Yapboz (puzzle) yapmaya ne dersiniz?

Çoğumuzun eğlence amaçlı yaptığı yapbozun, zihnimizi geliştirdiğini biliyor muydunuz? Daha sık yapboz yapmaya ne dersiniz?..

Tüm dünyada çok sevilen bir oyun olan yapboz (puzzle) sadece eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için bir oyun olmanın yanı sıra, insan psikolojisi ve zekası açısından yararları da vardır.

Uzmanlar, küçük yaştan itibaren kolay yapılabilen yapbozlardan zor yapbozlara doğru yapboz oyunlarının oynatılmasını öneriyor. Bir tıp uzmanının görüşüne göre, 4-7 yaşları arasındaki çocuklarda nesneleri tanıma özelliği ve merakının yüksek olması ve keşfetme isteğinin bu yaşlarda yüksek derecede olması nedeniyle yapbozlar çocuğun zihinsel gelişimi açısından önem taşır ve çocuğun gelişimine olumlu yönde katkı sağlar.

yapboz 190115 (2)Dikkat eksikliğini giderir

Yapbozlar, çocukların konsantrasyon becerisini destekleyici oyunlardır. Çocuklar yapboz yaparak hem parça-bütün ilişkisini öğrenir hem de sabrederek sonuca varma kavramını öğrenmiş olurlar. Çağımızın sorunlarından biri olan dikkat eksikliğinin giderilmesinde çok etkilidir. Sabretmeye, sonuca odaklanmayı, süreci keyifli hale getirmeyi, dikkat ve konsantrasyonu güçlendirmeyi bir oyun haline getirir.

Görsel hafızayı geliştirir

Şekil, zemin, renk ve desen algısı gerektiren yapbozlar, çocukların gördükleri bir parçayı daha sonradan yeri geldiğinde kullanmayı hatırlaması, yapboz oluştukça yapbozdaki boşlukların hangi parçalarla doğru olarak tamamlanacağını muhakeme etmesi, görsel hafızanın güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Çok fazla yapboz yaparsak bir kere gördüğümüzü bir daha unutmayız.

Problem çözme yeteneğini geliştirir

Yapboz, ilk yapılmaya başlandığında parçalar birbirinden ayrıdır ve karışıktır. Yapım aşamasında karmaşık ve bir mana ifade etmeyen karton parçaların belirli bir biçimde bir araya getirilmesi düşünsel ve problem çözmeye yönelik bir çaba gerektirir. Yapboz bu özelliğiyle çocuklarda muhakeme etme ve çözümü bulma becerilerini geliştirir. Yapbozu birleştirmek için zihnimizi çalıştırmak problem çözme yeteneğimizi geliştirir ve zihin gelişimine katkı sağlar.

yapboz 190115 (1)Özgüven duygusu verir

Birbirinden ayrı parçaları birleştirerek, sabırla sonuca ulaşma, başladığı işi tamamlayabilme ve bunu çevresindekilerle paylaşmak çocukların özgüvenini arttıracaktır. Burada önemli olan nokta çocuğa zor bir yapboz vermemek, kolaydan zora doğru, parça sayısını yavaş yavaş arttırarak yapboza devam etmektir.

Yapboz nedir, nasıl oynanır?

Puzzle olarak da bilinen yapboz, parçaları bir araya getirdiğimiz ve bir bütünü oluşturmak için uğraştığımız bir oyun türüdür. Yaptığınız yapbozu tekrar bozarak yeniden bir araya getirmeye çalışabilirsiniz.

Parçaların bir araya getirilmesiyle oynanan oyun, çocukların zihinsel gelişimlerinin yanında kendilerine karşı özgüvenlerinin gelişiminde de etkilidir. Parçalar arasında ilişkilerin kavranması çocukların bütüncül zeka yönünde gelişimlerinde büyük katkı sağlamaktadır.

Yapboz yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de faydalı bir oyundur. Yetişkinlerin de hafıza gelişimine ve unutkanlığı gidermeye katkısı vardır.

Bu oyunlar 100 parça, 200 parça, 500 parça, 1000 parça, 2000 parça gibi parçalara ayrılarak zorluk seviyesine göre ayarlanmaktadır. Çocuklarımıza gelişim çağı ve yaş grubuna göre ilk en kolayı olan 100 parça ile başlamak en iyisidir. Yaptığınız yapbozu çerçeveleterek duvarınıza da asabilirsiniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?