Yahya Kemal Beyatlı Kimdir, Yahya Kemal Beyatlı Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği

Yahya Kemal Beyatlı, Cumhuriyet döneminin en önemli temsilcilerinden biridir. Özellikle şiirleri ile ön plana çıkmış ve bu şiirleri divan edebiyatı ile modern edebiyatı arasında köprü görevi üstlenmiştir. Bu yazımızda yahya kemal beyatlı hayatı kısaca sizlerle olacaktır. Yazdığı şiirlerin dışında diplomat, siyatsetçi ve yazar kimlikleri de bilinmektedir. 2 Aralık 1884 yılında Makedonya’nın Üsküp şehrinde dünyaya gelmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile aynı yılda doğan Beyatlı, Cumhuriyet tahine damga vurmuş isimlerin başında gelmektedir. Vefa Lisesi mezunu olan yazar 1958 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Yahya Kemal Beyatlı Hayatı

Yahya Kemal Beyatlı 1884-1958 yılları arasında yaşamış çok önemli bir isimdir. Önemli eserlerinden biri Sessiz Gemi adlı eserdir. Bu çerçevede yahya kemal beyatlı sessiz gemi adlı eser döneme damga vurmuştur. Asıl ismi Ahmed Agah olarak bilinmektedir. Dönemin Üsküp Belediye Başkanı İbrahim Naci Bey’in oğludur. Çocukluk yılları Üsküp’de geçmiştir. İlköğrenimini özel bir okulda tamamlamıştır. 1897 yılında ailesi ile birlikte Selanik’e taşındı. İstanbul’a gelişi 1902 yılında oldu. Burada eğitimine Vefa Lisesi’nde devam etti. Jö Türk olma hevesiyle 1903 yılında İstanbul’u terk etti ve Paris’e yerleşti. 1904 yılında siyasal bilimler eğitimi almaya başladı. Jön Türklerle iyi ilişkiler kurdu. Daha sonrasında 1912 yılında İstanbul’a tekrar geri döndü.

1913 yılında Daruşşafa’da öğretmenlik yapmaya başladı. Edebiyat ve tarih konularında dersler verdi. Yazılarıyla Milli Mücadele yıllarında önemli görev üstlendi. 1922 yılında Lozan Barış Anlaşması için İsviçre’ye gitti ve Türk Heyeti’ne danışmanlık yaptı. Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte aktif bir siyasetçi oldu ve sırasıyla Yozgar ve de Tekirdağ milletvekilliği yaptı. Yaşamının son yıllarını İstanbul’da geçirdi. Bağırsak kanaması tedavisi için 1957 yılında Paris’e gitti. Tekrar İstanbul’a döndü ve 1958 yılında Cerrahpaşa hastanesinde yaşama gözlerini yumdu. Tüm bu bilgiler eşliğinde yahya kemal beyatlı kısaca hayatı yukarıdaki gibidir. Edebi kişiliği, eserleri, şiirleri ve önemli sözlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yahya Kemal Beyatlı Edebi Kişiliği

Yahya Kemal Beyatlı edebi kişiliği hakkınızda bilmeniz gerekenleri kısaca özetleyelim istiyoruz. Cumhuriyet döneminin en önemli simalarından olmuştur. Türk toplumunun kimlik problemine şiirleri ile cevap üretmeye çalışmıştır. Paris yıllarında sanat ve düşünceleri şekillenmiştir. Divan edebiyatını çok fazla kullanmamıştır. Daha çok modern dilde şiir ve eserlerini kaleme almıştır.

Yahya Kemal Beyatlı Eserleri

Yahya Kemal Beyatlı eserlerini kısaca tanıyarak yazımıza devam edelim istiyoruz.

  • Kendi Gökkubbemiz: Günümüz Türkçesiyle kaleme aldığı bir eserdir. Hep tarz, hem de yapı olarak günümüz şiirlerine ayna tutmaktadır. 3 ana bölümden oluşan eserin ikinci ve üçüncü kısmı yol düşüncesi ile vuslattır.
  • Eski Şiirin Rüzgarıyla: Klasik eserrleri arasında sayılmaktadır. Manzumlardan arınmış ve divan şiirinin son örneklerinden biridir.
  • Rubailer ve Hayyam Rübailerini Türkçe Söyleyiş: İki bölümden oluşan bir eserdir. Birincisinde kendi, ikincisinde ise Ömer Hayyam’ın rübailerinden söz etmektedir.

Yahya Kemal Beyatlı Eserleri

Tüm bunların dışında Eğil dağlar, siyasi hikayeler, edebiyata dair, aziz İstanbul, Çocukluğum, gençliğim, siyasi ve edebi hatıralarım, makaleler ve mektuplar bulunmaktadır.

Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri

Şiirlerinin tamamına yakını modern edebiyat dili ile yazılmıştır. Divan edebiyatından modern edebiyata geçişte çok önemli bir isim haline gelmiştir. Dönemin simge isimlerinden biri olmayı başaran ünlü şairin Sessiz gemi, Akıncılar, Hazan Bahçeleri, Vuslat, Rindlerin Akşamı, Açık Deniz gibi pek çok önemli şiirleri bulunmaktadır. Bu şiirler arasında sessiz gemi yahya kemal beyatlı ile özdeşleşmiş bir şiirdir. Derin izler bırakmış ve edebiyatmızda çok önemli olmuştur.

Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri

Yahya Kemal Beyatlı Sözleri

Ünlü şair, yazar, siyasetçi ve düşünür Beyatlı’nın günümüze kadar uzanan çok önemli sözleri de bulunmaktadır. Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta, Ankara’nın en çok İstanbul’a dönüş yolunu sevdim, Siyasette doğru her zaman biraz geç söylenir gibi anlam bütünlüğü çok fazla olan sözleri bulunmaktadır.

Yahya Kemal Beyatlı Sözleri

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?