isterseniz kendi kendinize bir yabancı dili rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?