Yalan makinesi ilk ne zaman kullanıldı?

Bazı yalanları anlamak o kadar da kolay değildir. Eski Çinliler, bu iş için kolay bir yöntem bulmuşlar!.. Yakın zamanda da yalan makinesi devreye girmiş!..

İnsanın yalan söyleyebilme kabiliyeti, adalet sistemi için her zaman önemli sorunlardan biri olagelmiştir! Her yalan çok da basit olmuyor, tabi!.. Yalanı çözmek için geliştirilen en ilginç teknoloji de, bilimsel verilere göre karar veren yalan makinesidir!

Bu konuda tarih boyunca alınan birçok önlem olmuştur. Eski Çiniler‘in yalan söylediğini düşündükleri kişiye pirinç çiğnetmeleri bu yöndeki uygulamalardan biridir. O dönemin inanışına göre yalan söyleyen kişi pirinç çiğnediğinde daha fazla tükürük salgılamaktadır!

yalan_1606Modern zamanlar ise, bu alanda bilimin söz sahibi olmaya başladığı zamanlar olmuştur. John Larson adlı bir mucidin 1921 yılında geliştirdiği cihaz, ‘tükürük’ gibi tartışmalı bir kriter yerine vücudun diğer fonksiyonlarını dikkate almıştı.

Teste yalan söylediği düşünülen kişiye bir kaç basit soru sorularak başlanıyor ve ardından vücuda bağlanan sensörler yardımıyla kan basıncı, nabız, nefes alıp verme hızı ve terleme verileri izleniyordu.

Özellikle ABD’de polis sorgulamalarında kullanılmaya başlanan cihaz, daha sonra FBI ve CIA‘in personel alımlarında da kullanılmaya başlandı.

Her ne kadar yalan makinesi uzun yıllar boyunca kullanılmaya devam etse de, güvenilirliği konusundaki tartışmalar hiç sona ermedi!..

Peki, yalan makinesi olmadan da yalan söylendiği anlaşılabilir mi?

Psikolojik tekniklerle insanların gerçek düşüncelerinin okunabildiğini belirten uzmanlara göre; bedenlerimiz değişmez bir şekilde, gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları veriyor. Yine uzmanlara göre; neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Body Language-Vücut Dili” adlı kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek düşüncelerini kesinlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease’in önerileriyle, karşınızdakinin kafasından neler geçtiğini anlayabilirsiniz… İşte, ipuçları;

yalan1_1606El saklama

Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız ve avuç içlerimiz yukarıya doğru döner. Ama yalan söylediğimiz zaman ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz.

Burun kaşıma

Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Karşınızdaki sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor! Kişi gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlüne dokunur. Bu bedeninin, yalanına karşı koyuş biçimi…

Yutkunma

Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır, yani eğer birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.

Göz hareketleri

İşte yalanı gözlerden yakalama tekniği: Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, karşınızdakine cevabını bildiğiniz soruları sormak. Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Her zaman için bir yönde giderler, bu da onun yöntemidir.

Kişinin konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Örneğin, aşağı doğru bakma, hisleri açığa çıkaran bir durum. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıdan aşağıya süzüyor.

Öksürmek

Eğer karşınızdaki cevap vermek istemediği bir sorduğunuzda şiddetli bir öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Beden yalana karşı koymaya çalışır, öksürmek veya boğazını temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını artırır.

yalan2_1606Hızlı konuşma

Karşınızdaki tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, ne kadar hızlı konuşursa, yalan söylediğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar.

Nefes alıp verme

İşte size süper bir ipucu daha… Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Gülmek

Pek çok insan yalan söylediğinde ilk başta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur.

“Yalan söylemiyorum” demek, en büyük yalan mıdır?.. Ne dersiniz, aslında samimi ve dürüst olmak kapıları daha kolay açmaz mı?..

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?